„Bet skaičius ponia Vilija pažįsta daugiau nei gerai. Todėl visiškai pragmatiškai pasirinks patogaus ligšiolinio buvimo EP režimą, o ne nuolatinę įtampą ir darbą Lietuvos žmonėms įgyvendinant jos pačios žarstytus pažadus. Kaip sakė aTa Gediminas Kirkilas, visada, daug paprasčiau iš Briuselio papostringaut, kad pensijos ar algos mažos. Visgi, kai ateina reikalas pasirinkt pačiam – pypl vant mo seleris. Pragmatiška. Ne pirmą kartą. Juk ir socialdemokrate ponia Vilija tapo gan dramatiškomis aplinkybėmis, nutarusi neatsisakyti posto su tuometine koaliciją palikusia partija.

Manęs p. Vilija neapgavo, nes ir apgaut negalėjo. Visų pirma, todėl, kad niekada neabejojau, jog ponios Vilijos murkimas apie vadovavimą Vyriausybei yra tik vaidyba. Net tada, kai gana tiesiai įsipareigojo vadovaut, nepatikėjau. Iš politiko veiksmų matai, ar jis planuoja, ar tiesiog vykdo polittechnologinę užduotį. Užduotis įvykdyta. Jeigu ponia Vilija ką ir apgavo, tai ja patikėjusius rinkėjus. Aš, dėl savaime suprantamų priežasčių, niekada ponios Vilijos rinkėja nebuvau’’, – rašo I. Šimonytė.

Toliau skaitykite visą premjerės įrašą:

„Bet aš džiaugiuosi, kad ponia Vilija nebus premjere. Nes juk koks paskutinis darbas, kurį p. Vilija yra padariusi Lietuvoje be savo kūno nuomos rinkiminei kampanijai? Teisingai, sodros rezervo ištratinimas trypiant kojele prieš žmogų, kuris galimai ir vėl bus finansų ministras. Bijočiau, kad ir vėl negalėtų pasakyti „ne“. Tad dabar man ramiau, kad visi pažadai apie butus nemokamai ir pažabotas kainas eis maždaug ten, kur buvo nurodęs dar Algirdas Mykolas Brazauskas.

Ir visgi. Bandau įsivaizduoti, kas būtų nutikę, jeigu panašų planą prieš ketverius metus būčiau bandžiusi „prasukti“ pati. Laimiu rinkimus žadėdama sėkmės atveju būti premjere, o tada, po pusės savaitės dramatiškos pauzės, sakau „Mieli Lietuvos žmonės, premjeru bus Laaaaandsbergis“. Arba kas nors iš sąrašo, kas net vienmandatėj į antrą turą nesugebėjo prasibraut. Ar kas nors teistas. Bandau ir visos fantazijos man nepakanka.

Tuo ir skiriasi rinkėjai, kurie renkasi UŽ. Todėl yra reiklūs, sunkiai atleidžia klaidas ir net pakalbėjimus, kuriuos (adresuotus konkretiems Šeimų maršo žygeiviams) dėl klikbaitinių antraščių prisiskiria, kaip sau ar plačiajai visuomenei adresuotus, nors to net nebuvo, ar emocinę reakciją. Rinkėjams, kurie renkasi PRIEŠ tai, deja, nesvarbu, nes jie jokių reikalavimų savo renkamiesiems neturi - nei moralės, nei darbų, nei įsitikinimų, nei reputacijos. Ir todėl tai gali vykti. Ir nieko neturėtų stebinti. O p. Vilija toliau Briuselyje kaups jėgas - juk ir 2028 kas nors turės Lietuvą nuo konservatorių „gelbėt“.

Dabar belieka palinkėti naujai Vyriausybei sklandžios darbų tąsos Visos kalbos apie tai, kaip viskas bus sustabdyta ir atšaukta prognozuojamai keliauja ten, kur ir p.Vilijos pažadai vadovaut Vyriausybei. Niekas nestabdys puikios ekonomikos dinamikos, kurios mums daug kas pavydi, infrastruktūros projektų, kurių dalis (kaip ViaBaltica) jau į pabaigą, o daliai - karinei infrastruktūrai, RailBalticai, AEI plėtrai - dėmesio reikės visą kadenciją. Ryt paleisim 100 dienų laikmatį iki sinchronizacijos su KET. Ech, kokie turtingi buvo tie keturi metai. Už juos visiems noriu padėkoti’’, - rašo premjerė.

Čmilytės-Nielsen: tokie politiniai viražai nepriimtini

Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen pripažįsta, kad toks europarlamentarės V. Blinkevičiūtės sprendimas jos nenustebino. Anot Seimo pirmininkės, netikėtumo nebuvo ir dėl į premjero postą siūlomos LSDP vicepirmininko Gintauto Palucko kandidatūros.

„Tai buvo gana akivaizdu, matėme pastarąsias pora dienų V. Blinkevičiūtės komunikaciją, todėl sprendimas nenustebino. Kaip ir G. Palucko kandidatūra“, – teigiama Eltai trečiadienį perduotame V. Čmilytės-Nielsen komentare.

Viktorija Čmilytė-Nielsen

Visgi, dėl pastarojo sprendimo parlamento vadovė V. Blinkevičiūtei negaili kritikos – esą toks nepastovumas kelia nepasitikėjimą rinkimų metu politikų duodamais įsipareigojimais.

„Man asmeniškai tokie politiniai viražai nepriimtini, nes tai kelia nepasitikėjimą rinkimų metu išsakomais įsipareigojimais. Tačiau tai yra LSDP sprendimas ir jiems dabar teks apie tą sprendimą komunikuoti savo rinkėjams“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Karbauskis nusivylė V. Blinkevičiūtės sprendimu

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis neslepia nusivylimo V. Blinkevičiūtės sprendimu nebūti premjere – anot jo, tai yra rinkėjų apgavystė, Seimo rinkimuose neigiamai paveikusi ir „valstiečių“ pasirodymą. Nors politikas tikina, kad LVŽS iš derybų dėl valdančiosios koalicijos nesitrauks, jis pripažįsta turįs abejonių, ar į Vyriausybės vadovo postą projektuojamam Gintautui Paluckui pavyks išlaikyti skaidrumo standartus.

„Aišku, kad tai nuvilia. Ir rinkimų rezultatai būtų kiti, jeigu būtų kitas kandidatas į premjerus. Jeigu būtų Paluckas įvardintas premjeru, mes būtume daug daugiau balsų gavę. Mes esame tikri“, – Eltai teigė R. Karbauskis.

Visgi LVŽS lyderis tikina, kad jo vadovaujama partija iš derybų dėl valdančiosios koalicijos trauktis neketina.

„Mes šiandieną pasirinkimo neturime, kaip ir visi Lietuvos žmonės. Nebus kiti rezultatai. Ir dėl to mes turime nuspręsti – ar Liberalų sąjūdis derybose atsiranda, ar liekame mes“, – sakė jis, patvirtindamas, kad iš derybų nesitrauks.

Politikas neslepia, kad jam kyla abejonių ir dėl to, ar anksčiau teistam kandidatui į premjerus G. Paluckui pavyks išlaikyti aukščiausius skaidrumo standartus.

Komentarai po LVŽS tarybos posėdžio

„Jeigu Vilija būtų (premjere – ELTA), tai dėl korupcijos būtų šiek tiek aiškiau – ji nulinę toleranciją taikytų, o ar šitoje vietoje būsimas premjeras taikys nulinę toleranciją, matysim“, – sakė R. Karbauskis.

„Jam yra iššūkis. Bet galbūt aš esu neteisus ir aš būsiu pirmas, kuris pasakysiu, kad esu neteisus (...), Galbūt žmogus padarė išvadas ir nulinė tolerancija bus“, – svarstė jis.

LVŽS lyderis tikina pernelyg nesureikšminantis, kad socialdemokratų į premjerus siūlomas G. Paluckas ketina tęsti konsultacijas ne tik su „valstiečiais“ bei Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, bet ir su „Nemuno aušra“ bei liberalais.

„Tegu derasi, mes žinome, kas mes esame, žinome, kokie mes esame, ir žinome, kokius reikalavimus kelsime – skaidrumo ir korupcijos prasme visiškai nulinės tolerancijos“, – sakė R. Karbauskis.

Visgi jis atkreipia dėmesį, kad Lietuvos žmonės aiškiai parodė, kad dabartine valdžia, įskaitant Liberalų sąjūdį, yra nusivylę.

„Aš paprasčiausiai žinau vieną – Lietuvos žmonių lūkestis buvo, kad partijos, kurios dabar yra koalicijoje, kad jų valdžioje nebūtų“, – teigė R. Karbauskis.

„Jeigu yra galvojama, kad nėra signalas rinkimų rezultatai, tai tokiu atveju nežinau, kaip tai vertinti. (...) O dėl „Nemuno aušros“, jeigu socialdemokratų pozicija keičiasi, tegu keičiasi. Šioje vietoje sprendžia jie“, – akcentavo politikas.

Skvernelis: tikėjomės, kad tokio rizikingo sprendimo kolegos nedarys

Valdančiosios koalicijos formavime dalyvaujančios partijos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis teigia, kad socialdemokratų pirmininkės V. Blinkevičiūtės sprendimas likti Europos Parlamente buvo ne tik netikėtas, bet ir rizikingas.

„Netikėtas toks sprendimas, tokie gandai vyravo, bet tokių žinių neturėjom, tai mes kažkaip tikėjomės, kad tokio rizikingo sprendimo kolegos galbūt nedarys, nors tai yra jų problema, jų santykio su jų rinkėjais problema“, – Eltai sakė S. Skvernelis.

Saulius Skvernelis

V. Blinkevičiūtė vos prieš kelis mėnesius teigė, jog premjerės postą bus pasiruošusi užimti, tačiau trečiadienį viešai pareiškė, kad dėl pensinio amžiaus ir sveikatos liks dirbti Europos Parlamente.

S. Skvernelis, paklaustas, ar tokie argumentai jį įtikino, teigė nenorintis šios situacijos komentuoti, tačiau pabrėžė, kad V. Blinkevičiūtė, vasarą žadėdama imtis pareigų, nepakankamai įvertino būsimas pasekmes.

„Nenorėčiau komentuoti aplinkybių, kurių aš nežinau galbūt iš vidaus. Darant politikoj pareiškimus labai tvirtus visą laiką reikia pagalvoti apie pasekmes, jeigu juos turėsi keist. Tai šiuo atveju šie pareiškimai buvo labai rimtai suformuoti, lūkesčiai labai rimtai ir aiškiai išsakyti ir sukelti, bet gyvenime visko būna“, – kalbėjo Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis.

Nors viešojoje erdvėje kyla klausimų dėl Gintauto Palucko kandidatūros į premjerus, S. Skvernelis tikina problemos nematantis.

„Teko man bendrauti, dirbti su Gintautu Palucku, nematau aš čia jokios tragedijos“, – sakė partijos lyderis.

Anot S. Skvernelio, G. Palucko teistumas koalicijos formavimui ir Vyriausybės darbui neturėtų trukdyti, vis dėlto, pripažįsta jis, tai gali tapti standartu ir kitiems Vyriausybės nariams.

„Iš teisinės pusės turim konstatuoti, kad teistumas yra beveik pasibaigęs, asmuo, kuriam teistumas yra išnykęs, laikomas, kad jis nebuvo teistas, o iš politinės-moralinės pusės tai čia, (...) tas pats standartas bus taikomas ir kitiems politikams, kurie bus skiriami į Vyriausybę“, – sakė parlamentaras.

„Iš teisinės pusės turim konstatuoti, kad teistumas yra beveik pasibaigęs, asmuo, kuriam teistumas yra išnykęs, laikomas, kad jis nebuvo teistas, o iš politinės-moralinės pusės tai čia, (...) tas pats standartas bus taikomas ir kitiems politikams, kurie bus skiriami į Vyriausybę“, – sakė parlamentaras.

Žemaitaitis: didelis smūgis socialdemokratams ir prezidentui

„Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis sako, kad socialdemokratų vadovės Vilijos Blinkevičiūtės sprendimas nesiekti premjero posto sukelia pirmą didelę krizę nepriklausomos Lietuvos istorijoje, kuomet dar nesuformavus Ministrų kabineto kyla Vyriausybės krizė. Anot jo, tai bus didelis smūgis socialdemokratų bendruomenei ir prezidentui Gitanui Nausėdai.

„Sėdžiu ir galvoju kokį parašyti straipsnį šia tema, nes dažniausiai parašau kažką tokio įdomesnio. Mano galva per 34 metus dar nėra buvę, kada dar Vyriausybė net neprisiekusi ir Ministrų kabinetas nesuformuotas, atsiranda Vyriausybės krizė. Ji atsirado kosminio dydžio ir įdomu tai, kad tai su premjeru susieta, ne su kažkokiu galimu ministru“, – Eltai teigė R. Žemaitaitis.

„Tai didelis smūgis socialdemokratų bendruomenei, didelė neviltis merams, vicemerams, socialdemokratų tarybos nariams, partijos nariams. (...) Jiems dabar tarsi išgirsti naujieną, kad partijos lyderis atsisako politinės veiklos, maždaug kaip Gabrielius Landsbergis“, – tikino jis.

R. Žemaitaitis tikina suprantąs priežastis, dėl kurių V. Blinkevičiūtė nesieks Vyriausybės vadovės pareigų, tačiau neigiamas to pasekmes jis sako matąs tik socialdemokratams ir šalies vadovui.

„Dėl Vilijos Blinkevičiūtės puikiai ją suprantu, vienas dalykas tai yra metai, kitas dalykas – sveikata. Mes kiekvienas tai suprantame, tai vyravo ore, buvo kalbama užkulisiuose, apie tai buvo sakoma, dabar išėjo tai į viešumą. Bet šioje istorijoje didelės dramos nedaryčiau, didesnė drama yra Gabrieliaus Landsbergio situacija, ten išvis tragedija“, – sakė „Nemuno aušros“ vadovas.

