„Prieš 5 mėn. kreipiausi į valstybės paslapčių koordinavimo komisiją dėl to, ar krašto apsaugos ministras, ponas Anušauskas, neatskleidė valstybės paslapties dėl tankų pirkimo. Ir 5 mėn. komisija, kurią sudarė vykdomosios valdžios atstovai ir 2 deleguoti Prezidentūros patarėjai, bandė nuplauti Anušausko mundurą. Tai reikia padėkoti Prezidentūros atstovams, kurie kritiškai vertino“,– šeštadienį vykusioje Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ politinėje taryboje teigė S. Skvernelis.
Jis taip pat pabrėžė, kad nors slapta informacija nebuvo paviešinta, faktas, jog sprendimai dėl 2 mlrd. vertės pirkimų priimti remiantis, kaip teigiama, Vikipedijoje esančia informacija, verčia kvestionuoti lėšų gynybai panaudojimo tinkamumą ir skaidrumą.
„Tokiam pirkimui reikalingų 2 mlrd. eurų lemtis sprendžiama pagal Vikipediją. Ar mes galime žmones įtikinti, kad tie pinigai bus panaudoti skaidriai ir tas euras, paimamas iš kitų sričių, nes iš kažko reikia paimti, skiriamas Vikipedijos pagalba priimtiems sprendimams? Tai neatlaiko kritikos ir yra vidurinio piršto rodymas, po to kviečiant ieškoti sprendimų“, – klausė jis.
Mato pavojų pasitikėjimui Lietuva
Politikas taip pat pabrėžė, jog pastarasis atvejis gali turėti Lietuvai neigiamų pasekmių ateityje bendradarbiaujant su partneriais gynybos srityje.
„Yra partneris, kuris tą slaptą informaciją pateikė ir partneris taip pat mato, kaip Lietuvoje yra organizuota valstybės paslapčių apsauga bei kas būna tiems aukščiausiems asmenims, kurie tą paslaptį galimai atskleidžia. Tai koks gali būti pasitikėjimas tokiu partneriu? Tai yra gėda“, – žurnalistams kalbėjo S. Skvernelis.
Todėl jis pažymėjo besiviliantis, jog komisijos sprendimą dar įvertins ir teisminį tyrimą dėl šios situacijos atliekanti prokuratūra.
„Tikimės, kad prokuratūra įvertins tą rašliavą, kuri ten padaryta. Kitaip to negaliu įvardinti“, – komisijos išvadas komentavo buvęs premjeras.
ELTA primena, kad penktadienį pranešta, kad, Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos (PAKK) sprendimu, krašto apsaugos ministras, publikuodamas socialiniame tinkle medžiagą apie tankų įsigijimus, nepaviešino Lietuvai perduotos užsienio valstybių įslaptintos informacijos.
Skundas dėl šios publikacijos pasiekė PAKK dar vasarą. Į komisiją po vieno iš Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžių bei A. Anušausko įrašų socialiniuose tinkluose kreipėsi ekspremjeras S. Skvernelis – po VGT krašto apsaugos ministras pranešė, kad Lietuva planuoja siųsti ketinimų protokolą Vokietijos tankų gamintojams.
Sulaukęs kritikos, esą su Berlynu nutarta pasirašyti raštus be jokio konkurso ar politinio patarimo, ministras socialiniame tinkle „Facebook“ išdėstė savo poziciją. Visgi, tai įžiebė dar aštresnes diskusijas – imta svarstyti, ar KAM vadovas neatskleidė riboto naudojimo informacijos.
Prezidentas G. Nausėda ne kartą patikino – VGT svarstyta informacija buvo slapta ir sutarta ja nesidalinti. Vėliau pranešta, kad teisiškai šį aspektą turėtų įvertinti KAM.
Ir nors ministerija patikino, kad A. Anušausko paskelbta informacija apie tankų pirkimą neturi įslaptintos informacijos požymių, šalies vadovas nuo savo pozicijos neatsitraukė.
Savo ruožtu dėl A. Anušausko paskelbtos medžiagos į Generalinę prokuratūrą kreipėsi Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė. Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą, kuris tęsiasi iki šiol.