Europinis sertifikatas, kaip planuojama, turėtų pradėti veikti vasaros pradžioje. Iki tol Lietuvoje pradėjęs galioti galimybių pasas, kaip sako I. Šimonytė, tiesiog išplėstų žmonių galimybes naudotis tam tikromis paslaugomis ar veiklomis karantino metu.
„Visą laiką vertiname tai kaip tam tikrą tarpinį sprendimą iki europinio sertifikato, kurio mintis ir paskirtis yra visiškai kitokia – ji labiausiai susijusi su kelionėmis tarp šalių. Tai reiškia, kad tai turi būti sistema, kurią šalys pripažįsta daugiašaliu arba dvišaliu pagrindu“, – pirmadienį žurnalistams Seime sakė Vyriausybės vadovė.
Galimybių pasas, anot jos, būtų skirtas ne kelionėms, o tam tikroms veiklos šalies viduje.
„Čia mes kalbame apie visiškai vidinius tikslus, kurie galėtų leisti tuo metu, kai epidemiologinė situacija dar neleidžia panaikinti karantino apribojimų, dalį veiklų vykdyti taikant tam tikras sąlygas, susijusias su žmonių paskiepijimu, imuniteto turėjimu persirgus arba pasitikrinimu, ar žmogus nėra užkrėstas“, – pažymėjo I. Šimonytė.
Taigi, europinis žaliasis sertifikatas ir nacionalinis galimybių pasas turėtų skirtingas paskirtis, tačiau galėtų veikti kartu.
„Tie du dalykai ne taip stipriai tarpusavyje susiję. Jie gal labiausiai yra susiję techniniu sprendimu – reikia ieškoti tokio sprendinio, kuris, atsiradus europiniam sprendimui, nebūtų konfliktuojantis ir nereikėtų visko daryti iš naujo. Kadangi principai yra labai panašūs, man atrodo to daryti nereikės“, – pridūrė premjerė.
Kalbėdama apie tai, kiek kainuos įgyvendinti galimybių paso idėją, I. Šimonytė teigė, kad techniniai sprendimai nepareikalaus daug lėšų.
„Kai bus visa techninė informacija, galėsiu atsakyti, bet tai tikrai ne „karvę kainuos“, – sakė premjerė.
Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen pirmadienį viešai feisbuke išreiškė abejones dėl galimybių paso reikalingumo. Jos vertinimu, dabar, kai jau aišku, kad birželį turėsime europinį, nebėra kur skubėti.
Tiesa, apie tai, kad europinis žaliasis sertifikatas nedubliuos vadinamojo galimybių paso balandžio pabaigoje surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Lietuvos deleguoti europarlamentarai.
Jie pranešė, kad europinis žaliasis sertifikatas turėtų pradėti veikti vasarą – jis bus nemokamas, skaitmeninis arba popierinis ir taps prieinamu visiems europiečiams vienu metu. Akcentuota, kad dokumentas bus skirtas tik judėjimui tarp valstybių. Apie tai galite skaityti čia.
Vis dėlto nepritarimą galimybių paso įgyvendinimui išreiškė ir socialdemokratas Gintautas Paluckas. Jo teigimu, taip veltui leidžiami pinigai ir „kuriamos papildomos biurokratinės komplikacijos eiliniams piliečiams ir verslui“.
Politikas taip pat išreiškė nepritarimą idėjai, kad galimybių pasu galėtų naudotis ir neigiamą testo rezultatą turintys žmonės.
„Galiausiai kuriama papildoma kliūtis tarp žmonių ir paslaugų. Jei imuniteto pasas reikš skirtingą prieigą prie paslaugų, ypač viešųjų, tai teisės aktai, įteisinantys tokį dokumentą, kur apibrėžiamos skirtingos piliečių teisės, būtų, tikėtina, bus antikonstituciniai.
Mes turime užtikrinti kad visi norintys Lietuvoje kuo greičiau gautų vakciną, ir tuo pat metu – atsakingai ir saugiai atsiverti ir grįžti į kiek normalesnį gyvenimą“, – spaudos pranešime sakė G. Paluckas.