„Čia yra socialdemokratams ir prezidentui (tragedija – ELTA), nes prezidentas tikėjo ja, darė derybas su ja, daug prisidėjo prie socialdemokratų pergalės, dabar manau tai jam pačiam naujiena“, – tvirtino jis.

Politikas aiškino, kad šiuo metu kandidatui į premjerus Gintautui Paluckui gali kilti didelis iššūkis formuojant Vyriausybę. Jis taip pat neatmetė, kad vis tik šalyje gali susiformuoti ir vaivorykštės koalicija.

„Dėl Gintauto Palucko čia yra partijos sprendimas arba jos (V. Blinkevičiūtės – ELTA), nes ji rekomendavo G. Palucką. Jeigu tai tik jos rekomendacija, tai G. Palucką turėtų patvirtinti partijos prezidiumas ir valdyba, ir ji turėtų diskutuoti dėl kandidatūros, nes vakar buvo pasirodžiusi informacija, kad Juozas Olekas, Vytenis Andriukaitis norėtų užimti premjero pozicijas“, – kalbėjo eksparlamentaras.

„Gintautui yra be proto didelis iššūkis, nes jie buvo pradėję formuoti netgi centro dešinės koaliciją, ne centro kairės, nes pasikviesti į koaliciją Liberalų sąjūdį tai yra protu nesuvokiama, jeigu žiūrint iš centro kairės krypties. Tai panašu, kad vaivorykštės koalicija Lietuvoje gali ir atsirasti“, – tvirtino jis.

R. Žemaitaitis mano, kad G. Paluckas sieks suformuoti kuo didesnę valdančiąją koaliciją.

„Gintautui didžiausias uždavinys suformuoti kuo didesne valdančiąją koaliciją, nes netikiu, kad jis galėtų eiti ant 75-76 Seimo narių ir tapti premjeru. (...) Pažįstu jį, esu dirbęs Vilniaus miesto savivaldybėje ir tai žmogus, kuris mėgsta turėti užtikrintą daugumą, palaikymą“, – teigė politikas.

Netilus spėlionėms dėl to, ar rinkimus laimėjusios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė ryšis vadovauti būsimai Vyriausybei, trečiadienio vakarą politikė pranešė neketinanti eiti ministrės pirmininkės pareigų. Socialdemokratė neketina dirbti ir Seime – V. Blinkevičiūtė planuoja tęsti ketvirtąją kadenciją Europos Parlamente (EP).

„Esu įsitikinusi, kad beveik 65 metų ministrei pirmininkei būtų sudėtinga dirbti, nes esu pensininkė ir įvertinau per visą rinkiminį laikotarpį, koks tai būtų atsakingas darbas, kiek tai reikalauja sveikatos ir jėgų. Turiu priimti tokius sprendimus, kad Vyriausybė būtų darbinga, o užimti postą tam, kad užimti postą, niekada neturėjau noro. (...) Pirmiausia įvertinau savo amžių ir sveikatą“, – akcentavo ji, pridurdama, kad į premjero pareigas siūlomas V. Blinkevičiūtės pavaduotojas G. Paluckas.

LSDP prezidiumas trečiadienio vakare taip pat priėmė sprendimą valdančiosios koalicijos klausimus tęsti konsultacijas ne tik su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ bei „valstiečiais“, bet ir su Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ ir Viktorijos Čmilytės-Nielsen Liberalų sąjūdžiu.

„Pagrindinės trys partijos (LSDP, „Vardan Lietuvos“ ir LVŽS – ELTA), kurios potencialiai galėtų sudaryti koalicijos ašį. Ir taip pat, kaip ir minėta, Liberalų sąjūdis ir „Nemuno aušra“, – kalbėjo G. Paluckas.

Socialdemokratė V. Blinkevičiūtė neketina dirbti ir Seime – ji planuoja tęsti ketvirtąją kadenciją Europos Parlamente (EP).

„Esu įsitikinusi, kad beveik 65 metų ministrei pirmininkei būtų sudėtinga dirbti, nes esu pensininkė ir įvertinau per visą rinkiminį laikotarpį, koks tai būtų atsakingas darbas, kiek tai reikalauja sveikatos ir jėgų. Turiu priimti tokius sprendimus, kad Vyriausybė būtų darbinga, o užimti postą tam, kad užimti postą, niekada neturėjau noro. (...) Pirmiausia įvertinau savo amžių ir sveikatą“, – akcentavo ji, pridurdama, kad į premjero pareigas siūlomas V. Blinkevičiūtės pavaduotojas G. Paluckas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (152)