Tai yra perpus mažiau, nei „Sodra“ jiems buvo apskaičiavusi maždaug prieš devynis mėnesius.
„Valstybė vaiko auginimą įkainojo mažiau nei minimalus darbo užmokestis. Tai yra absurdas“, – pasipiktino tėtis.
Kiek valstybė parems daugiavaikę jauną šeimą, Trofimovai ėmėsi domėtis vos žmonai pastojus.
Pasak V. Trofimovo, tąkart juos konsultavusi „Sodros“ specialistė patikino, kad mama galės pati pasirinkti laikotarpį, pagal kurio pajamas bus apskaičiuojama vaiko auginimo išmoka. Valstybinėje įstaigoje dirbanti moteris pasirinko laikotarpį iki krizės, kai jos uždarbis buvo gerokai didesnis nei prieš pastojant. Tokia skaičiavimo metodika šeimai turėjo užtikrinti apie 1500 Lt valstybės paramą.
Sunkiau nei pensininkams
V. Trofimovas teigia pasitikėjęs, kad tuomet, kai šeima bus labiausiai socialiai pažeidžiama, valstybė užtikrins šeimai bent minimaliai pragyventi būtinas pajamas. Kai gimė dabar jau 14-os ir 7-erių metų dukros, panevėžiečio teigimu, „Sodra“ nemalonių pokštų nebuvo iškrėtusi.
Dabar sužinojęs apie daugiau nei perpus sumažintą išmoką V. Trofimovas kreipėsi į „Sodrą“. Jam buvo paaiškinta, kad pateko į įstatymų pinkles – tėvams per kišenę kirto liepos 1-ąją įsigalioję teisės aktų pakeitimai.
Anot V. Trofimovo, netgi jo kaimynas pensininkas tebedirba, nes per gyvenimą susikūręs buitį ir pastatęs ant kojų vaikus, vis tiek neįstengia išsiversti iš 600 Lt senatvės pensijos. Tėčio nuomone, juo labiau neteisinga, kad iš tiek verčiamos išgyventi jaunos šeimos, kurioms reikia pasirūpinti ne tik mažo žmogučio komfortu, bet ir sukaupti lėšų jo ateičiai.
„Auginant du vaikus ir laukiantis trečiojo planuoti pajamas būtina. Natūralu, kad ir mums tai svarbu. Žinoma, mano pajamos didesnės nei vidutinis atlyginimas Lietuvoje ir be valstybės paramos pakankamai vaikus aprūpintume, bet šokiruoja valstybės požiūris į šeimas“, – „Sekundei“ pasakojo tėtis.
Į gimdyklą – su laikraščiu
Nuoskaudą jis jaučia ir dėl tėvystės atostogų išmokos, gautos ne išeinant atostogauti, o grįžus į darbą. V. Trofimovas pripažįsta, kad dėl to jo šeimai pirmąjį mažylio gyvenimo mėnesį teko lįsti ir į skolas.
Tačiau labiausiai jį nustebino, kad žmonai pritaikyti įstatymo pakeitimai, įsigalioję po gimdymo praėjus maždaug porai savaičių.
„Jei valstybė nori stabilumo, įstatymai neturėtų keistis bent dešimt metų. Šeimos savo finansines galimybes turėtų žinoti dar planuodamos kūdikį, o dabar jos negali būti garantuotos, kad įstatymų pakeitimai nebus pritaikyti atgaline data. Ko gero, kiekviena jauna moteris, būsima ir esama mama, turėtų prenumeruoti „Valstybės žinias“ ir turbūt net gimdymo dieną pasiskaityti, ar nepasikeitė įstatymai“, – ironizavo V. Trofimovas.
Tarybos narys neslepia, jog labai norėtų paduoti į teismą ne valstybę, o Seimo narius, balsavusius už nelogišką įstatymą.
„Ne valstybė kalta, kad kažkurie Seimo nariai „neapsižiūrėjo“, – teigia tėtis.
