Nesėkmingai teisybės ieškoti bandė savivaldybės Etikos komisija, kuriai priklauso ir vicemerė: komisija pasiklydo teisiniuose ginčuose ir nesutaria, kaip šiuo klausimu nubalsavo.

A. Bagočiūnienė – rakštis Širvintų rajono valdžiai. Moteris vadovauja nepriklausomam laikraščiui ir portalui „Širvis“, nevengiančiam kritikuoti vietos valdžią ir tapusiam alternatyva merės Živilės Pinskuvienės šeimos valdomam „Širvintų kraštui“. A. Bagočiūnienė globoja dvi mergaites. Trečia globotinė, jos krikšto dukra, jau pilnametė.

Istorija prasidėjo, kada rugsėjo pradžioje A. Bagočiūnienės globotinei netoli Vileikiškių kaimo parduotuvės į pirštą grybštelėjo palaidas šuo. Nors įbrėžimas buvo nedidelis, bėgo kraujas, išsigandusi galimos pasiutligės, A. Bagočiūnienė nusprendė globotinę nuvežti į Širvintų ligoninę.

A. Bagočiūnienė neslepia, kad ligoninėje įsivėlė į konfliktą su gydytoju: šis esą atsisakė apžiūrėti mergaitę, kol A. Bagočiūnienė nepristatys vaiko globą patvirtinančio dokumento. Ji sako turėjusi su mergaite grįžti namo į kaimą ir atsivežti teismo sprendimą. Tik tada mergaitei suteikta medicininė pagalba. Tuo metu globotinei iki 18 metų trūko dviejų savaičių.

„Praėjo pora savaičių. Kartą sėdžiu prie pradinės mokyklos, laukiu dešimtmečio sūnaus, ir skambina iš Molėtų Vaiko teisių apsaugos skyriaus. Pradeda dėstyti – mums neseniai skambino vicemerė I. Vasiliauskienė ir pranešė, kad jūsų namuose dedasi baisūs dalykai. Esą vienai iš mūsų laikinai globojamų mažųjų mergaičių įkando šuo, žaizda supūliavo, jūs važiavote į ligoninę, reikalavote pirmos pagalbos jau apleistai žaizdai, ten rėkavot, triukšmavot, nes gydytojas atsisakė priimti, galiausiai ant jūsų paduotas pareiškimas policijai“, – pokalbio turinį perpasakoja pašnekovė.

A. Bagočiūnienė sako, kad istoriją su šunimi jau buvo pamiršusi. Iš pradžių ji maniusi, kad specialistai paskambino ne tai šeimai. Atsipeikėjusi A. Bagočiūnienė skambinusiai specialistei paaiškino, kad šuo grybštelėjo jau 18 sulaukusiai mergaitei, o ne mažajai, ir įvykis buvo ne toks, kaip sakoma – į gydytoją kreiptasi po pusvalandžio nuo atsitikimo, pūliavimo nebuvę.

„Mane tas skambutis įskaudino ir sujaudino iki širdies gilumos. Todėl pasiėmiau iš ligoninės išrašą, kada, kaip buvo kreiptasi pas gydytoją, kad pirmą pagalbą tegavome po valandos. Pasiėmėme visas tris mergaites, nuvykome į Molėtus, pasirodėme, kad mažutės sveikos, ir didžioji jau buvo sveika, nes tai būta ne įkandimo, o įbrėžimo. Aš vaikų teisėms pasakiau – nepykit, moterys, bet aš kreipsiuos į etikos komisiją, nes tai yra politikė, vicemerė“, – pasakoja „Širvio“ redaktorė.

Tvirtina, kad globėjai gąsdinami

Kaip tarė, taip padarė – A. Bagočiūnienė kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK). Ši skundą persiuntė savivaldybės Etikos komisijai. „O čia dauguma lojalūs dabartinei mūsų valdžiai, į ją įeina pati I. Vasiliauskienė“, – aiškina A. Bagočiūnienė. Ji skunde rašė, kad vaiko teisėms buvo pateikta melaginga informacija – mergaitės niekad nebuvo apkandžiotos, o žaizda niekada nepūliavo. Prieš tai ji sako dėl šmeižto kreipusis į Širvintų rajono policiją, tačiau jos pareiškimo pareigūnai nepriėmė.

