LSDP frakcijos narys Seime Ruslanas Baranovas tvirtino, jog jį džiugina pasikeitusi viceministro pozicija.

„Man atrodo, kad tas pozicijos tikslinimas išsprendžia problemą. Blogiausia būtų, jeigu mes pradėtume uždarinėti duris, tai būtų tam tikras signalas kitiems Lietuvos gyventojams ir piliečiams – kad jeigu kažkada kažką pasakei, tai visos durys užsidaro. Savaitgalis buvo ilgas, turėjome ir Sausio 13–ąją, tai viceministras gal ir publikacijų įvairių apie Rusijos propagandą, pergalės dieną yra daug.

Matyt, viceministras pasiskaitė, apturėjo pokalbių su savo politinės komandos nariais. Ir tai, kad jis šiandien jau keičia savo poziciją mane jau džiugina“, – kalbėjo R. Baranovas.

Ankstesnius viceministro V. Gavrilovo teiginius, kad ir toliau švęs gegužės 9–ąją, parlamentaras R. Baranovas pirmiausia, kaip pats sako, vertino kaip socialdemokratas.

„Tai yra mūsų partijos deleguotas viceministras, aš į tai žiūrėjau per asmeninę, kaip šios partijos nario prizmę. Mano nuogąstavimai pirmiausia buvo per istorinės atminties prizmę. Tikrai nemanau, kad sprendimuose Finansų ministerijoje galėtų atsispindėti tai, kad šventi šią dieną. Ar kad Valentinas palaikytų mažesnius finansus gynybai, juk žinome, kad ne vienas viceministras priima sprendimus. Nemanau, kad čia yra problema“, – Žinių radijo laidoje „Aktualusis interviu“ kalbėjo Seimo narys.

Jo teigimu, ypač vykstant karui Ukrainoje tokia viceministro V. Gavrilovo pozicija yra „gana nejautri“.

„Ir vis tiek mums rūpi ir tautinių mažumų failas. Nes daug kam kyla klausimų dėl lojalumo – štai Lietuvos rusas. Man irgi buvo svarbu parodyti, kad žmogus tai švenčia ne dėl to, kad yra Lietuvos rusas. Tai yra viceministro asmeniniai šeimos tradicijų dalykai“, – įžvalgomis dalijosi parlamentaras R. Baranovas.

Kartu Žinių radijo laidos pašnekovas kartojo, kad V. Gavrilovą pažįsta jau labai seniai, jis tikrai nėra „nelojalus Lietuvai“.

Valdančiosios LSDP frakcijos seniūnas Remigijus Motuzas irgi džiaugėsi, kad viceministras paaiškino, kas vyksta ir kas įvyko.

„Žinoma, kad tema yra nepaprastai jautri, galbūt iš tiesų ji dar jautresnė dėl to, kad tai yra rusų tautybės Lietuvos Respublikos pilietis. Ir mes turėtume elgtis visada labai apdairiai. Aš irgi Valentiną pažįstu labai seniai, mes dirbome partijos Užsienio reikalų komitete. Ir aš asmeniškai tokių pažiūrų nepastebėjau. Labai aktyviai tas mūsų komitetas reagavo ir į įvykius Ukrainoje, Valentinas visada buvo tas žmogus, kuris aktyviai teikdavo siūlymus, pasižymėdavo darbštumu, inteligencija, įžvalgumu.

Bet aš manau, kad ta reakcija yra kiek ir pavėluota, galbūt reikėjo iš karto paaiškinti tą poziciją. Tie jautrūs mums nepaprastai jautrūs“, – tikino R. Motuzas.

Jis taip pat priminė, jog pats dirbo ambasadoriumi Maskvoje. Ir buvo vienintelis iš ambasadorių, nedalyvaujantis gegužės 9–osios paraduose.

„Pridursiu, kad manęs dėl to kaip ambasadoriaus niekas nenubaudė. Bet mes viešai pasakydavome savo pozicijas. Todėl manau, kad jos išsakymas yra nepaprastai svarbus. Manau, kad mums gegužės 9–oji nėra jokia šventė, mums tai primena daug sunkių istorinių dalykų. Reakcija visuomenės yra natūrali, ir gal viceministras turėjo kiek anksčiau paaiškinti“, – svarstė LSDP frakcijos Seime seniūnas R. Motuzas.

Delfi primena, kad gegužės 9 dieną Antrojo pasaulinio karo pabaigą minėdavęs finansų viceministras V. Gavrilovas pirmadienį pripažino, kad toks elgesys visuomenei sukėlė daug klausimų. Todėl, pasak viceministro, suprasdamas, kad užimant oficialias pareigas jis turi atstovauti visos Lietuvos poziciją, nuo šiol jo šeima karo aukas pagerbs kartu su visa Europa – gegužės 8–ąją dieną.

