Liberalas tvirtina, kad žala kur kas didesnė dėl to, kad tai tęsėsi „metų metus“. „Tai buvo galimai vykdoma tyčia. Sakau galimai, nes nekaltumo prezumpcija egzistuoja, – tvirtino S. Gentvilas. – Tai, ką girdime iš prokurorų, aplinkosaugininkų, policijos – kad yra sukonstruotas įrenginys tam, kad apeitų, kad tai galėjo tęstis metų metus, kad galėjo būti vykdoma naktimis. Tai baisu.“
S. Gentvilas teigė, kad ne vienerius metus kalbama apie Tilžės popieriaus fabriko taršą Nemunui ir Kuršių Nerijai, tačiau pridūrė, kad, jei įtarimai „Grigeo“ pasitvirtins, tai bus smūgis visai atsakingai pramonei, nes paaiškės, kad ir Europos Sąjungoje tai vyksta.
„Tai nėra šiaip įmonė vieno asmens valdoma. Tai akcinė bendrovė. Didelė“, – teigė S. Gentvilas.
Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko atsakomybės dėl situacijos S. Gentvilas neįžvelgia. „Meras – ne prie ko. Tikrai meras ne prie ko, – kalbėjo S. Gentvilas ir pridūrė. – Bet reikia labiau klausti, kodėl džiazo festivalis priiminėja nuolatinę paramą iš tų potencialių teršėjų.“
„Grigeo“ yra vienas iš pernai vykusio džiazo festivalio Klaipėdoje rėmėjų.
„Bet meras tiesiogiai neturi įrankių, – tvirtino liberalas ir teigė, kad tyrimas pagaliau buvo sėkmingas dėl pasirinktos strategijos. – Sėkminga prokuratūros operacija, mano įsivaizdavimu, įvyko tik dėl to, kad vietiniams aplinkosaugininkams Klaipėdoje ir Visuomenės sveikatos centrui nebuvo apie tokią operaciją atskleista. Jos sėkmė priklauso nuo to, kad buvo slepiama nuo vietinių kontroliuojančių tarnybų, nes jomis iš esmės nepasitikima.“
„Jei prokuratūra ir policija nepasitiki vietiniais aplinkosaugininkais, tai rimtas ženklas, kad yra galimybė, kad buvo dangstomi šie dalykai, nes turėjo būti žinoma“, – tvirtino politikas.
S. Gentvilas tvirtino, kad jau sutarė su Seimo Aplinkos apsaugos komitetu dėl neeilinio išvažiuojamojo posėdžio penktadienį. O trečiadienį komitete bus svarstomas, S. Gentvilo teigimu, taršos įstatymo paketas: „Jame yra daug dalykų, tame tarpe ir nurodymai, kada ir kaip gali būti stabdoma įmonės veikla už taršą, po kelinto privalomo nurodymo, po kelinto dokumento, kai vieną įteiki, antrą, kada jau stabdyti įmonės veiklą, kas ir kada turi atlikti monitoringą, kam suteikiama teisė stabdyti įmonės veiklą“.
„Šiandien aplinkosauga yra bedantė, nes net ir sudegusios „Ekologistikos“ veiklos ministras nesustabdo, nes teisės aktai yra per silpni“, – kalbėjo politikas ir pridūrė, kad griežtesnio įstatymo tikisi jau kovo pradžioje.
Paaiškėjus situacijai, S. Gentvilas dėkoja įmonės informatoriui. „Tokius žmones reikia pagirti, – teigė S. Gentvilas. – Nes neįmanoma sugauti be vidinės informacijos.“
Politikas pridūrė, kad prieš dvejus metus Klaipėdoje lankėsi tuometinis aplinkos apsaugos ministras Kęstutis Navickas. Buvo kalbama su potencialiais teršėjais, tarp jų ir „Grigeo“. „Tuomet šovė mintis, kad reikia registruoti įstatymo siūlymą, tą patį vakarą su klaipėdiečiais Seimo nariais registravau tą siūlymą, kad įmonėms, kurios turi nuosavus nuotėkų tinklus, tokios, kaip „Grigeo“, energetikos komisija galėtų taikyti iki 50 proc. nuolaidą, jei jie prisijungia prie miesto centralizuotų tinklų. Kitaip tariant, „Grigeo“ reikėjo užsidaryti savus ir prisijungti prie miesto tinklų. Man tada labai keista atrodė, kad patys „Grigeo“ nerodė iniciatyvos.“
DELFI primena, kad Lietuvos teisėsauga po atliktos operacijos antradienį paviešino nustačiusi, kad įmonei „Grigeo Klaipėda“ priklausančiame gamybiniame objekte susidarančios nuotekos nepatenka į valymo įrenginius, o išteka beveik nevalytos tiesiai į nuotekų vamzdžius, kuriais pasiekia Kuršių marias.
Kaip skelbiama, aplinkai padaryta žala gali siekti ne vieną milijoną eurų. Atsižvelgiant į tai, bendrovei „Grigeo Klaipėda“ sausio 7 dieną buvo surašytas privalomasis nurodymas nedelsiant nutraukti aplinkos teršimą nevalytomis nuotekomis. Prokurorų manymu, gamtai padaryta žala yra tyčinė, siekiant išvengti mokesčių ir kitų turtinių nuostolių.