Ikimokyklinių įstaigų vadovai supranta, kad darželiai taip gyventi ilgą laiką nelabai gali, ir viliasi, jog streikas ilgai nesitęs.

Dirba viena pedagogė


Lopšelis-darželis „Želmenėlis“ turi 52 darbuotojus, tarp jų, neskaičiuojant direktorės ir pavaduotojos, yra 24 pedagogai, iš kurių streikuoja 19. Direktorė Laima Sireikienė „Vakarų ekspresui“ sakė, kad dvi mokytojos yra nutraukusios streiką – viena dirba, kita susirgo kaip ir kiti trys pedagogai.

Prie streikuojančiųjų yra prisijungusios 8 nepedagoginio personalo darbuotojos, t. y. mokytojo / auklėtojo padėjėjos (auklytės), iš jų šiuo metu dirba tik trys. Darbas vyksta vienoje priešmokyklinio ugdymo grupėje. Joje vaiką, turintį specialių poreikių, prižiūri mokytojo padėjėja. Toje grupėje vykdomas ir ugdymas, ir priežiūra, mažesni vaikučiai, kur dirba tik padėjėjos, yra tik prižiūrimi.

Trečiadienį į darželį buvo atvesta 15 vaikų, o iš viso „Želmenėlį“ lanko 173 vaikai.

„Dauguma mūsų vaikučių tėvelių mokytojus palaiko. Kiekvieną dieną rašau jiems laiškus ir informuoju, ar keičiasi situacija. Kasdien iki 15 val. gaunu iš įstaigos streiko komiteto informaciją apie nutraukiančius streiką pedagogus ir pranešu tėvams. Ketvirtadienį turėtų pradėti dirbti dar viena pedagogė.

Dirbantys žmonės labai geranoriškai priima atvedamus vaikus. Vakar, pasibaigus padėjėjų darbo laikui, su vaiku pabuvo pavaduotoja, kol atėjo tėveliai. Aš ateinu anksčiau, pasitinku vaikus, kitą kartą pavaduotoja. Skatinti dirbančių žmonių mokėdami priemokas už papildomus darbus negalime, kaip ir samdyti papildomų darbuotojų, nes tai gali būti traktuojama kaip trukdymas streikui. Sukamės, kaip galime.

Tėveliai teiraujasi, kada visa tai baigsis. Sakau jiems, kad kuo labiau mokytojus palaikys ugdytinių tėveliai ir visuomenė, šalies ir miesto bendruomenė, tuo greičiau tie klausimai bus sprendžiami.

Mokytojai kovoja ne tik už save, bet ir už vaikus, kad galėtų ugdyti kiekvieno jų asmenybę, nes tai priklauso nuo vaikų skaičiaus grupėje, klasėje“, – sakė direktorė.

Kol kas ramu


Lopšelis-darželis „Inkarėlis“ turi 49 darbuotojus, jį lanko 168 vaikai. Įstaiga dirba, bet atliekama tik vaikų priežiūra, o ugdymo procesas nevyksta, nes visi pedagogai streikuoja. Nestreikuoja tik vienas logopedas, puse etato dirbantis neformaliojo ugdymo mokytojas ir aptarnaujantis personalas.

Laikinai einanti direktoriaus pareigas pavaduotoja ugdymui Danutė Juškienė sakė, kad vaikučių dabar turima nedaug – tik 25.

„Kol kas pas mus ramu: ir bendruomenė rami, ir darbuotojai. Visi situaciją supranta, džiaugiuosi savo bendruomene.

Mes tokie trys darželiai ir esame: „Nykštukas“, „Inkarėlis“ ir „Želmenėlis“, kurių visi pedagogai kai kuriomis dienomis streikuoja. Kituose dalis streikuoja, dalis ne.

Mes esame suformavę budinčias grupes. Neaišku, kiek tas streikas tęsis, gal ne visi tėveliai turės galimybę sulaukti, kol mokytojai susitars su Vyriausybe. Manau, kad mokytojai po truputį grįžinės, budinčios grupės plėsis. Mokyklos gal turi daugiau galimybių tęsti streiką. O darželiai taip gyventi ilgą laiką nelabai gali. Mes prašėme visų, jeigu tik turi galimybę, kad nevestų vaikų“, – sakė D. Juškienė.

„Labai norėtume normaliai dirbti“


„Streiko metu organizuoti vaikų priėmimą nelengva. Mūsų įstaiga didelė, turime 92 darbuotojus, 19 grupių, 352 vaikus. Vidutiniškai streiko dienomis darželį lanko 240 vaikų“, – sako lopšelio-darželio „Puriena“ direktorė Virginija Letukienė.

Šioje įstaigoje streikuoja 25 žmonės, bet jie laiką yra pasiskirstę įvairiai: kas visą savaitę, kas dalį jos streikuoja. Streikuojančiųjų skaičius skiriasi kiekvieną dieną.

„Administracijai suvaldyti procesą gana sudėtinga. Stengiamės iš paskutiniųjų. Reguliuojame grafikus, prašome tėvelių solidarizuotis, remti streiką, tų, kurie turi galimybę, nevesti vaikų. Mes esame įpareigoti Darbo kodekso, negalime uždaryti įstaigos ir nutraukti veiklos. Būtų gerai, kad streikas baigtųsi kuo greičiau. Labai norėtume normaliai dirbti“, – sakė V. Letukienė.