Ambasadorius Renatą Jušką ir Artūrą Žurauską siūloma atšaukti nuo rugsėjo 30 dienos. Tai, kad priimtas sprendimas dėl ambasadorių, BNS patvirtino premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė Lazdauskienė.

"Jūs turėtumėte klausti, kodėl toks sprendimas, užsienio reikalų ministro, o aš tik buvau paklaustas, kokia yra mano pozicija dėl to, kad viešoje erdvėje yra tokie komentarai arba tokia yra viešai išsakyta pozicija dėl mūsų ambasadorių, kurie dirba kitose šalyse", - po posėdžio žurnalistams sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Jis sakė asmeniškai dėl pokalbiuose girdimų pastabų apie save neįsižeidęs.

"Man svarbiausia, kad ambasadoriai dirbtų mūsų valstybei ir mūsų Vyriausybei", - kalbėjo premjeras.

Pagal Konstituciją, ambasadorius atšaukti gali prezidentė Dalia Grybauskaitė, gavusi atitinkamą Vyriausybės teikimą.

R.Juška ir A.Žurauskas į skandalą pateko, kai svetainėje "YouTube" buvo paskelbti slapta įrašyti jų pokalbiai telefonu. Juose diplomatai dalijasi asmeninėmis pažiūromis apie Armėnijos ir Azerbaidžano konfliktą, vidaus situaciją Turkmėnijoje ir laido replikas apie valstybės vadovus. Šių garso įrašų autentiškumas oficialiai nepatvirtintas.

Po to A.Žurauskas parašė atsistatydinimo pareiškimą.

Patariamąjį balsą turintis Seimo užsienio reikalų komitetas nepritarė ambasadorių atleidimui.

A. Ažubalis: Vyriausybė parodė, kad Lietuva galima lengvai manipuliuoti

Buvęs užsienio reikalų ministras konservatorius A. Ažubalis trečiadienį griežtai sukritikavo Vyriausybę, kuri nusprendė siūlyti atšaukti ambasadorius Vengrijoje ir Azerbaidžane, reaguojant į jų pokalbių paviešinimą internete.

Pasak politiko, tokia reakcija provokacijos autoriams parodė, kad Lietuva galima lengvai manipuliuoti. Jis su kitais opozicijos politikais taip pat paragino sušaukti neeilinį Seimo užsienio reikalų komiteto posėdį.

"Sprendimą priėmusiems valdantiesiems tenka visa atsakomybė už pavojingas tokio precedento pasekmes", - pranešime spaudai teigė A.Ažubalis.

Pasak jo, šis atvejis parodė, kad karjeros diplomatų likimas sprendžiamas "remiantis svetimų šalių priešiškais motyvais surinkta, falsifikuota ir neteisėtai paviešinta informacija".

"Vyriausybės atstovai legitimavo trečiųjų šalių kišimąsi į Lietuvos vidaus reikalus bei išorinę mūsų svarbiausių valstybinių tarnybų kontrolę. Dabartinė reakcija į išplatintus įrašus parodė provokacijos autoriams, kad Lietuva galima lengvai manipuliuoti: pasiduodami spaudimui, tampame kur kas labiau pažeidžiami", - teigė A.Ažubalis.

Patariamąjį balsą turintis Seimo užsienio reikalų komitetas nepritarė ambasadorių atleidimui.

A.Ažubalio teigimu, "savavališkai inicijuodama jų atšaukimą", Vyriausybė "sulaužė bendradarbiavimo su Seimo užsienio reikalų komitetu 23 metų tradiciją".

Konservatoriai A.Ažubalis ir Emanuelis Zingeris bei liberalas Petras Auštrevičius komiteto pirmininkui socialdemokratui Benediktui Juodkai įteikė raštą, prašydami sušaukti neeilinį komiteto posėdį.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (221)