Vilniaus apygardos teismo trijų teisėjų kolegija paskelbė, kad V. Uspaskicho pretenzijos populiariausiam naujienų portalui ir politikos apžvalgininkui Ramūnui Bogdanui dėl „Nuomonių ringe“ publikuoto komentaro „V. Uspaskichas per mažai sumokėjo už valdžią“ yra visiškai nepagrįstos.

V. Uspaskichas savo ieškinyje reikalavo, kad būtų viešai paneigti žodžiai apie su jo pabėgimu į Maskvą susijusias aplinkybes. Europarlamentaro teigimu, straipsnio autoriaus teiginiai, kad „likęs Maskvoje jis, nerinkdamas žodžių, viešai dergė Lietuvą“ bei „Maskvos milicija jį sulaikė, tačiau atvažiavo vyrukai iš saugumo struktūrų ir jį pasiėmė kaip savo žmogų“ neatitinka tikrovės ir žemina jo garbę bei orumą.

V. Uspaskichas ieškinyje pažymėjo, apžvalgininko sąsajos „su buvusios Lietuvos valstybės okupantės Rusijos“ saugumo struktūromis padarė „itin didelę žalą“ – esą jis buvo smerkiamas aplinkinių žmonių ir ypatingai savo rinkėjų, dėl to net buvo apribota galimybė su jais bendrauti.

Maža to, V. Uspaskichas nurodė, kad dėl R. Bogdano parašytų žodžių, o ne dėl ilgą laiką teisme nagrinėjamos baudžiamosios bylos, smarkiai krito visuomenės pasitikėjimas juo kaip politiku.

Parlamentaras savo ieškinyje net nurodė, kad dėl paskleistų teiginių pablogėjo jo sveikata bei kankino nemiga – išgyvenimus V. Uspaskichas įvertino 5,8 tūkst. eurų.

Tačiau V. Uspaskichas ne tik negavo pinigų, bet ir pats turės juos sumokėti – teismas iš jo priteisė beveik 2 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų.

Savo publikacijoje išsakydamas poziciją apie V. Uspaskichą, jo šeimos verslą bei teisme nagrinėjamą baudžiamąją bylą dėl finansinių DP machinacijų, R. Bogdanas teigė rėmęsis ne tik Lietuvos žiniasklaidos pranešimais, bet prezidento Valdo Adamkaus išleista memuarų knyga. Būtent dėl joje išdėstytų teiginių apie Lietuvos dergimą su V. Adamkumi bylinėjosi ir „darbietė“ Dangutė Mikutienė, bet teismas jai priėmė nepalankų sprendimą.

Dar praėjusių metų gegužę Vilniaus miesto apylinkės teismas V. Uspaskicho ieškinį atmetė kaip nepagrįstą – DELFI publikuotame straipsnyje buvo pateikiamos ne žinios, o publicisto nuomonė, o politikas turi pakęsti ir toleruoti apie jį skelbiamą kritiką.

Toks teismo sprendimas netenkino V. Uspaskicho – advokatai surašė apeliacinį skundą ir jį pateikė Vilniaus apygardos teismui.

Skunde buvo teigiama, kad R. Bogdano parašyti žodžiai nebuvo nuomonė, o jis rašydamas komentarą privalėjo atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, ar anksčiau viešai paskelbta (bet niekur nepaneigta) informacija atitinka tikrovę. V. Uspaskichas taip pat tikino, kad nedergė Lietuvos, o tik „kritiškai pasisakė dėl korupcijos ir kitų problemų, galinčių neigiamai atsiliepti Lietuvai“.

Ramūnas Bogdanas ir Andžejus Čaikovskis
DELFI ir R. Bogdanui atstovavęs advokatas Andžejus Čaikovskis nesutiko su V. Uspakicho pozicija ir pažymėjo, kad V. Uspaskichas, kalbėdamas apie įvykius Maskvoje, nuolat keitė skleidžiamą informaciją. Anot jo, R. Bogdanas savo komentare tik atkartojo jau dešimtis kartų aukščiausių valstybės politikų viešai išsakytus teiginius apie V. Uspaskicho „nuotykius“ Maskvoje.

„Ši byla – bandymas užčiaupti žiniasklaidą“, – pabrėžė advokatas.

DP įkūrėjo reikalavimai DELFI ir R. Bogdanui yra visiškai nepagrįsti – nebuvo pažeista nei garbė, nei orumas.

