„Labai svarbu, kad buvo sutarimas tarp politinių partijų iš esmės per visą politinių jėgų spektrą. Ir šitas sprendimas buvo priimtas labai didele balsų dauguma (...) nebuvo blaškymosi. Tai yra tas sutarimas, kuris buvo sutartas pradžioje – iš esmės jis praėjo visas stadijas ir buvo priimtas“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė I. Šimonytė.
„Kas yra svarbu ir ką ne kartą bandė pabrėžti ir Gabrielius Landsbergis, ir aš, kad šioje istorijoje nėra šventųjų ir nėra tų, kurie galėtų teisti kitus – todėl, kad visose politinėse bendruomenėse ta problema, vienaip ar kitaip, vietos savivaldos lygiu buvo matoma“, – kalbėjo ji.
Lietuvoje kilus skandalui dėl šalies savivaldybių tarybų narių galimo piktnaudžiavimo veiklai skirtomis lėšomis, Seimas antradienį nustatė fiksuotus tarybos narių atlyginimus bei atsisakė kanceliarinėms reikmėms skirtų išmokų.
Prezidentui pataisas pasirašius, savivaldos tarybų politikams nuo liepos bus mokama pastovi penktadalį mero darbo užmokesčio siekianti alga. Tarybos opozicijos lyderis bei savivaldybės komitetų pirmininkai. Jų atlyginimas būtų penktadaliu, o komitetų pirmininkų pavaduotojų – 10 proc. didesnis nei papildomų pareigų neinančių savivaldos politikų atlygis.
Premjerė teigia sutinkanti, kad dalis savivaldybių turės skirti daugiau lėšų tarybos narių atlygiui, nei numatydavo išmokoms iki šiol, tačiau, pabrėžė ji, nauja tvarka bus skaidri ir aiški.
„Tas skaidrumas ir aiškumas, taip, kažkiek kainuos, bet nemanau, kad tai yra kažkokia drama“, – sakė I. Šimonytė.
Anot ministrės pirmininkės, svarbiausia esą tai, jog parlamento priimta nauja tvarka bus vienoda visoms 60 Lietuvos savivaldybių.
„Nors buvo pasiūlymų, kurie, mano nuomone, būtų vėl sukūrę situaciją, kai savivaldybėse vėl būtų atsiradę skirtumai ir vienos savivaldybės būtų geresnės už kitas, arba vėl būtų neįmanoma paaiškinti, kodėl tie skirtumai egzistuoja, Seimas priėmė labai aiškų ir konkretų reglamentavimą, jis universalus visai Lietuvai ir, man atrodo, tai yra labai gerai“, – teigė I. Šimonytė.
Be kita ko, įstatyme išbraukiama nuostata, kuria tarybos nariams yra skiriamos kanceliarinės lėšos pašto, telefono ir interneto ryšio, transporto išlaidoms padengti. Tačiau paliekama teisė savivaldybės tarybos nariui gauti iš savivaldybės administracijos darbo vietą posėdžiui, technines priemones ir pagalbą savivaldybės tarybos nario funkcijoms vykdyti.
Įvedus atlyginimus, savivaldos politikai galėtų pasinaudoti tikslinėmis nėštumo ir gimdymo, tėvystės atostogomis, gauti lengvatas, susijusias su vaikų auginimu, negalia.
Gitanas Nausėda trečiadienį žurnalistams patikino, jog įstatymą ketina pasirašyti.
Seime antradienį už pakeitimus balsavo 116 Seimo narių, 2 buvo prieš, 9 balsuojant susilaikė.