Vilniuje įsikūrusio muziejaus duris „Delfi“ laidai „Ar galiu užeiti?“ duris atvėręs S. Andriušis pasakojimą apie policijos istoriją pradėjo aprodydamas tarpukario Lietuvos pareigūnų tarnybos pažymėjimus ir liudijimus, taip pat ir kriminalinės policijos ženklus.
„Kiekvienas kriminalinės policijos pareigūnas turėjo asmeninį ženklelį su numeriu. Jis buvo nešiojamas ne viešai, prie civilių rūbų, atlape, – pasakojo S. Andriušis. – Reikalui esant, prisistatant, kriminalinės policijos pareigūnas atversdavo ženklelį.“ Muziejaus įkūrėjas pasakojo, kad to meto kriminalinės policijos pareigūno ženklelis švarko atlape atrodydavo tik kaip paprasta saga, pats ženklelis būdavo slepiamas kitoje pusėje.
Ekspozicijoje galima apžiūrėti ir apdovanojimus, kuriuos tarpukario pareigūnai gavo iš paties prezidento Antano Smetonos rankų. Beje, tarpukaryje Lietuvos policijos vadovo pareigos skambėjo taip – VRM Piliečių apsaugos departamento direktorius. Tarpukariu policijos vadovai nedėvėjo uniformos, buvo civiliai asmenys.
Muziejuje galima apžiūrėti ir Klaipėdos krašto, ir Geležinkelio policijos istorijos eksponatų. Taip pat čia eksponuojamos ir tarpukario telefonų knygos, o prie jų – ir dar viena knyga „Žinios apie nusmerktuosius 1919-1923 metais“.
Didžiausias muziejaus eksponatas, ant kurio galima net ir prisėsti – Lietuvos policijos motociklas BMW 1150 RT. „2002 metais Lietuvą pirmą ir vienintelį kartą iki pernai buvo aplankęs JAV prezidentas, tai buvo Džordžas Bushas, – pasakojo S. Andriušis, primindamas, kad šis vizitas buvo svarbus pažymint Lietuvos prisijungimą prie NATO. – Ta proga, kad būtų užtikrintas to renginio saugumas ir JAV prezidento kortežo palyda, buvo įsigyti šie vakarietiški, tuo metu modernūs policijos motociklai.“ Iš tuo metu įsigytų 8 motociklų, išliko tik šis vienintelis.
Beje, muziejuje galima apžiūrėti ne tik policijos naudotus, bet ir konfiskuotus savadarbius ginklus. „Iš nusikaltimo vietų, iš kratų pas nusikaltėlius, – kelius, kaip šie ginklai buvo konfiskuoti, vardijo S. Andriušis, pabrėždamas, kad tai buvo brutalių nusikaltimų vykdymo metai. – Beisbolo lazdos, kastetai, šaltieji ginklai, savadarbiai peiliai, šautuvai.“ Muziejuje taip pat galima apžiūrėti ir iš stipraus plieno pagamintus įrankius automobilių spynelėms išlaužti.
Muziejus pasakoja ir šių dienų istoriją, tad čia galima pamatyti ir Vyčio kryžiaus ordiną, kuris buvo įteiktas generaliniam komisarui Renatui Požėlai. „Jis perdavė jį saugoti Lietuvos policijos muziejui“, – apie 2022 m. komisarui įteiktą apdovanojimą kalbėjo S. Andriušis, pridurdamas, kad ir atsiimdamas apdovanojimą R. Požėla kalbėjo, kad tai – visos Lietuvos policijos nuopelnas.
Čia galima apžiūrėti ir 2002 m. Vytautui Grigaravičiui pasiūtą vakarinę uniformą. „Tai labai retas uniformos tipas. Vakarinė uniforma siuvama už policijos pareigūno pinigus. Skirta dalyvauti oficialiuose priėmimuose. Labai labai retai dėvima ir mažai kas turi“, – pasakojo S. Andriušis. Beje, tokią uniformą už savo lėšas gali pasisiūti kiekvienas pareigūnas, tačiau iš esmės būtinybės tokią turėti daug nėra.
Lietuvos policijos muziejuje galima ir patirti, ką reiškia policijos kinologo darbas ar net „Aro“ operacijos. Užsidėjus virtualiosios realybės akinius pasineriama į vieną ar kitą patirtį.
Kaip atrodo Lietuvos policijos muziejus bei kokiomis priemonėmis jame pasakojama policijos istorija, kviečiame pamatyti „Delfi“ laidoje „Ar galiu užeiti?“. Visas „Ar galiu užeiti?“ laidas galite rasti čia.