„Neteisėti Rusijos kariniai veiksmai Ukrainos atominių elektrinių objektų aikštelėse, ypatingai Zaporižios atominės elektrinės (Zaporižios AE), pasėjo baimę dėl galimo Europos radioaktyviojo užterštumo. Radiacinės saugos centro specialistai atlikę branduolinių avarijų pasekmių prognozavimą atkreipė dėmesį, kad didžiausia radiacinė grėsmė yra šalims esančioms arčiausiai Zaporižios AE, tai yra Rusijai, Baltarusijai, Turkijai, Moldovai, Rumunijai, tačiau Lietuvai, anot specialistų, reikšmingo radiologinio poveikio nebūtų“, – rašome centro žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Pasak centro, jei Zaporižios AE įvyktų branduolinė avarija, dėl didelio atstumo iki Lietuvos, mažai tikėtina, kad Lietuvos gyventojai patirtų reikšmingą radiologinį poveikį.

Radioaktyviojo užterštumo sklaida atvaizduojama spalvomis: nuo žalsvos iki tamsiai mėlynos atspindi labai mažas gama dozės galios vertes

„Nors yra didelis pavojus, kad karo veiksmai Ukrainos atominių elektrinių aikštelėse gali iššaukti branduolines avarijas, tačiau Zaporižios AE, kuri yra didžiausia Europoje, nuo Lietuvos nutolusi daugiau kaip 900 km atstumu. Vadovaujantis tarptautinių organizacijų rekomendacijomis ir buvusių branduolinių avarijų patirtimi, jeigu Zaporižios AE įvyktų branduolinė avarija, dėl didelio atstumo iki Lietuvos, mažai tikėtina, kad būtų reikšmingas radiologinis poveikis Lietuvos gyventojams ir reikėtų taikyti gyventojų apsaugomuosius veiksmus bei vartoti stabiliojo jodo preparatus“, – nurodė centras.

Šiuos prognozavimo rezultatus, Radiacinės saugos centro specialistų teigimu, patvirtina ir viešoje erdvėje pateikiami ekspertų komentarai.

„Radiacinės saugos centro specialistai nuolat atlieka galimų Baltarusijos ir Ukrainos atominių elektrinių, įskaitant Zaporižios AE, branduolinių avarijų pasekmių Lietuvos gyventojams bei aplinkai prognozavimą ir bendradarbiauja su kitų šalių reguliuojančiomis institucijomis radioaktyvaus užterštumo sklaidos prognozavimo klausimais. Prognozuojant, analizuojama radioaktyvaus debesies sklidimo kryptis ir greitis realiomis oro sąlygomis bei kokią gyventojų apšvitą gali lemti ant žemės paviršiaus nusėdusios radioaktyviosios medžiagos“, – skelbiama pranešime.

Tiesa, anot centro, reali grėsmė Lietuvos gyventojams kiltų įvykus avarijai Baltarusijos atominėje elektrinėje, nuo Lietuvos sienos nutolusioje 20 km atstumu.

Radiacinės saugos centro specialistai nuolat (24/7) stebi radiacinį foną Lietuvoje. Apie bet kokį gresiantį pavojų, susijusį su radioaktyviųjų medžiagų pasklidimu Lietuvoje, nedelsdami informuosime atsakingas institucijas ir gyventojus.

Zaporožės AE

Vakar Rusijos pajėgos surengė raketų ataką prieš Zaporižią

Trečiadienį Rusijos karinės pajėgos surengė raketų ataką prieš Ukrainos Zaporižios miestą, praneša agentūra „Ukrinform“, remdamasi Zaporižios srities gubernatoriumi Oleksandru Staruchu.
„Preliminariais duomenimis, raketos pataikė į infrastruktūros objektus“, – savo „Telegram“ kanale parašė O. Staruchas.

Pasak jo, informacija apie ataką tikslinama.

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje Niujorke taip pat perspėjo dėl galimos pasaulinės branduolinės katastrofos, atsižvelgdamas į padėtį užimtoje Zaporižios atominėje elektrinėje.

„Rusijos radiacinis šantažas yra tai, kas turėtų rūpėti kiekvienam iš jūsų, – ryžtingai kalbėjo V. Zelenskis. – Nes niekas iš jūsų neras vakcinos nuo radiacinės ligos“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)