„Oficialių dokumentų atžvilgiu valstybės pozicija turėtų būti labai aiški. Jie neturėtų būti keičiami privaloma tvarka, tačiau palankesnės sąlygos arba visuomeninės iniciatyvos padėtų paspartinti jų išgyvendinimo procesą“, – kalba LRT.lt pašnekovas
Žinomas atlikėjas Marijus Berenis savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo jam nemalonius jausmus sukėlusiu radiniu – sovietiniu gimimo liudijimu.
„Tai yra oficialus, galiojantis Lietuvos Respublikos piliečio dokumentas. Čia tikrai taip turi būti? Tvarkiau dokumentus ir net krūptelėjau pamatęs.
Aš gimiau Lietuvoje. Tuo metu ji buvo okupuota. Ši istorija yra kaip baisus randas. Žinau, kad jį turiu, bet visiškai nenoriu turėti jokių priminimų apie tai“, – rašė atlikėjas, pridurdamas, kad ketina dokumentą pasikeisti.
Neegzistuojančios valstybės dokumentai vis dar galioja
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Teisės departamento Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Ilona Jurgutienė teigia, kad sovietiniai gimimo liudijimai, kaip ir keletas kitų dokumentų, tikrai galioja.
„Nėra priimta jokio teisės akto, kad vadinamieji sovietiniai liudijimai negalioja. Taigi jie galioja, kaip ir visi kiti tuo metu išduoti dokumentai, kurie nepatvirtina asmens tapatybės (atestatai, diplomai, santuokos, ištuokos, mirties liudijimai).
Gimimo liudijimas patvirtina gimimo fakto įregistravimą, taigi, nors ir nebeegzistuoja valstybė, gimimo fakto įregistravimas išlieka“, – kalba pašnekovė.
Registrų centro Gyventojų registro departamento viršininkė Marija Norkevičienė patikina, kad gimimo liudijimą visuomet galima pasikeisti. Pašnekovė pažymi, kad pagal vyriausybės nutarimą, kaina už pakartotinio civilinės būklės akto įrašo įregistravimo liudijimo išdavimą yra 2,6 euro.
I. Jurgutienė pažymi, kad pasikeisti gimimo liudijimą pageidaujantis asmuo turėtų kreiptis į bet kurią civilinės metrikacijos įstaigą. Galima kreiptis asmeniškai atvykus su asmens tapatybę patvirtinančiu dokumentu arba galima užsakyti el. būdu.
Pasak pašnekovės, šiuo metu gimimo liudijimą reikia pateikti paduodant prašymus santuokai sudaryti, taip pat jo galėtų prireikti norint įrodyti savo kilmę – tikslią gimimo vietą bei tėvus, pavyzdžiui, paveldėjus turtą.
Sovietinė simbolika ant dokumentų – legali
Nors Lietuvoje sovietinė simbolika draudžiama, Teisingumo ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus patarėjas Audris Kutrevičius sako, kad sovietinė simbolika ant oficialių dokumentų teisiškai ir formaliai nėra neleistina.
Kaip pažymi ministerijos atstovas, demonstruoti nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavą ar herbą arba vėliavą, ženklą ar uniformą, kurių sudedamoji dalis yra nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliava ar herbas, draudžiama pavienių asmenų akcijų, susirinkimų, masinių renginių metu.
Politologas N. Maliukevičius įsitikinęs, kad oficialių dokumentų atžvilgiu valstybės pozicija turėtų būti labai aiški, o į situaciją derėtų žiūrėti plačiau nei tik formaliai.
„Mes bandome protestuoti, kai NBA mūsų krepšininkus įvardija kaip gimusius Sovietų Sąjungoje. Vyksta diskusijos, kodėl Britanijoje mūsų išeiviai ar išeivės dalyvauja kokiame nors „Miss USSR“ konkurse. Klausiama, kodėl viešuose tekstuose, net akademiniuose, mus vis dar priskiria prie postsovietinio regiono.
Tačiau tuo pat metu turime galiojančius gimimo Sovietų Sąjungoje liudijimus. Toks požiūris į dokumentus situaciją komplikuoja“, – kalba N. Maliukevičius.
Jei dokumentai būtų keičiami privaloma tvarka, tai sukeltų labai daug nepatogumų, tačiau situaciją spręsti padėtų palankesnės keitimo sąlygos, tvarka arba visuomeninės iniciatyvos, mano politologas.
„Jei šis procesas bus paliktas savieigai, jis užtruks, tačiau dokumentų keitimas privaloma tvarka sukeltų daug sunkumų. Manyčiau, situacijai spręsti pagelbėtų visuomeninė iniciatyva“, – sako N. Maliukevičius.