„Ilgalaikė prognozė labai apibendrinta, bet nėra džiuginanti. Šiemet reikia tikėtis neigiamos vidutinės kovo temperatūros ir, panašu, kad bent jau iki mėnesio vidurio ir krituliai bus žiemiškesni – sniegas, šlapdriba“, – pastebi V. Ralienė.

– Ar yra buvę, kad kovo 1-ąją būtų buvę taip šalta?

– Pačios žemiausios temperatūros fiksuotos gana seniai, 1965 m. Tada Varėnoje tik 0,1 ℃ pritrūko iki 30 ℃ šalčio. Kitur spaudė 20–27 ℃ šaltis. Taigi šiemet nereikia vyti Dievo į medį, temperatūra dar net 20 ℃ šalčio nepasiekė.

– Visi laukė pavasario, bet stingdo šaltis.

– Laukė, bet žiema labai vėlai atkeliavo, rimtesnis atšalimas įvyko po vasario 20 d., kai kur – nuo 22 d. Iš tikrųjų tokių šaltų naktų, kai temperatūra krito iki 20–25 ℃ Rytų Lietuvoje, apie Ukmergę, Uteną, Molėtus, buvo šešios. O vietomis nė vieną naktį nespaudė 20 ℃ šaltis.

O šiaip temperatūra vasario pradžioje buvo tikrai aukštesnė, nei įprasta. Tik paskutinės šaltos dienos mėnesio vidurkį taip pakeitė, kad vidutinė vasario temperatūra Lietuvoje buvo 2–4 ℃ žemesnė nei vidutinė daugiametė. O tokių neigiamų anomalijų seniai žiemą nebuvo.

– Ne tik Lietuvoje šalta, bet ir visoje Europoje.

– Šaltis prasiskverbęs iki pat Pietų Europos ir ten neįprastai šalta, daug kritulių, sniego, kas pietų šalyse neįprasta. Sniegas ten tiesiog drebia. Kadangi jie neįpratę prie tokių reiškinių, orai paralyžiuoja gyvenimą – ilgam sutrinka eismas ir elektros tiekimas. Didžioji Britanija kenčia nuo neįprastų pūgų su šaltais rytų vėjais, kas labai retai ten būna.

– Viena – ką rodo termometras, bet jutiminė temperatūra yra visai kitokia – kur kas šalčiau.

– Jutiminė temperatūra ta, kurią jaučia neuždengtos kūno vietos – dažniausiai veidas ir rankos, jei nemūvime pirštinių. O jei apsirengiame tinkamai, net ir šaltu oru galime jaustis gerai. Tačiau būtent veidas ar rankos, priklausomai nuo vėjo, jaučia gerokai stipresnį šaltį. Jei vėjo greitis iki 10 m/s, jutiminė temperatūra bus apie 10 ℃ žemesnė, nei rodo termometras.

– O jei vėjas 20 m/s?

– Tuomet skirtumas dar didesnis – iki 15–17 ℃.

– Kokia bus pavasario pradžia?

– Pavasaris prasidėjo žiemiškais orais. Iki šios savaitės pabaigos žiema nesiruošia palikti mūsų šalies. Šiandien turėtų pasnigti, temperatūra dieną bus 8–13 ℃ šalčio, bet dar pūs žvarbus rytų vėjas – taigi šaltoka.

Penktadienio naktį taip pat daugelyje rajonų pasnigs, bet dieną, tikėtina, debesys praplyš, todėl Vilniuje per Kaziuko šventę galėsime pamatyti saulės. Tačiau naktis išliks šalta – 11–16 ℃, o dieną – 4–9 ℃ šalčio.

Šeštadienį ir sekmadienį kritulių tikimybė nedidelė, bet ir saulės daug nebus – daugiau debesuoti, kartais pasirodant saulutei, orai. Ir naktys šaltos – 12–17 ℃, o pragiedrėjus temperatūra bus dar keliais laipsniais žemesnė. Dienos taip pat žvarbios – 3–9 ℃ šalčio.

Tik sekmadienį, vakarop, prie pajūrio jau gali atslinkti daugiau debesų ir nuo pirmadienio šaltis pradės švelnėti, orai keisis. Pirmadienio naktį temperatūra bus tik apie 10 ℃ šalčio, o dieną – nuo 4 ℃ šalčio iki 1 ℃ šilumos (vakariniuose, pietvakariniuose rajonuose).

Didelė tikimybė, kad savaitės viduryje ir naktys bus švelnios, nors temperatūra dar laikysis neigiama. O dienomis net rytiniuose rajonuose galima sulaukti atodrėkio. Tačiau, remiantis dabar turima informacija, tai nėra galutinis pavasario žengimas, nes kitos savaitės pabaigoje, savaitgalį, panašu, orai vėl bus šiek tiek šaltesni.

– O kaip vėjas?

– Tikimasi, kad savaitgalį vėjas bus silpnesnis, nebus taip žvarbu. Žvarbu šiandien ir penktadienį, o šeštadienį ir sekmadienį galbūt ir jausimės taip, kaip rodys termometras.

– O vėliau? Koks bus kovas?

– Ilgalaikė prognozė labai apibendrinta, bet nėra džiuginanti. Vidutinė kovo temperatūra numatoma iki 3 ℃ žemesnė nei paprastai. Šiemet reikia tikėtis neigiamos vidutinės kovo temperatūros ir, panašu, kad bent jau iki mėnesio vidurio ir krituliai bus žiemiškesni – sniegas, šlapdriba.