Apeliacinės instancijos teismo nutartyje, kuria iš karto įsiteisėjo apylinkės teismo sprendimas, nurodoma, kad V. Uspakichas nurodė prieštaringus, neaiškius ir vienas kito neatitinkančius faktus apie jo sulaikymo Rusijoje aplinkybes, o tai leidžia teigti, jog pagrindinis faktas nebuvo vienareikšmiškai aiškus.

„Asmenys, kurių pasisakymais rėmėsi R. Bogdanas, rengdamas straipsnį, yra ypatingos reikšmės asmenys, kurių žodžiai turi būti vertinami kaip patikimi – pastebėtina, kitų asmenų žodžių patikimumo, V. Uspaskichas neginčija“, – pabrėžė teisėjai.

Anot jų, V. Uspaskichas, pateikęs apeliacinį skundą, pripažino, kad straipsnis, kuriame yra ginčo teiginiai, itin kritikuoja jį.

„Remiantis dabartinės lietuvių kalbos žodynu, žodis ,,kritika“ yra aiškinamas kaip nagrinėjimas, vertinimas ir ypač trūkumų iškėlimas, – rašoma teismo nutartyje. – Vertinant šio žodžio lingvistinę prasmę, daroma išvada, kad žodžio „sukritikuoti“ reikšmė suponuoja nuomonės išsakymą. Remiantis šiais argumentais, apeliacinės instancijos teismas sutinka su pirmosios instancijos teismo išvada, kad teiginys, t. y., jog „Maskvos milicija Lietuvos prašymu jį sulaikė, tačiau atvažiavo vyrukai iš saugumo struktūrų ir jį pasiėmė kaip savo žmogų“, yra nuomonė. Šio teiginio negalima patikrinti tiesos kriterijumi.“

Pasisakydamas apie kitą teiginį „Likęs Maskvoje, jis, nerinkdamas žodžių, viešai dergė Lietuvą, o atvykę iš Vilniaus jo pasekėjos nuolankiai klausėsi“, teismas pažymėjo, kad iš V. Uspaskicho surengtoje spaudos konferencijoje Maskvoje pasakytų teiginių apie Lietuvos teisėsaugos tariamai vykdomą jo politinį persekiojimą R. Bogdanas galėjo susidaryti nuomonę, jog politikas nederamai kalba apie Lietuvą.

„V. Uspaskicho kalba, jos turinys ir išraiškos pobūdis padėjo R. Bogdano nuomonei apie tokią kalbą susiformuoti, – pabrėžė teisėjai. – Verta pažymėti, kad ieškovas yra viešas asmuo, valstybės politikas, jis turi savo elektoratą, kurie jį renka bei juo tiki, todėl jis neturėtų išsakyti nepagrįstų kaltinimų Lietuvos valstybės atžvilgiu. Tokie pasisakymai ne tik, kad pakenkia Lietuvos valstybės įvaizdžiui tarptautinėje arenoje, tačiau ir sukelia nesantaiką tarp valstybės piliečių bei skatina nepasitikėjimą šalies teisine sistema.“

„Viešo asmens kritika, kad ir kokia griežta ar kandi ji būtų, yra leistina“, – atmesdamas V. Uspaskicho skundą teismas taip pat pabrėžė, kad šioje istorijoje yra svarbu ir tai, kad politikos apžvalgininko straipsnis buvo paskelbtas DELFI rubrikoje „Nuomonių ringas“.

Apie ką Maskvoje kalbėjo V. Uspaskichas

Sprendime teisėjai citavo ir V. Uspaskicho pasisakymą per spaudos konferenciją – kadangi politiko teiginiai apie Lietuvą, jos pareigūnus ir vadovus iki šiol yra aktualūs, todėl DELFI skelbia spaudos konferencijos ištraukas.

„Šiandien esu priverstas prašyti jūsų pagalbos ir jūsų įsikišimo padedant atkreipti Europos, o, galbūt, ir pasaulio bendruomenės dėmesį į kai kurių valdžios organų veiksmus Europos valstybėje, kurioje vyksta valdžios suliejimas į diktatorišką klaną: opozicijos, verslo, represuotų (veikiausiai galvoje turima „represinių“ – aut. past.) struktūrų ir dalies spaudos. Naudojami visi metodai: papirkinėjimas, bauginimas, savų žmonių inkorporavimas ne tik į valdžios gretas, bet ir į oponentų gretas. Tokiu būdu šie reiškiniai visiškai sunaikina konstruktyvią opoziciją“, – konferenciją pradėjo V. Uspaskichas.

