Tokius pasiūlymus, kaip kompensuoti 2009 m. dėl krizės mažintas pensijas teikia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), juos dar turi patvirtinti Seimas.
„Mes tikrai kompensuosime viską, kas buvo sutaupyta (...) Paveldėjimas nenumatomas, nes tai nenumatyta socialinio draudimo pensijoms“, - DELFI penktadienį sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas. Anot jo, kompensavimas prasidės tada, kai bus subalansuotas „Sodros“ biudžetas, arba valdžios sektoriaus rodiklis atitiks Mastrichto kriterijų.
„Nei 2012 m., nei 2013 m. „Sodros“ biudžete mes perspektyvų nematome, kad tas balansas galėtų atsirasti. Čia politinis sprendimas – jei Seimas nuspręs, kad anksčiau, tai bus anksčiau, bet nesinorėtų „Sodros“ stumti į dar didesnę duobę“, - kalbėjo viceministras.
Šiais metais „Sodros“ deficitas turėtų siekti apie 2,1 mlrd. litų, kitais metais tikimasi panašaus stygiaus. O Mastrichto kriterijai nurodo, kad šalies biudžeto deficitas neturi viršyti 3 proc. nuo BVP, o valstybės skola – ne daugiau 60 proc. BVP, infliacija negali būti 1,5 procentinio punkto didesnė nei trijų mažiausią infliaciją turinčių ES šalių infliacijos rodiklių vidurkis, šiuo metu Lietuva minėtų kriterijų neatitinka. DELFI primena, kad dalis ekonomistų anksčiausiai 2013 m. tikisi, kad Lietuva atitiks Mastrichto kriterijus, reikalingus įsivesti eurą, tačiau tokia tikimybė nėra didelė.
Sutaupytas pensijas siūloma kompensuoti per penkerius metus nuo proceso pradžios, pensijos per tą laiką būtų didinamos maždaug penkiais procentais nuo tos sumos, kuri buvo iki sumažinimo. Didesnis kompensavimo procentas turėtų būti vyresnio amžiaus žmonėms ir dirbusiems pensininkams, kuriems pensijos buvo sumažintos labiausiai. Milijardas indeksuojamas nebus, nebus mokamos ir palūkanos.
„Suprantu yra infliacija, kai kurie tikriausiai norės palūkanas gauti, bet tikrai tokių dalykų nebus“, - kalbėjo viceministras.
Nuo kitų metų pradžios pensijos bus grąžinamos į prieškrizinį lygį, kas valstybei kainuos apie 600 mln. litų.