Jis taip pat pabrėžė, kad po Krymo pusiasalio aneksijos dėl vyraujančių ksenofobiškų nuotaikų egzistuoja „pakartotino totorių genocido šmėkla, sąmonėje arba pasąmonėje“.
„Todėl tarptautinės organizacijos turėtų matyti ir pabrėžti okupuojančios Rusijos atsakomybę už visų Krymo gyventojų, o ypač ksenofobiškai nekenčiamų totorių, saugumą“, – sakė V.Landsbergis.
„Grėsmė Krymo totoriams kaip Kremliaus įkaitams kyla iš Rusijos fašizacijos“, – sakė V.Landsbergis, kartu pažymėdamas, jog šiuo klausimu norėtųsi girdėti ir Rusijos demokratų balsą.
„Krymo totorių tauta patiria keleriopą, ypatingą smurtą. Tai naujoji pavergtoji tauta šių dienų Europoje. Ją karine jėga atskyrė nuo Ukrainos. (...) Krymo totoriai kaip Ukrainos piliečiai neprivalo paklusti jokios užsienio valstybės tvarkai, bet dabar jie terorizuojami jai paklusti. Tas pats vyko sovietų okupuotose Baltijos valstybėse. Buvome terorizuojami per penkiasdešimt metų. Ukrainos respublika turi teisę ir pareigą ginti savo piliečius, bet dėl „forsmažorinės“ padėties okupuotoje teritorijoje nėra pajėgi to daryti. Gynyba galima tik teisinė ir diplomatinė“, – kalbėjo politikas.
Jis savo pasisakyme kartu išsakė ir nerimą, kad tarp Krymo totorių nekiltų radikalaus islamo idėjų, galbūt ir ne be Rusijos įtakos.
„Pasinaudojau proga išreikšti tas pastabas ir kartu didelį nerimą ir slaptą viltį, kad tik mūsų labai gerbiamoje, santūrioje, kultūringoje Krymo totorių tautoje neatsirastų kraštutinio fanatiškojo islamo šauklių ir įtakų. Agresorius to galbūt tikisi“, – sakė V.Landsbergis.
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius savo pranešime pabrėžė, kad konfliktas Ukrainoje buvo sukeltas dirbtinai, o įvykiai šioje šalyje – tiesiogiai susiję su Lietuva, vertinant kylančias naujas grėsmes.
„Šiandien jau dveji metai po Krymo aneksijos, ir įvairios mintys ateina į galvą, ir pyktis, ir galbūt neviltis, kartu ir ryžtas, nes tai pavyzdys, kaip šių dienų istorijoj dirbtinai sukurtas konfliktas atnešė tokias nelaimes Ukrainai ir tautoms, kurios gyvena Ukrainoj. Tai visiškai dirbtinis konfliktas“, – kalbėjo L.Linkevičius.
„Šis jūsų istorijos tarpsnis yra tiesiogiai susijęs su mūsų šių dienų aktualijomis ir grėsmėmis. Tai, kad mes keliame šiuos klausimus labai intensyviai tarptautinėje arenoje reikia, kad mes giname tikrąsias europines vertybes. Lietuva labai nuosekliai kėlė Krymo totorių teisių klausimą būdama JT Saugumo taryboje, mes lygiai taip pat intensyviai kelsime šias problemas būdami UNESCO vykdomojoje taryboje“, – kalbėjo L.Linkevičius.
Konferencijoje buvo parodytas JAV senatoriaus Johno McCaino (Džono Makeino) sveikinimo vaizdo įrašas, kuriame jis pasisakė už sankcijų Rusijai griežtinimą, didesnę jos izoliaciją, ginklų tiekimą Ukrainai.
„Šie garbingi žmonės yra arba verčiami priimti Rusijos pilietybę ir papročius, arba gyventi be pagrindinių paslaugų ir teisių. Šita priespauda negali tęstis. Krymas yra totorių protėvių žemė, ir jie turi teisę gyventi savo tėvynėje laisvai ir oriai. Pasaulis negali likti nuošalyje, kai grubiai pažeidžiamas šalies suverenumas ir teritorijos vientisumas. Todėl aš manau, kad JAV turi imtis papildomų priemonių prieš Rusiją, sugriežtinti tikslines sankcijas, tiekti Ukrainos žmonėms ginklus, kad galėtų apsiginti, ir imtis žingsnių dar labiau didinant Rusijos izoliaciją“, – vaizdo sveikinime sakė J.McCainas.
Pirmadienį Vilniuje, Seimo rūmuose, vyksta Pasaulio Krymo totorių kongreso vykdomojo komiteto posėdis ir konferencija apie žmogaus teisių pažeidimus Kryme, kurį 2014 metais aneksavo Rusija. Prieš šį renginį programišiai atakavo Seimo interneto svetainę – ji nepasiekiama užsienio vartotojams.
Šių metų vasarį pranešta apie Rusijos teisėsaugos institucijų ketinimus uždrausti Krymo totorių Medžliso veiklą. Krymo vyriausioji prokurorė Natalija Poklonskaja Aukščiausiajam Teismui įteikė ieškinį, kad Medžlisas būtų pripažintas Krymo totorių ekstremistine organizacija ir jo veikla uždrausta.
Krymo aneksijos pasaulis nepripažino, Ukraina laiko šį pusiasalį savo teritorija, kurią yra aneksavusi Rusija. Dėl šios aneksijos Europos Sąjunga Maskvai paskelbė sankcijas.
Totoriai, kurie sudaro daugiau kaip 12 proc. Krymo gyventojų, yra tarp didžiausių Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos kritikų.
Krymo totorių Medžlisas yra vietos totorių didžiausia organizacija, neoficialus parlamentas.