Sprogimai Irane

Irano žiniasklaida parodė naktinį sprogimą Isfahano provincijoje, bet oficialūs vyriausybiniai šaltiniai paskelbė, kad žala padaryta tik kariniams reikalams naudojamo pastato stogui. Neva du kiti bepiločiai buvo numušti.

Savo ruožtu vakarietiški šaltiniai tvirtina, kad pastate užfiksuoti bent keturi sprogimai ir jam buvo padaryta tikrai rimta žala.

Iki šiol tokius viešai neskelbiamus išpuolius prieš Irano atominę ir raketų pramonę ne kartą įvykdė Izraelio kariškiai ir slaptosios tarnybos. Bet jos niekada nieko nekomentuoja.

Nesulaukė komentarų ir sprogimas, bei didelis gaisras variklių tepalus gaminančioje įmonėje Irano šiaurės vakaruose.

Kita vertus tai, kad Iranas pateikė rusams kelis šimtus skraidančių bombų ir rusai jas sėkmingai panaudojo, daužydami Ukrainos elektrines ir pastotes, vis dėl to, sulaukė Kyjivo dėmesio. Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kanceliarijos vadovo patarėjas Mychailas Podoliakas tviteryje taip komentavo įvykius Irane.

„Karo logika yra negailestinga ir žudanti. Ir pateikia griežtas sąskaitas tiems, kas tai daro ir jų pakalikams, ko ir sulaukė Teheranas. Rusijoje panika: nesibaigianti mobilizacija, priešlėktuvinė gynyba Maskvoje, apkasai už tūkstančio kilometrų, ruošiamės slėptuvės nuo bombų. „Sprogstanti“ naktis Irane: dronų ir raketų pramonė, naftos perdirbimas“, – socialiniame tinkle rašė M. Podoliakas.

Karinė isterija interneto žiniasklaidoje net ir naujausią beveik 6 balų žemės drebėjimą Irane, šiaurės vakariniame pasienyje, susiejo su kariniais reikalais. Nors visą pasaulį apraizgiusių karinių seisminių jutiklių tinklas puikiai atskiria, kas yra žemės drebėjimas, požeminis ginklo bandymas ar bombardavimas.

Oficialiais Irano duomenimis, per žemės drebėjimą šioje kaimiškoje vietovėje žuvo 3 žmonės.

Kruvinos kovos

Tuo metu Ukrainos pajėgos toliau kaunasi rytuose – Donecko ir Luhansko srityse. Luhanske ukrainiečiai kontratakuoja, o Donecke ginasi.

Šios kruvinos pridaro gerokai daugiau nuostolių rusams, nes jie priversti vykdyti savo generolų ir Vladimiro Putino įsakymą užimti visą Donecko sritį, kurios gynybai ukrainiečiai gerai pasiruošė.

Kita vertus, rusai tebelaiko užgrobę visą rytinę Ukrainos dalį kairiajame Dnipro krante ir kontroliuoja Krymą. O Ukraina vis dar neturi reikiamos ginkluotės, kad atsiimtų šias žemes.

Pafrontės gyventojai toliau kenčia nuo rusų artimo nuotolio raketų ir artilerijos. Rusų raketų suniokotą Ukrainos energetikos sistema gerokai apsunkina išvaduotų teritorijų atstatymą.

Visą LNK reportažą žiūrėkite čia:

Rusijos kariuomenė toliau stumiasi

Po kelis mėnesius užtrukusių kruvinų kovų mūšių, užėmę Soledarą, rusai priartėjo prie kito Donecko kalnakasių miestelio – Vuhledrao. Kaip visada, labiausiai kenčia išvažiuoti nepanorę vietos gyventojai. Nes jie akivaizdžiai girdi, kaip artėja frontas, bet nežino, kuo tai baigsis.

Neapsaugo ir tai, kad mūšis vyksta gana toli – už kokių dešimties kilometrų.

„Tris dienas šaudė visą laiką. Vakar užmušė du žmones“, – pasakojo vietos gyventoja.

Netoli Vuhledaro esančių kaimų gyventojai mato kaip į vietos medicinos pagalbos punktus, kuriuose dabar dirba kariškiai, plūstelėjo gerokai didesnis nei anksčiau sužeistųjų srautas.

Čia patenka ir frontą ginantys kariai.

„Tris paskutines dienas tikrai gerokai padaugėjo darbo. Po gana ramaus laikotarpio, kovos yra gerokai intensyvesnės. Ir apšaudymų iš puolančių priešų pusės gerokai padaugėjo“, – kalbėjo medikas.

Vuhledarą ir visą maždaug 100 kilometrų skersai Donecko nusidriekusią frontą liniją ginantys Ukrainos kariai bent jau mato priešą ir žino, ką jis daro.

„Mes visada esame pirmojoje linijoje 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Ten jokios ramybės, nuolat šaudo“, – sakė vienas Ukrainos gynėjas.

Karas Ukrainoje

Blogiausia, kad rusai akivaizdžiai susitelkė į masinio apšaudymo ir bombardavimo taktikas, siekdami, kad ukrainiečiai liktų be jokios priedangos.

„Raketos išsilaksto labai plačiai, nežinia, kur jos pataikys“, – kalbėjo Ukrainos gynėjas.

Po tokių apšaudymų rusai į priekį siunčia šturmo grupes, tikėdamiesi, kad ukrainiečiai atsitraukė.

„Šarvuotojo šturmo grupėje ir 3–4 pėstininkų kovos mašinos. Jie pradeda važiuoti ir kai priartėja kuo arčiau mūsų pozicijų, kai iki jų lieka 100–150 metrų, desantas išsilaipina ir trumpais perbėgimais juda mūsų apkasų link“, – pasakojo Ukrainos karys.

Faktiškai tokią rusų taktiką, nors jie praranda labai daug žmonių, galima būtų atremti tik mažiausiai tokiu pačiu ar net didesniu artilerijos atsaku, kad rusai neturėtų kuo daužyti fronto linijos. Bet Ukraina tiek ginkluotės neturi ir yra priversta improvizuoti. Pavyzdžiui, naudoja mažus bepiločius.

„Padėtis fronte ir ypač Donecko srityje, prie Bachmuto ir Vohledaro išlieka itin aštri. Okupantai ne tik šturmuoja mūsų pozicijas, jie sąmoningai ir metodiškai naikina mūsų miestus ir kaimus, naudodami artileriją, aviaciją, ar raketas.

Rusijos armijai griovimo priemonių netrūksta ir ją galima sustabdyti tik jėga“, – kalbėjo Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Karas Ukrainoje

Be to, Ukraina yra priversta atidžiai stebėti ir Baltarusijos pasienį. Nes Kremliaus režimas privertė baltarusius rengti manevrus, kaip tai buvo prieš karo pradžią praėjusią žiemą.

Kita vertus, Ukrainos žvalgyba sako nematanti, kad Baltarusijoje būtų suformuota kokia nors veiksminga puolamoji grupuotė. Matyt, rusams ir taip trūksta pajėgų, kad įvykdytų V. Putino įsakymą užgrobti visą Donecko sritį.

Visą LNK reportažą žiūrėkite čia: