„Įvyko pokyčių baudžiamojoje politikoje - įsigaliojo bausmę palengvinantys įstatymai. Jeigu gerbiama kolegija paliksite galioti pirmos instancijos nuosprendį, ar jį pakeisite, tačiau pripažinsite kaltu, prašau taikyti Baudžiamojo kodekso 75 straipsnį“, - sakė gynėjas.

Baudžiamojo kodekso 75 straipsnis numato bausmės vykdymo atidėjimą nuo vienerių iki trejų metų, jei asmuo nuteistas laisvės atėmimu ne daugiau kaip šešeriems metams už dėl neatsargumo padarytus nusikaltimus arba ne daugiau kaip ketveriems metams už vieną ar kelis tyčinius nusikaltimus (išskyrus labai sunkius nusikaltimus).

V.Uspaskichui nuosprendžiu yra skirta ketverių metų laisvės atėmimo bausmė.

Lietuvos apeliacinis teismas penktadienį po dviejų mėnesių pertraukos grįžo prie Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ baudžiamosios bylos. Posėdžio išvakarėse teismas gavo V.Uspaskicho pareiškimą, kad jis dėl šeiminių aplinkybių negalės dalyvauti teismo posėdyje.

„Kalbą sakys mano gynėjas, aš su kalbos turiniu esu pilnai susipažinęs bei jam pritariu, sutinku, kad posėdis vyktų man nedalyvaujant“, - teismui rašo V.Uspaskichas.

V.Uspakicho gynėjas A.Miškinis savo kalboje sakė, kad šioje byloje nėra teisingos veiksmų kvalifikacijos.

„Į mūšį su Viktoru Uspaskichu buvo mestos elitinės prokuratūros tyrėjų pajėgos, tačiau priimti teisingo nuosprendžio teismui nepavyko. Apygardos teismas buvo šališkas, negerai, kai teismas drįsta užsimerkti prieš teisę“, - sakė advokatas.

Jis prašė teismo „taikyti konstitucinės lygybės principą“, nes bylą pirmojoje instancijoje gaubė visuomeninio ažiotažo atmosfera. Teisininkas sakė, kad pagrindinės liudytojos Nijolės Steponavičiūtės parodymus teismas be pagrindo sureikšmino, nors jie, advokato vertinimu, prieštaringi ir nepagrįsti.

Advokatas prašė Apeliacinio teismo išsamiai vertinti įrodymus ir ekspertų išvadas, taip pat atsižvelgti į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo formuojamą praktiką sukčiavimo bylose.

„Prašau ištaisyti pirmos instancijos klaidas ir pasisakyti dėl nusikaltimo sudėčių požymių buvimo ar nebuvimo“, - sakė A.Miškinis. Jis mano, kad V.Uspaskichui baudžiamoji byla turi būti nutraukta, pripažinti jį kaltu nėra teisinio pagrindo.

Kolegai pritarė ir V.Uspaskichui valstybės skirta advokatė Leonora Vasiliauskienė.

„Esu įsitikinusi, kad pirmos instancijos nuosprendis yra teisiškai ydingas, nepagrįstas ir turi būti panaikintas, teismo išvados neatitinka faktinių bylos aplinkybių“, - sakė gynėja. Ji teigė, kad kaltintojo prašymas sugriežtinti bausmę iki ketverių metų yra neadekvatus. Advokatė prašo tenkinti nuteistojo skundą, įvertinti ir jo asmenybę - jis sukūrė tūkstančius darbo vietų, iš savo asmeninių lėšų sukūrė fondą vargstantiems žmonėms padėti.

V.Uspaskichas nepasirodė teisme ir prieš tai liepos viduryje vykusiame posėdyje, nes buvo išvykęs į Rusiją. Tąkart jis taip pat nurodė, kad sutinka, kad posėdis vyktų jam nedalyvaujant. Politikas tada dalyvavo renginyje Rusijoje, jis buvo susijęs su jo statyta cerkve Urdomoje,

Politikui yra skirtas piniginis užstatas - maždaug 144 tūkst. eurų.

Posėdyje kalbėjo ir parlamentaras Vytautas Gapšys, kuris už sukčiavimą ir apgaulingą apskaitos tvarkymą nubaustas daugiau nei 10 tūkst. eurų pinigine bauda. Apeliacinio teismo jis prašė išteisinimo.

„Tikiu, kad jūs pasižiūrėsit į visus įrodymus, tikiu, kad dėlionės vaizdas bus pilnas ir objektyvus. Prašau išteisinti dėl visų pateiktų kaltinimų“, - teismo posėdyje penktadienį sakė V.Gapšys.

Politikas savo kalboje taip pat minėjo Aukščiausiojo Teismo praktiką sukčiavimo bylose ir sakė, kad jo veiksmuose nėra nusikaltimo sudėties. Pasak V.Gapšio, apygardos teismas neteisingai taikė baudžiamąjį įstatymą, padarė teises taikymo klaidų. Politikas sakė nebuvęs partijos buhalteris ar partijos vadovas, todėl jam negalima taikyti atsakomybės pagal byloje nurodytus straipsnius.

Kaltinimai „darbiečiui“ susiję su su kuro panaudojimu ir apmokėjimu už telekomunikacijos paslaugas. Vilniaus apygardos teismas yra nustatęs, kad V.Gapšys, būdamas įgaliotas partijos vardu, pasirašė finansines ataskaitas, jis padėjo tvarkyti apgaulingą partijos apskaitą, tvarkydamas išlaidas, susijusias su kuru ir telekomunikacijomis.

Prieš dvejus metus - 2013 metų liepos 12 dieną - už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą V.Uspaskichui Vilniaus apygardos teismas skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę, V.Gapšiui - per 10 tūkst. eurų baudą. M.Liutkevičienė tuomet nuteista vienų metų laisvės atėmimo bausme. Pirmos instancijos teismo sprendimą apskundė tiek nuteistieji, tiek prokuratūra.

Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas Apeliaciniam teismui pasiūlė nuteisti Darbo partijos įkūrėją V.Uspaskichą šešerių metų laisvės atėmimo bausme, parlamentarui V.Gapšiui skirti pusantrų metų bausmę jos vykdymą atidedant dvejiems metams, M.Liutkevičienei - vienų metų bausmę, vykdymą atidedant dvejiems metams.

Taip pat S.Verseckas siūlo Darbo partijai skirti apie 376 tūkst. eurų baudą.

Prokuroras siūlo bausmes sugriežtinti, o kaltinamieji prašo juos išteisinti, teigdami, kad tai - politinė byla.

Kitas posėdis vyks spalio 16 dieną, jame pasisakys Darbo partijos atstovės.