„Puikiai suprantu, kad oficialios pareigos uždeda tam tikrą atsakomybę atstovauti visos Lietuvos visuomenės ir valstybės pozicijai. Jeigu kalbame apie Antrojo pasaulinio karo pabaigą Europoje – gegužės 8 d. yra aiški data, kada tai gali būti paminėta Lietuvoje“, – Eltai teigė V. Gavrilovas.

Prieš kelerius metus V. Gavrilovas savo feisbuko paskyroje sveikino gegužės 9–osios, dar vadinamos Pergalės diena, proga. Komentuodamas LRT televizijai jis teigė esantis lojalus Lietuvai, bet gegužės 9–ąją minėsiantis ir toliau, nes ši diena yra svarbi jo šeimai.

„Niekada neminėjau jokių kitų valstybių pergalių dienų ar panašiai. Mano elgesys buvo susijęs su šeimos tradicija, tikiuosi ją ir ateityje išlaikyti. Jeigu kalbame apie Lietuvos poziciją, apie aiškumą, kuris yra būtinas užimant oficialias pareigas, tai aš tikrai patvirtinu, kad nekeisdamas jokių savo pažiūrų galėsiu pagerbti Antrajame pasauliniame kare žuvusius žmones gegužės 8 dieną“, – akcentavo jis.

„Paskutinis mano įrašas šia tema buvo padarytas 2020 m., nuo to laiko, deja, pasaulyje įvyko daug įvykių, kurie tą situaciją pakeitė. Visiškai sąmoningai ir nebesidalinau tokiais įrašais. Mano šeimai yra svarbus Antrasis pasaulinis karas ir jo pabaiga Europoje ir mes jį tikrai minėsime, tačiau minėsime kartu su visa Lietuva – gegužės 8 d.“, – dėstė V. Gavrilovas.

Visgi, viceministras pabrėžia, kad kartu su šeima jis anksčiau minėdavęs Antrojo pasaulinio karo pabaigą, o ne Rusijoje švenčiamą Pergalės dieną.

„Aš niekada nešvenčiau, bet visada sakiau žodį „minėjimas“. Mes nekeliame jokių švenčių šeimoje, čia svarbu atiduoti pagarbą tiems žmonėms, kurie žuvo kovodami prieš fašizmą Europoje. Čia nebuvo šventė mūsų šeimai ir toliau neketiname pradėti švęsti“, – pabrėžė jis.

Reaguodamas į prezidento Gitano Nausėdos pastabą, jog kyla klausimų dėl jo lojalumo Lietuvai, viceministras tikisi šias dvejones išsklaidyti ir „padėti galutinį tašką“ pastarosiomis dienomis viešojoje erdvėje rezonavusioje istorijoje.

„Tenka sutikti su prezidentu, kad šiuo atveju, kaip ir visais atvejais, kai kalbame apie valstybės pareigūnus – būtinas visiškas aiškumas. Aš norėčiau aiškiai pasakyti, kad čia gimiau, visą savo gyvenimą sieju su Lietuva, myliu Lietuvą, tarnavau Lietuvos kariuomenėje, esu Lietuvos kariuomenės atsargos leitenantas, esu pasiruošęs ginti Lietuvą nuo visų išorės grėsmių“, – kalbėjo V. Gavrilovas.

Prezidentūra yra anksčiau išreiškusi nuomonę, kad, užimant tokias pareigas, viceministro pozicija yra nepateisinama. Tuo metu premjeras Gintautas Paluckas vertina, kad jei finansų ministras Rimantas Šadžius pasitiki viceministru, neabejoja jo lojalumu Lietuvai.

ELTA primena, kad Rusijoje ir rusų bendruomenėse gegužės 9–ąją yra minima pergalės prieš nacistinę Vokietiją diena. Tuo metu Europa Antrojo pasaulinio karo pabaigą mini diena anksčiau, gegužės 8–ąją. Antrajam pasauliniam karui pasibaigus, Lietuva liko ją okupavusios ir represijas prieš taikius gyventojus vykdžiusios Sovietų Sąjungos sudėtyje.

Pernai gegužės 9–osios išvakarėse Merkinėje buvo išniekintas partizano vado Adolfo Ramanausko-Vanago paminklas. Taip pat buvo gautas pranešimas apie dar vieną išpuolį Lazdijų rajone, Bielėnų kaime – partizanų vado paminklas buvo ne tik apipiltas baltais dažais, tačiau rastas ir į skulptūrą įkirstas kirvis.