Nors ne komjaunuolis, priešingai to meto tvarkai, buvo parinktas darbui kapitalistinėje šalyje Suomijoje, o dujotiekio suvirintojo darbą Lietuvoje įvardina kaip „vyriausybės kvietimą“:

Į Lietuvą atvykau po komandiruotės iš Suomijos 1987 metais tuometinės vyriausybės kvietimu.

Apie tai, kodėl teko atsistatydinti iš ekonomikos ministrų dėl viešų ir privačių interesų supainiojimo, kai ES paramos lėšos buvo nukreipiamos įmonėms, susijusioms su V. Uspaskichu:

Labiau išgąsdino mūsų partijos reitingų augimas. O dar su rusu priešakyje. Nuo pirmųjų darbo Vyriausybėje dienų prasidėjo spaudimas, trukdė dirbti. Vienas iš pavyzdžių – Maskvos vyriausybės vidaus raštas, kurio šiandien niekas negali perskaityti, nes nesimato visų žodžių.

Buvau apkaltintas vos ne korupcija ir man teko atsistatydinti, kad nemesčiau šešėlio partijai ir reitingams. Štai rašto originalas, kuris buvo ištrauktas iš kažkokio pamazgų kibiro ir pagal jį Lietuvoje buvau nuteistas (demonstruoja rankoje – aut. past.). Buvo suformuotos komisijos. Kas nori, gali susipažinti – ten neįmanoma perskaityti ... (neaišku, gali būti „nė“) žodžio.

Apie „Lietuvos ryto“ paviešintą istoriją su jauna buto tvarkytoja:

Prasidėjo sekimai, falsifikacijos, infiltravimas į partijos gretas agentų, kurie falsifikavo buhalterinius dokumentus. Mano paskutinių dienų Lietuvoje finalas buvo toks: trys mėnesiai artilerijos parengimo, o aš nežinau, kas tai: ant manęs pila purvą, slapta bute filmuoja ir fotografuoja. Demokratiškoje šalyje tokie veiksmai apskritai negalimi. Kėsinantis į privatų gyvenimą. Fotografuoja tualete, lovoje. Galų gale sugriauna šeimą. Visa tai rodoma per centrinę televiziją.

Apie tai, kas tikroji V. Uspaskicho tėvynė:

Sako, kad aš pabėgau, bet išvažiavau gerokai anksčiau. Tuo metu manęs nebuvo Lietuvoje. Išvykau į tėvynę.

Apie Lietuvos policijos ir nusikaltėlių bendradarbiavimą:

Pavyzdžiui, mano pareiškimas policijai dėl apiplėšimo. Praėjus 4 valandoms nuo tada, kai kreipiausi į policiją, vidury šviesios dienos atvyko Kauno banditų grupuotės atstovai, prikišo man prie galvos pistoletą, rankoje laikė mano pareiškimą.

Apie areštą Maskvoje pagal tarptautinį arešto orderį:

Ir kai jau supranta, kad meluoti visuomenei nebėra jokios galimybės, klanas nusprendžia pagrobti mane teisinei valstybei neleistinu metodu. Nepranešę Rusijos Generalinei prokuratūrai apie savo ketinimus, vakariniu reisu į Maskvą atskrenda du Lietuvos valdžios atstovai. Sprendžiant iš jų elgesio, sunku pasakyti, ar tai banditai, ar valdžios atstovai. Pasitelkę senus ryšius, susitaria su vieno iš Maskvos rajonų milicija, ir kartu su poskyriu, ginkluotu automatais, pagrobia mane prie mano namų.

Apie išlaisvinimą:

Ir tik skubių mano advokato veiksmų dėka, kuris rusų spaudai ir Rusijos generalinei prokuratūrai pranešė, kad jų teritorijoje vyksta toks banditizmas, būtent dėl to, kad advokatas greitai suveikė, man kažkaip pavyko išsilaisvinti iš tų žmonių rankų.

Apie nusikalstamą klaną Lietuvoje:

Jeigu kažkas domisi politiniu Lietuvos gyvenimu, tai galėjo pastebėti, kad Lietuvoje atsirado toks pavadinimas kaip „žydrųjų Albinų klanas“. Šiandien jis labai reklamuojasi. Lietuviškai tai skamba „žydrųjų Albinų klanas“. Jam susiformavus, pradėjo atsirasti keistai nužudytų, nuteistų arba greitai nutilusių klanui nepriimtinų žmonių. Panašios publikacijos apie raginimus su manimi susidoroti pasirodo ir kituose leidiniuose.