A. Bagočiūnienė pasakoja, kad keletą kartų posėdis vis neįvykdavo. Ji sako galiausiai sužinojusi, kad iš ketvirto karto susirinkusi komisija balsavo: trys už, trys prieš, o vienas susilaikė, kad klausimas būtų svarstomas.

„O aš iš Širvintų administracijos elektroninio pašto (komisijos sekretorės – DELFI) jau buvau gavusi atsakymą, kad nuspręsta tyrimo nevykdyti. Tada klausiau etikos komisijos pirmininko ir kitų narių, kodėl tyrimas nepradėtas, kodėl negavau protokolo“, – aiškina pašnekovė. Ji taip pat komisijai papildomai pateikė dokumentus apie mergaičių sveikatą ir paprašė komisijos posėdžio protokolo.

Jo A. Bagočiūnienė negavo iki šiol, tad negali dar kartą skųstis VTEK.

„Pas mus globėjai gąsdinami. Rajone saugus globėjas tik tas, kuris lojalus valdančiajai daugumai, visi kiti, kurie valdantiesiems nepaklusnūs, gali būti neteisingai apskųsti, apjuodinti, apšmeižti ir nieko žmogus padaryti negali. Įsivaizduokite, jeigu aš negaliu apsiginti žinodama tikrai daug teisės aktų, mokėdama juos skaityti, žinodama, kur galiu kreiptis pagalbos. Įsivaizduokite, kaip eilinis paprastas žmogelis išsigąsta ir nusprendžia visiškai negloboti negu lįsti į tai“, – kalbėjo žurnalistė.

Ji primena, kad globėjų tikrinimą Širvintų valdžia pradėjo vos atėjusi į valdžią. DELFI jau rašė, kad Širvintų rajono savivaldybė buvo sumaniusi neteisėtai tikrinti, kaip vietinės vaikus globojančios šeimos išleidžia joms skiriama 38 eurų priedą.

Po vyriausybės atstovo įvertinimo, kuriame nurodyta, kad tokia veikla būtų neteisėta, taryba pripažino savo klaidą. Beje, tuomet sudarytoje darbo grupėje, be buvusio A. Bagočiūnienės darbdavio, „darbiečio“ kavinės savininko, santechniko Zenono Miselio buvo ir dabartinė vicemerė, konservatorė muzikos mokytoja I. Vasiliauskienė. Įsakymą minėtai darbo grupei sukurti tuomet pasirašė savivaldybės administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė.

Klaidą pripažįsta, tačiau negali atitaisyti

Savivaldybės Etikos komisijos pirmininkas, tarybos narys liberalas Vidmantas Mateika konstatuoja kad istorija labai paini ir pripažįsta suklydęs. Tačiau jam kol kas nepavyksta klaidos ištaisyti.

„Šiuo klausimu buvo sukviestas ne vienas posėdis, juose nedalyvavo valdančiųjų ir jiems prijaučiantys visuomenės atstovai, taigi be kvorumo negalėjome nieko spręsti. (…) Po to posėdis įvyko, klausimas svarstytas ir pagal man suteiktą teisę nuspręsta pradėti tyrimą. Tačiau aš nesu teisininkas, tam tikrais atvejais reikia teisininko pagalbos, komisijos nariai pradėjo įrodinėti, kad pagal balsavimą nuspręsta nepradėti tyrimo. Kilo diskusija dėl formuluotės, kad tyrimas pradedamas nusprendus daugumai komisijos narių. Kadangi iš 8 dalyvavusių už tyrimą balsavo tik 3, jie traktavo, kad tai nėra dauguma ir neturime pradėti tyrimo“, – situaciją komentuoja V. Mateika.

Po posėdžio V. Mateika kreipėsi į teisininkus. Jie išaiškino, kad tyrimas vis dėlto turėjo būti pradedamas: vienas tarybos narys susilaikė, vienas – nusišalino, kitiems balsams pasiskirsčius po lygiai, lemiamas turėjo būti pirmininko žodis.

„Etikos komisijos nariai, priklausantys ir valdančiajai daugumai, ir opozicijai, visi vienbalsiai teigė, kad tyrimo nepradėsime, nes aš konstatuoju neteisingai. Kadangi aš pirmą kadenciją tarybos narys ir pirmą kartą etikos komisijos narys, viskas man nauja, pasitikėjau senbuviais ir nusprendėme tyrimo nepradėti“, – klaidą pripažįsta V. Mateika.

