Iš traukinio į Kaliningradą Lietuvoje išlipusius žmones VST pareigūnai sulaikė antradienį.

Delfi žiniomis, jie reagavo į pranešimą, kad yra iš traukinio pabėgusių žmonių.

VST pareigūnai juos pagavo, tačiau suguldžius pažeidėjus ant žemės, šie pradėjo traukti pažymėjimus ir įrodinėti, kad yra policijos imitatoriai, o visa tai – viso labo mokymai.

Apie jas tarnybos pareigūnai nieko nežinojo, todėl, Delfi žiniomis, tarnyboje puse lūpų kalbama, jog, laimei, „pažeidėjai“ nebandė priešintis, nes tuomet galėjo būti panaudotas ginklas.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus patarėja Revita Janavičiūtė Delfi patikino, kad tai nebuvo incidentas.

Pasak jos, pagal scenarijų buvo vykdomos neskelbiamos pratybos, kurių tikslas – patikrinti pareigūnų parengtį reaguoti į įvykius ir vykdyti pirminius paieškos veiksmus.

„Kadangi vyko pratybos, Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai sulaikė pratybų dalyvius, kurie imitavo ieškomus asmenis. Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai buvo pasitelkti pagal nustatytas procedūras“, – teigiama Policijos departamento atsakyme.

Traukinys Maskva-Kaliningradas

Mokėsi atremti „žaliuosius žmogeliukus“

Bene garsiausios neskelbiamos pratybos Lietuvoje vyko 2017 metais, jų metu treniruotasi reaguoti į uniformuotus karius be skiriamųjų ženklų ir civiliais drabužiais.

Pagal taktinių pratybų legendą, nedraugiškos Lietuvai išgalvotos Udijos valstybės specialiosios pajėgos nelegaliai kirto sieną ir rengiasi užimti vieną iš pasieniečių užkardų bei Šalčininkų policijos komisariatą.

Kaip tuomet rašė Delfi, apie šias pratybas pasieniečiai, eiliniai pareigūnai nieko nežinojo, nes visą informaciją turėjo tik svarbiausių tarnybų vadai.

Jas organizavę vadai tuomet pabrėžė, kad bent jau dalis pareigūnų reagavo tinkamai – pasienyje užkardą šturmavę „sukilėliai“ buvo atremti, nuginkluoti ir sulaikyti, o dalis, pasiekę Šalčininkų komisariatą, taip pat turėjo pasiduoti, vis dėlto jų bendrininkams iš dalies pavyko įgyvendinti savo tikslą: pėsčiomis nužygiavę nuo pasienio iki vos už kelių kilometrų esančio Šalčininkų policijos komisariato ginkluoti „sukilėliai“ nuginklavo pareigūnus, kelis jų „nukovė“ ir paėmė būrį įkaitų.

Dar blogiau, anot tuomečio vidaus reikalų ministro Eimučio Misiūno, „pareigūnai buvo netinkamai pasirengę, vertino situaciją nepasiruošę, netinkamai“. Jis minėjo, kad ir liemenės netinkamos, ir ginkluotė nepakankama, ir taktika pareigūnų netinkama, kai kurie pratybose dalyvavę pareigūnai atkreipė dėmesį, kad vieni policininkai itin lengvai atidavė pastato kontrolę užpuolikams, o kiti mėgino jiems priešintis, tačiau chaotiškai, nekoordinuotai.

„Pratybos buvo tokios, kokių nėra buvę. Nežinojo nei policininkai, nežinojo nei pasieniečiai, buvo realios pratybos, o ne, atsiprašau, rusišką žodį pavartosiu, „pakazūcha“ (parodomosios), kaip buvo daroma iš anksto žinant, kas puls, kas nugalės. Taip, pratybos buvo nestandartinės. Pirmas blynas, deja, būna pasvilęs“, – po jų kalbėjo tuometis premjeras Saulius Skvernelis.

„Ir manau, kad didžiausias svilėsis yra ne dėl to, kad Šalčininkuose buvo surengta, tikrai nieko bendro neturi su tautine mažuma. Galėjo tai būti Vilkaviškyje, kur nors Kybartuose ar pan. Tačiau tos frazės, tos legendos panaudotos, bet ministras mane informavo, kad nebuvo scenarijuje tokių parašyta, tai buvo pareigūnų improvizacija, manau, kad tai nesusipratimas ir įžeidimas“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Vienas iš pratybose dalyvavusių vidaus reikalų sistemos pareigūnų, vaizdavęs ginkluotą įsibrovėlį, pareiškė, kad įkuriama Šalčininkų liaudies respublika.


Naikintuvai gąsdino gyventojus

Praėjusią savaitę Lietuvos kariuomenės pratybos, apie kurias iš anksto nebuvo pranešta, išgąsdino Lietuvos pajūryje poilsiavusius žmones.

Nerimo įvarė naikintuvai, skraidę paskui didesnį lėktuvą. Kaip rašė Delfi, dar labiau neįprasta buvo tai, kad pakankamai nedideliame aukštyje skraidę naikintuvai leido tvyksles – dar vadinamas šilumos gaudyklėmis.

Nežinia truko kurį laiką, mat jokios išankstinės informacijos apie pratybas nei Krašto apsaugos ministerija, nei Lietuvos kariuomenė neskelbė. Net ir nuraminimo žinutę apie vykusias pratybas parašęs Palangos meras Šarūnas Vaitkus atkreipė dėmesį į keistenybę – esą „niekas apie jas neinformavo nei oro uosto, nei policijos, nei savivaldybės“.

Po kurio laiko Lietuvos kariuomenė patvirtino, kad vyko pratybos.

„Dar pratybų metu sulaukėme pirmųjų gyventojų klausimų asmeninėmis žinutėmis mūsų socialiniuose tinkluose, šiandien – jau ir žiniasklaidos – „kas čia vyksta?“. Visiems atrašėme (...) Apie karių, karinio transporto, orlaivių ar bet kokį kitą ryškesnį karinį judėjimą būtina visais įmanomais kanalais pranešti iš anksto“, – apgailestavo Lietuvos kariuomenės atstovai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)