Jis prognozuoja, kad tokia politika atsigręš prieš pačią valstybę – dirbanti ir mokesčius mokanti visuomenės dalis susitrauks iki kritinės ribos.
Per pastaruosius penkerius metus vien Panevėžyje gyventojų sumažėjo daugiau nei 9000. Daugiausia, per 14 proc., mažėjo vaikų iki 15-os metų. Tuo metu pensinio amžiaus panevėžiečių padaugėjo 4,5 proc.
Mamoms rinktis nebeleidžia
„Sodros“ Panevėžio skyriaus direktoriaus pavaduotoja Irena Lebiodienė patvirtino, kad išmoka pagimdžiusiai mamai drastiškai sumažėjo dėl jai bebūnant nėštumo atostogose priimtų įstatymo pataisų.
„Mes net patys nežinojome, kad įstatymas bus pakeistas“, – teigė I. Lebiodienė.
Anksčiau galiojusiame buvo numatyta galimybė mamai pasirinkti laikotarpį, pagal kurį būtų apskaičiuota motinystės išmoka.
„Galima buvo skaičiuoti pagal uždarbį, gautą už daug ankstesnį laikotarpį, pagal kurį buvo apskaičiuota pašalpa už anksčiau gimusį vaiką. Kai kurios mamos pageidaudavo skaičiuoti pagal net prieš dešimtmetį gautą uždarbį“, – teigė I. Lebiodienė.
Tačiau geri laikai ne pirmą kūdikį gimdančioms mamoms baigėsi gegužę Seimui priėmus Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas.
Naujasis įstatymas numato, kad iš ankstesnio vaiko pajamų pašalpa skaičiuojama tik tada, jei per pastaruosius 12-a mėnesių moteris buvo jo nėštumo, gimdymo ar motinystės atostogose. Jei ką tik gimusį kūdikį ir vyresnį vaiką skiria daugiau nei metai, motinai vaiko auginimo išmoka apskaičiuojama iš pastarųjų 12-os mėnesių uždarbio.
Įstatymų leidėjai neapsižiūrėjo
Rimantas Dagys, Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas:
Manyčiau, kad įstatymas iš tiesų iki galo neišdiskutuotas ir prie pataisų reikėtų sugrįžti. Juo labiau kad nėra tiek daug mamyčių, patekusių į tokią situaciją. Logiška, kad įstatymas turėtų būti taikomas ne jam įsigaliojant jau besilaukusioms mamoms, o pastojusiosioms po įsigaliojimo.
Šiuo atveju, manau, neapsižiūrėta ir prie to Seimas turėtų sugrįžti.
Valstybei apsimoka bylinėtis
Rasa Paulavičienė, Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio valdybos narė
Dėl liepos 1-ąją įsigaliojusių Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisų dar nesulaukėme skundų. Tačiau matome, kad panevėžiečių šeimos lūkesčiai pažeisti. Jie turi teisinį precedentą kreiptis į teismą ir siekti prisiteisti kompensaciją.
Deja, dirbantys tėvai neturi nei laiko, nei pinigų advokatams, kad galėtų kovoti su valstybe.
O šioji su vaikus auginančiomis šeimomis elgiasi drastiškai ir kategoriškai. Dirbantys tėvai nebalsuoja rinkimuose, todėl politikams neįdomūs, priešingai nei senoliai, sudarantys didžiausią rinkėjų dalį. Šeimų su vaikais interesai apginami tik krauju ir stulbinančiais įvykiais.
Valstybės biudžetas nuolat dėliojamas taip, kad šeimos politika orientuojama tik į socialiai remtinuosius. O dirbantys tėvai įdomūs tol, kol moka mokesčius.
Politikai mums netgi atvirai yra pasakę, kad labiau apsimoka su mumis teistis nei tenkinti šeimų interesus: iš 40 tūkst. apgautųjų į teismą kreipsis gal vos 10 proc. ir net joms pralošusi valstybė sutaupytų.