Lietuvos apeliacinis teismas ketvirtadienį pradėjo nagrinėti Šiaulių apygardos prokuratūros skundą, juo prokuroras prašo pripažinti buvusį politiką dėl piktnaudžiavimo, sukurstymo iššvaistyti svetimą turą ir apgaulingo apskaitos tvarkymo, skirti jam 25 tūkst. eurų baudą ir atimti teisę 5 metus dirbti valstybės tarnyboje.

Prokuroras Andrejus Mirnyj neprašė atlikti įrodymų tyrimo, tačiau trijų teisėjų kolegija nuspendė kaip liudytoją apklausti R. Ačo byloje minimą Vladislovą Šimaitį. Šis asmuo buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Tokį sprendimą teismas priėmė, kai minėtasis asmuo pripažino padaręs nusikalstamą veiką, nusikaltimą padarė pirmą kartą ir dėl to nuoširdžiai gailėjosi.

„Kolegija mano, kad įrodymų tyrimą tikslinga atlikti sprendžiant dėl prokuroro argumentų, būtų tikslinga užduoti klausimus Šimaičiui“, – per posėdį sakė Apeliacinio teismo teisėja Jolanta Čepukėnienė.

Po šio liudytojo apklausos, teismas ketina užduoti klausimus R. Ačui ir su kartu su juo išteisintam Orestui Jankauskui. Pastarasis yra R. Ačo svainis.

Bylos nagrinėjimą teismas ketina tęsti kitų metų vasarį.

ELTA primena, kad ši byla teismui buvo perduota 2022-ųjų sausį, ikiteisminį tyrimą atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Šiaulių valdybos pareigūnai.

Tuomet teisėsauga skelbė, kad tyrimo duomenimis, R. Ačas, turėdamas įgaliojimus veikti Raseinių rajono savivaldybės vardu bei atstovauti šiam juridiniam asmeniui jo valdomose įmonėse, įtariama, siekė turtinės naudos sau.

Buvo įtarta, kad dar 2018 metais R. Ačas be jokio teisėto pagrindo nurodė Raseinių savivaldybės valdomo Raseinių autobusų parko direktoriui už bendrovės lėšas nupirkti metalo gaminių, kurie neva bus panaudoti savivaldybės darbuotojų kabinetų atnaujinimui.

Pasak prokuratūros, per tyrimą surinkta duomenų, jog iš savivaldybės valdomos įmonės lėšų nupirkti metalo gaminiai buvo panaudoti liepto gamybai R. Ačo priklausančiame sklype Raseinių rajone. Skaičiuojama, kad tokiu būdu buvo iššvaistyta daugiau nei 1 tūkst. eurų, priklausiusių savivaldybės valdomai bendrovei.

Tyrimo duomenimis, tos pačios Raseinių rajono savivaldybės valdomo autobusų parko direktorių bendrovės lėšas panaudoti ne įmonės veikloje sukurstė ir Raseinių rajone registruotos įmonės vadovas O. Jankauskas.

Kaltinimų šioje byloje buvo sulaukęs ir buvęs Raseinių rajono savivaldybės valdomos bendrovės direktorius V. Šimaitis, jis atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Šiemet birželį išteisinamąjį R. Ačui ir kitiems kaltinamiesiems paskelbęs Šiaulių apygardos teismas konstatavo, kad buvo nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Išteisinamąjį nuosprendį paskelbęs teismas nurodė, kad dalį kriminalinės žvalgybos surinktų duomenų atmeta, kadangi, šio teismo įsitikinimu, tie duomenys buvo surinkti pažeidžiant įstatymus. Teismas pažymėjo, kad kaltinimas pareikštas remiantis išskirtinai nuo baudžiamosios atsakomybės šioje byloje atleisto asmens parodymais, tų parodymų nepatvirtino kiti byloje esantys objektyvūs duomenys.

Su šiais argumentais nesutiko prokuroras A. Mirnyj ir parašė apeliacinį skundą, jame kaltintojas teigia, kad Šiaulių apygardos teismo išvados prieštarauja byloje surinktiems įrodymams, teismas padarė teismų praktikai prieštaraujančias išvadas, baudžiamasis įstatymas šioje byloje pritaikytas netinkamai, netinkamai aiškinti ir Kriminalinės žvalgybos įstatymo taikymo aspektai.

R. Ačas kaltintas sukurstęs Raseinių autobusų parko direktorių V. Šimaitį iššvaistyti šios įmonės turtą. Tačiau Šiaulių apygardos teismas teigė išsireikalavęs naujus duomenis ir nustatęs, kad nurodytas asmuo nusikalstamos veikos inkriminavimo metu net nebuvo Raseinių autobusų parko direktoriumi.

ELTA primena, kad R. Ačas 2003 metais buvo prezidento Rolando Pakso, vėliau pašalinto per apkaltą, patarėju nacionalinio saugumo klausimais, 2004-2011 metais kaip partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys buvo išrinktas į Seimą. 2011-2012 metais jis ėjo Raseinių rajono mero pareigas.

R. Ačas, pasitraukęs iš „tvarkiečių“ gretų, mero rinkimuose nesėkmingai kandidatavo kaip rinkimų komiteto „Tavo Raseiniai“ atstovas.

Raseinių administracijos direktoriumi R. Ačas paskirtas 2016 metų gruodį, kai baigė savo, kaip Seimo nario, kadenciją.

2018 metų kovą R. Ačas tapo naujai įkurtos Gedimino Kirkilo vadovaujamos Lietuvos socialdemokratų darbo partijos nariu, po STT sulaikymo sustabdė narystę šioje partijoje.

Raseinių rajono savivaldybės taryba R. Ačą 2018 metų balandį trečiu bandymu po pareikšto nepasitikėjimo atleido iš administracijos vadovo pareigų.

Pernai Lietuvos Aukščiausiasis Teismas R. Ačui paliko galioti verdiktą už pasikėsinimą tenkinti lytinę aistrą su nepilnamečiu. Šis teismo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas.

Naujienų portalas „Delfi“ pernai kovo pradžioje skelbė, kad R. Ačas nuteistas už pasikėsinimą tenkinti lytinę aistrą su nepilnamečiu, teismas jam skyrė 5 tūkst. eurų baudą.

Pasak portalo, dviejų instancijų teismai konstatavo, kad šis nusikaltimas yra įrodytas neginčijamais duomenimis.

Šioje baudžiamojoje byloje nukentėjusiuoju pripažintas 17-metis. Buvęs politikas nepripažino kaltės.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją