Išeidami iš namų, ar palikdami savo automobilį viešoje vietoje paliekate savo turtą neužrakintą. O jame yra patys brangiausi daiktai: telefonas, piniginė, kompiuteriai. Pasirodo, kad lygiai taip pat neatsargiai lietuviai elgiasi ir su savo socialinių tinklų paskyromis.

Skelbiama, kad per tris mėnesius buvo nutekinta 150 tūkst. lietuvių elektroninių paštų adresų, LNK vidurdienio žinioms sakė „Surfshark“ atstovė Lina Survila.

„Tai įvyko vien per pirmą ketvirtį. Tačiau yra žymiai didesnė bėda, nes per pastaruosius 20 metų matome, kad buvo nutekinta per 10 milijonų paskyrų. <...> Dažniausiai elektroniniu paštu naudojamės, kai norime registruotis įvairiuose internetiniuose puslapiuose. O tai yra vienas dažniausiai nutekinamų duomenų.

Kartu su juo gali būti nutekinti ir kiti duomenys, kaip slaptažodis, vardas, pavardė ir panašiai“, – kalbėjo L. Survila.

Šie šių metų skaičiai lenkia Latviją ir Estiją. „Surfshark“ atstovė L. Survila aiškino, jog Baltijos šalyse interneto vartotojų skaičius skiriasi.

„Tačiau jeigu žiūrėtume į duomenų nutekinimą 100 vartotojų, skaičiai yra gana panašūs, bet Lietuva vis tiek pirmauja. Gal tai yra dėl to, kad lietuviai yra linkę dažniau registruotis į nesaugias svetaines“, – svarstė LNK vidurdienio žinių pašnekovė L. Survila.

Europoje pagal nutekintų duomenų skaičių pirmauja Vokietija ir Prancūzija, sakė „Surfshark“ atstovė.

„O visame pasaulyje karaliauja JAV, Rusija ir Kinija. Mūsų rezultatai nėra labai prasti, tačiau didžiausia bėda, jog jie nuolatos auga. Programišiai, kurie akylai stebi savo aukas per laiką gali susidaryti detalų portretą, susirinkti visus duomenis, kurie gali būti panaudoti prieš jus“, – kalbėjo L. Survila.

Pašnekovės teigimu, gali būti įvykdytas ir įsilaužimas į namus, žinant konkrečią lokaciją ir duomenis. O į apsaugos sistemas, turėdami tam tikrus duomenis, irgi gali patekti, teigė pašnekovė.

„Taip pat gali patekti į jūsų telefono įrenginį per užkrėstas programėles, taip jus sekti ir duomenis panaudoti pavogiant tapatybę ir panaudojant negeriems tikslams“, – kitą pavyzdį pateikė „Surfshark“ atstovė LNK vidurdienio žinioms.

Ji pabrėžė, jog savo duomenimis dalintis reikia atsakingai, naudoti unikalius ir stiprius slaptažodžius, kur įmanoma įjungti dviejų faktorių autentifikavimą.

„Negalima manyti, jog visur esate saugūs. Turite galvoti, kur registruojatės ir patikrinti elektroninius puslapius į kuriuos vedate savo duomenis. Dažnai tas puslapis gali atrodyti labai paprastai ir kasdieniškai. Be abejo, kartas nuo karto savo slaptažodį reikia pasikeisti“, – rekomendavo LNK vidurdienio žinių pašnekovė L. Survila.

Visą LNK vidurdienio žinių pokalbį su L. Survila žiūrėkite čia: