Savo parengtame projekte M. Majauskas siūlo uždrausti elektronines cigaretes, jeigu nikotino turinčiame skystyje yra kvapiųjų medžiagų, išskyrus tabako skonį, ir taip prisijungti prie kovos su rūkymu pasaulyje lyderių, kurios jau ėmėsi šių priemonių: Suomija – dar 2016 m., Estija, Mičigano ir Niujorko valstijos (Jungtinės Amerikos Valstijos) – šiemet. Negana to, pastaruoju metu JAV diskutuojama dėl aromatizuotų nikotino skysčių uždraudimo federaliniu lygiu.

Parlamentaras pažymi, kad šalyje sparčiai populiarėja tradicinių tabako produktų pakaitalai, ypač – elektroninės cigaretės.

„Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, vien šiais metais kaitinamojo tabako ir kitų tradicinių produktų pakaitalų per pirmą šių metų pusmetį parduota beveik penkis kartus (376 proc.) daugiau nei pernai. Plačiai skleidžiama žinia, kad elektroninės cigaretės yra mažiau kenksmingos už tradicines, nepilnamečiams leidžia ignoruoti aiškiai žinomus tabako ir nikotino keliamus pavojus. Ir tai lengviau daryti vartojant skaniai kvepiančias ir beveik neužuodžiamas cigaretes“, – sakė M. Majauskas.

Mokinių sveikos gyvensenos ir sveikatos tyrimas (HBSC) patvirtina tokių cigarečių populiarumą tarp nepilnamečių: elektronines cigaretes 2018 m. rūkė 38,5 proc. penktų, septintų ir devintų klasių mokinių, kai 2014 m. skaičius siekė 24 proc. Tyrimo metu elektronines cigaretes per pastarąsias 30 dienų nurodė rūkę 17,9 proc. tyrimo dalyvių (5 proc. penktokų, 18 proc. septintokų, 31 proc. devintokų).

„Akivaizdu, kad susidūrėme su didžiulio masto problema – nepilnamečiams patraukliomis ir gana lengvai prieinamomis elektroninėmis cigaretėmis.

Negana to, kad produktas kenksmingas sveikatai, nors viešumoje skleidžiami tai neva neigiantys mitai, jaunimas papildomai viliojamas įvairiais jiems patraukliais skoniais ir pratinamas prie nikotino, kuris besiformuojantiems organizmams gali turėti sunkių pasekmių.

Apie šią problemą kalba ir sveikatos organizacijos, ir mokyklų atstovai, tėvų bendruomenės. Iš pradžių pateiktos kaip alternatyva siekiantiems mesti rūkyti, šiandien jos plačiai naudojamos tarp jaunimo ir kelia didelį pavojų“, – motyvus dėl siūlomo projekto įvardijo M. Majauskas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (95)