Apie galimai suklastotą Plechanovo akademijos diplomą, kurio originalo V. Uspaskichas niekada nepateikė. Oficialus raštas iš akademijos patvirtino, kad archyviniuose studentų sąrašuose V. Uspaskichas nerastas, o tą raštą vėliau paneigė rektorius:

Po sustiprintų šalininkų klano paieškų, Rusijoje pasirodo informacija apie neva suklastotą mano diplomą. Šiandien žinoma, kad šią provokaciją, į šią provokaciją buvo įdėti 5 mln. litų. Tačiau provokacija nepavyko dėl akademijos rektoriaus.

Persekiojimo priežastis:

Antrankiai už tai, kad pasirašiau metinį partijos balansą. Už tai, kad vienerius metus gyvenu Rusijoje, nors aš nesislapsčiau, ir bet kas panorėjęs turėjo galimybę bet kuriuo metu su manimi susitikti.

Моderatorė: Lietuvoje už tai teisia, jei metus pragyveni Rusijoje?

Matyt, taip. Iš tikrųjų antrankiai už tai, kad įkūriau Darbo partiją... Ir už tai, kad aš – rusas.

Premjero G. Kirkilo uždaviniai, pasak „darbietės“, tuometės europarlamentarės Onos Juknevičienės:

Iš asmeninių pokalbių su dabartiniu premjeru Kirkilu. Žinau iš žmonių, kurie kalbėjosi su juo prie taurelės. Jis sakė: tapau premjeru ir turiu dvi užduotis. Pirmosios užduoties mano pažįstami net neįsiminė. Ji buvo nesvarbi. Smulkmena. Antroji užduotis – sunaikinti Darbo partiją.

Lietuva – trečiojo pasaulio šalis, teigia „darbietė“, tuometė europarlamentarė Jolanta Vičkutė:

Svarbiausia, kad kolegos kitose šalyse taip pat neturi tikslios informacijos, kas vyksta Lietuvoje, vienoje iš ES šalių. Ir jie negali suprasti, kaip tai įmanoma. Jeigu kalbėtume apie panašią situaciją, kuri būtų nutikusi Venesueloje ar kokioje nors Afrikos šalyje, galbūt tai būtų įmanoma

Apie žmones Lietuvos valdžioje, kurie sukūrė problemas V. Uspaskichui:

Jie turi savo istoriją, jie turi savo paskirtį gyvenime. Ateis Stalinas – jie vėl nueis pas Staliną. Ateis Hitleris – jie nueis pas Hitlerį... Pavardės – tai Kirkilas, Muntianas, gaila, kad prezidentas kalba viešai ir tai palaiko.

Kodėl naikintas (bet iki šiol klesti) V. Uspaskicho verslas:

Ir per vieną iš laidų, po laidos stovim: žurnalistas, kuris vedė, Jakilaitis vedė tą laidą, Brazauskas ir aš. Brazauskas sako: taip, jūs žinote, per vieną Saugumo tarybos, kuriai priklauso prezidentas, parlamento pirmininkas, premjeras, nacionalinio saugumo viršininkas, posėdį buvo pasakyta, tai sakė Landsbergis, kad tokios „Vikondos“ neturi būti Lietuvoje. Jo klausia: kodėl? „Todėl, kad jos vadovo pavardė rusiška“.

Apie algų vokeliuose bylą, per kurią tiesą atskleidusi mėsos pjaustytoja neteko sveikatos:

Ir šiandien viena iš mano įmonių, kurią apkaltino, byla dar nebaigta, kurią apkaltino, kad buvo mokama... apmokėta... atlyginimas buvo mokamas „vokeliuose“. Per vieną, vieną susitikimą apkaltino girta moteris, kuri savo laiku savo vyrui buvo išmušusi akį, šakute ar kuo. Šiandien prezidentas už tai, kad ji kažką pasakė prieš Uspaskichą, įteikė jai ordiną. Ir šiandien iš jos daro...

Apie bausmes rėmėjams ir referendumą dėl pasitikėjimo Vyriausybe:

Moderatorė: Tai yra, be fizinio Viktoro dalyvavimo referendumas neįmanomas?