Dabar komisijos pirmininkas sako ieškantis būdų tyrimą atnaujinti. Tačiau tam atsirado kliūčių: iš pareigų pasitraukė komisijos sekretorė, kol nėra naujo sekretoriaus, procesai sustojo. „Be to, merė Živilė Pinskuvienė per tarybos posėdį man pareiškė nepasitikėjimą – neva atskleidžiau kažkokią slaptą informaciją, nors reglamente aiškiai parašyta, kad baigus tyrimą, informacija turi būti paviešinama. Mane patį nori svarstyti ir nori nušalinti nuo pareigų“, – peripetijas Širvintų taryboje pasakojo politikas.

Vis dėlto jis sako nenuleidžiantis rankų ir tikisi teisingumo. V. Mateika taip pat atkreipė dėmesį, kad vicemerė I. Vasiliauskienė pati yra Etikos komisijos narė, dalyvavo susirinkimuose, pateikė savo faktus, klausėsi, ką svarstė komisija. Tuo metu A. Bagočiūnienė tokios galimybės neturėjo. Tiesa, balsuojant dėl savęs I. Vasiliauskienė nusišalino.

„Man ši situacija žinoma. Aš, kaip etikos komisijos pirmininkas, nestoju nei vienon, nei kiton pusėn, tiesiog norėjau pradėti tyrimą ir išsiaiškinti. Nesvarbu, ar ji vicemerė, ar pilietiškas žmogus, jei pamato nors menkiausią įtarimą, kad vaikai žalojami ar skriaudžiami, reikia kreiptis į instituciją ir padėti vaikams, aš tai palaikau. Bet jei tai šmeižtas ir to nėra, aš labai griežtas ir kategoriškas. Jei, kaip sako A. Bagočiūnienė, jai sudėtinga gyventi Širvintų rajone dėl tokių valdžios persekiojimų, tada aš jos pusėje ir manau, kad reikia nuo tokių žmonių gintis visomis priemonėmis“, – kalbėjo tarybos narys.

Jo aiškinimu, kol nebus pradėtas tyrimas, situacijos išsiaiškinti nepavyks. „Tai mūsų, Etikos komisijos, klaida, kurią, gavus papildomos informacijos, galima lengvai išspręsti. Aš manau, kad čia tam tikrą įtaką darė merė, tad situacija nebus greitai išspręsta“, – prognozuoja liberalas.

Vicemerė: tai netiesa

Šiuo metu atostogaujanti vicemerė I. Vasiliauskienė DELFI sakė su A. Bagočiūniene artimai nebendraujanti, tik matanti ją tarybos posėdžiuose. „Ką ji ten ant manęs kalba, apie kažkokį šmeižtą, to tikrai nėra, reikėtų jos klausti, ką ji įsivaizduoja“, – kaltinimus atmeta politikė.

Irena Vasiliauskienė. nuotr. sirvintos.lt
Klausima, ar dėl nesirūpinimo vaikais kreipėsi į Molėtų vaiko teisių specialistus, vicemerė patarė kreiptis į Širvintų ligoninę ir pasidomėti „skandalu“. „Kiek žinau, gydytojai buvo kreipęsi ir į savivaldybės vaiko teisių skyrių, ir į policiją, tai galbūt būtų truputį aiškiau, kas čia vyksta. O aš pati šių dalykų komentuoti negaliu“, – sakė I. Vasiliauskienė.

Ji taip ir neatsakė į klausimą, ar kreipėsi į vaiko teisių specialistus. „Dar turėtų būti Etikos komisijos posėdis ir aš nenorėčiau komentuoti, kol dar kalbama, svarstoma ir panašiai. Neturiu tokios teisės“, – aiškino vicemerė.

Širvintų rajono policijos komisariato viršininkas Almantas Lukša DELFI patvirtino, kad policija buvo gavusi ligoninės medikų pareiškimą dėl su A. Bagočiūniene kilusio konflikto. Priežastis – reikiamų dokumentų neturėjimas. Tačiau policija atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą, nes pažeidimo nenustatė.

Molėtų rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriuje DELFI patvirtino, kad telefonu gauta informacija dėl neva galimai neprižiūrimų A. Bagočiūnienės globotinių nepasitvirtino.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (274)