„Reikia visada valdyti lūkesčius, o šiuo atveju kai kurie Lietuvos politikai tų savo lūkesčių, matyt, nelabai suvaldė ir pasipylė kaltinimai sąjungininkams dėl to, kad sąjungininkai ne taip daro, ne taip galvoja, ne taip balsuoja. Tikrai tai yra kontraproduktyvu, kadangi kovoti reikia su priešininkais, o ne su sąjungininkais“, – „Žinių radijui“ teigė A. Skaisgirytė.
Šalies vadovo patarėja įsitikinusi, kad tokia kritiška retorika sąjungininkų atžvilgiu Lietuvai gali atnešti žalos.
„Tų pačių sąjungininkų prašome ir didesnio karinio buvimo Lietuvoje, ir didesnio įsitraukimo į mūsų gynybos reikalus. Negali viena ranka prašyti, kita ranka mušti. Tai yra labai neproduktyvus keliasi ir tai Lietuvai gali atnešti ir žalos“, – sakė ji.
Ž. Pavilionis viešoje erdvėje ne kartą teigė, kad jei JAV prezidentas Joe Bidenas nepakeis savo pozicijos Ukrainos atžvilgiu, jis ragins tik Amerikoje gyvenančių lietuvių ir kitų šalių bendruomenes artėjančiuose rinkimuose nebalsuoti už dabartinį prezidentą ir demokratus.
Politikas taip pat Vilniuje pasakytą J. Bideno kalbą palygino su 2007 metais Rusijos prezidento Vladimiro Putino Miunchene pasakyta kalba.
ELTA primena, kad praeitą savaitę Vilniuje vykusiame NATO daugiausiai dėmesio sulaukė Ukrainos narystės NATO klausimas. Kyjivas tikėjosi gauti aiškų signalą dėl narystės perspektyvos, tačiau Vakarų lyderiai dar iki prasidedant susitikimui Vilniuje akcentavo, kad tęsiantis karui Ukrainai nebus leista prisijungti prie NATO gretų.
Po ilgų derybų dėl Kyjivo transatlantinės perspektyvos formuluotės susitikimo komunikate, Aljansas patvirtino, kad „Ukrainos ateitis yra NATO“. Taip pat sutarta atsisakyti narystės veiksmų plano (MAP), patvirtina ilgalaikė karinė parama. Taip pat nutarta oficialiai įsteigti NATO-Ukrainos tarybą ir suglaudinti dvišalius politinius ryšius.
Tačiau lūkesčiai dėl pakvietimo į NATO liko neišpildyti – komunikate nurodoma, kad tam kelias bus atviras tik tada, „kai sąjungininkai pritars ir kai bus įvykdytos sąlygos“. Visgi, kokie yra pastarieji reikalavimai, komunikate nenurodoma.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis praėjusį antradienį pareiškė, kad „absurdiška“ nenustatyti Ukrainos narystės NATO termino. Taip jis teigė dar prieš paviešinant komunikate nugulusias kompromisines formuluotes.
Savo ruožtu prezidentas G. Nausėda neslėpė, kad dėl prezidento V. Zelenskio pareiškimo apie neva „absurdišką“ NATO viršūnių susitikimo formuluotę dėl Ukrainos narystės Aljanse, prie derybinio stalo buvo kilusi emocinė įtampa.
Lietuvos prezidentas pripažino, kad tuo metu buvo atsiradusi galimybė, jog visas NATO viršūnių susitikimas gali apskritai žlugti.