V. Uspaskichas: Praktiškai, bet aš nesakiau šito. Praktiškai visi be išimties Darbo partijos rėmėjai... sulaukė Mokesčių inspekcijos ir finansų policijos bausmės. Visi be išimties, kurie finansavo Darbo partiją oficialiai, normaliai, visi sulaukė Mokesčių inspekcijos ir finansų policijos bausmės.

Dabar V.Uspaskich VRK leido registruotis kandidatu į Europarlamentą, nors jis jau nuteistas pirmos instancijos teismo, o tada VRK jam leido balotiruotis į Seimą, nors jis slapstėsi nuo teisėsaugos Maskvoje:

Laikraščio „Moskovskij komsomolec“ žurnalistė: Jūs užregistruotas deputatu į Seimą. Ar buvo kokių nors sunkumų registruojantis, kad būtų galima dalyvauti rinkimuose?..

V. Uspaskichas: Na, manau, kad tai ne tokie sunkumai. Tačiau manau, mano registracijos faktas, jeigu komentavo prezidentas, premjeras ir Lietuvos parlamento pirmininkas su tuo negatyvu, jog kaip galima registruoti žmogų, kuris yra Rusijoje.

Į pabaigą pamirštama, kokią Lietuvą piešė konferencijoje:

Na, žinote, veikiausiai nuo pat gimimo turiu tokį savo vidinį pasaulį – niekada nekalbėti blogai apie tą vietą, kurioje gyveni. Šiandien tokia situacija, kad vienodai myliu tiek Rusiją, tiek Lietuvą.

Sulaikymas pagal tarptautinį arešto orderį – kriminalas;politinio prieglobsčio prašymas nutylėtas:

O jeigu, nežinau, ką norėjo su manimi padaryti, tai štai jie naktį pamėgino mane kažkaip pavogti ir diplomatiniu automobiliu išvežti. Kur? Klausimas. Todėl turėjau grynai formaliai kreiptis dėl teisinės gynybos, kad kažkaip mane apgintų nuo tokio banditizmo. Tai buvo taip. Ir daugiau nieko neprašiau.

Apie susitikimą per slėpimąsi Maskvoje su vidaus reikalų ministru liberalcentristu Raimondu Šukiu, kuris po kitų rinkimų buvo sveikatos apsaugos ministru:

Tai va, jis vos neprarado posto dėl to, kad su manimi susitiko. Tai dar kartą rodo apie nuomonių, veiksmų, norų diktatūrą ir t.t. Ir, beje, galiu pasakyti, ką jis man pasakė: „Man gėda dėl savo šalies, kad taip elgiamasi su buvusiu ministru. Aš mačiau tą bylą ir nieko ten, - sako, - nėra. Ji išpūsta. Noriu, kad atvažiuotum, ir stengsiuosi padaryti viską, kad ji būtų sprendžiama teisės sferoje“.

Мoderatorė: O vidaus reikalų ministro garantijos? Nejaugi jų nepakanka, kad būtų galima jaustis apgintam?

V. Uspaskichas: Mažute. Mažute. Svarbiausia, apie ką dabar kalbu – veikiausiai dar kartą dėl manęs jis sulauks Lietuvos valdžios ir spaudos smūgio. Tačiau manau, kad šitas žmogus nusipelno gero žodžio, kuris būtent rūpinosi savo šalies autoritetu, kad negalima taip elgtis su Lietuvos piliečiais.

V.Uspaskich savo partijos finansiškai neremia:

Lietuvos televizija, E. Gusiniauskienė: Ar remiate partiją finansiškai?

V. Uspaskichas: Jeigu partija kreiptųsi tokiu klausimu, tikriausiai, taip, nes esu Lietuvos pilietis ir turiu teisę paremti, turiu teisę remti partiją ir finansiškai. Tačiau tokių kreipimųsi nebuvo.

Advokatas M. K. Diatlovskis apie V.Uspaskich išlaisvinimą:

Rusijos oficialioms struktūroms, konkrečiai Generalinei prokuratūrai, nebuvo pranešta apie tą operaciją, kuri buvo surengta. Todėl jo ... (neaiškus vienas žodis, panašu į „ikikritika“) vienareikšmiškai buvo neteisėta, ir buvo imtasi priemonių Viktorui Uspaskichui išlaisvinti, ir, žinoma, kad iš to, kaip buvo planuojama ši operacija, galima spėti, kas ir toliau galėjo atsitikti su Viktoru Uspaskichu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (379)