„Kažką įvertinti, pamerkti yra ne įstatymo normų klausimas – tai yra Seimo rezoliucijos lygio klausimas. Kas jau, kiek aš atsimenu, jau yra padaryta“, – komiteto posėdžio metu teigė Mišrios Seimo narių grupės narė Agnė Širinskienė.

Politikė šią konservatoriaus Audronio Ažubalio iniciatyvą siejo su artėjančiais Seimo rinkimais.

„Aš suprantu, kad mes čia visi dabar dalyvaujame kolegos Audroniaus Ažubalio demokratijos šventėje ir reitingavime ir tuo jam padedame. Bet nesinori būti politinių procesų įkaitu. (...) Aš jau neatsimenu kadencijos, kada prieš rinkimus šis įstatymas kolegos nebūtų ištrauktas ir keliamas į Seimo darbotvarkę“, – akcentavo A. Širinskienė.

Visgi A. Ažubalis patikino, kad šis įstatymas buvo įregistruotas dar gerokai prieš rinkimus.

„Pirmą kartą šis įstatymo projektas buvo užregistruotas 2018 metų rugpjūčio mėnesį ir mes dabar svarstome antrą įstatymo projektą, kuris buvo užregistruotas 2023 metų balandžio 4 dieną. Taip kad dar tolokai iki rinkimų buvo“, – pabrėžė jis.

Tačiau šį projektą sukritikavo ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narys Julius Sabatauskas. Pasak politiko, tokie organizacijų vertinimai paprastai yra išreiškiami Seimo rezoliucijomis.

„Šis projektas (...) visiškai neatitinka ne tik įstatymo, bet net ir nutarimo reikalavimų. Geriausiu atveju tai galėtų būti rezoliucija“, – sakė J. Sabatauskas.

„Manau, kad šis projektas tinkamas tik į šiukšlių dėžę“, – piktinosi socialdemokratas.

Už siūlymą LKP paskelbti nusikalstama organizacija 4 komiteto nariai, prieš – 3, susilaikė 1 parlamentaras. Rezultatą nulėmė komiteto pirmininkės, palaikiusios iniciatyvą, balsas.

Projektu siūloma, kad vadovaujančias pozicijas LKP užėmusiems jos nariams būtų apribotos galimybės dalyvauti Lietuvos politinėje ir diplomatinėje veikloje.

Taip pat tokiems asmenims norint dalyvauti rinkimuose, jų priklausymas ir dalyvavimas LKP veikloje turėtų būti nurodytas Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) internetiniame puslapyje bei jo rinkiminiame plakate.

Dalis politikų ir istorikų šią iniciatyvą anksčiau pasisakė vertinantys kritiškai. Pasak jų, šis įstatymo projektas yra pavėluotas, nes dauguma LKP priklausiusių asmenų jau yra mirę.

Taip pat keliamas klausimas, kaip priėmus tokį įstatymo projektą reikėtų vertinti Lietuvos sąjūdžio narius bei Nepriklausomybės akto signatarus, kurie taip pat buvo ir LKP nariai.

Šaltinis
Temos
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją