„Tikslas visų yra aiškus – kad vaikai tikrai išvengtų narkotikų. Į mokyklas praktiškai pašaliniai žmonės beveik niekur nebeįeina, tai vadinasi įneša savi, kaip sakyti, bendruomenė įneša į mokyklą narkotikų arba tų įvairiausių įkvepiančių rūkomųjų priemonių su visokiais nuodais. Tas akivaizdu yra ir tai ne pavieniai atvejai“, – LRT radijui teigė E. Žiobienė.
„Bet čia yra pasitikėjimas visos bendruomenės, labai dažnai mes mokykloms siūlome – įsirašykite į sutartį, nusistatykite savo tvarkas, kaip jūs galėsite tikrinti vaikų daiktus, nes tai yra labai svarbu, patikrinti, kad vaikai neturėtų draudžiamų priemonių. Nesvarbu, kur jie bebūtų įsigiję ar patys atsinešė platinti, tai yra labai svarbu. Bet tada atsiranda tėvai, kurie sako „ne, ne, mano vaiko netikrinsite“, – pridūrė ji.
Pasak E. Žiobienės, tėvai, neleisdami tikrinti vaikų daiktų ir gindami savo atžalas nuo kaltinimų, mokina juos meluoti ir išsisukinėti. Tai, kontrolierės teigimu, ilgalaikėje perspektyvoje vaikams nepasitarnaus.
„Visada yra prisidengiama individualumu, kad čia mano privati erdvė, čia mano vaikas, o kodėl jį turėtų tikrinti. Aišku, visi akivaizdžiai preziumuoja, kad jų vaikai to neturi, bet aš kartais pagalvoju, ypatingai tais atvejais, kai jau įkliūna ir ateina pas mus pasikalbėti, dažnai tėvai nekelia klausimo, ką daryti su vaiku ir kaip vaikui padėti, kad jis taip nesielgtų. Dažniau tėvai bando visaip užginčyti, kad tos institucijos neteisingai patikrino, čia gal ne jo buvo“, – pasakojo E. Žiobienė.
„Tai yra savigyna, kas būtų gal ir normalu ginti save ir savo vaiką, bet pagalvojus ilgalaikėje perspektyvoje, tai koks tas vaikas užaugs, jeigu mes jam tiek stipriai nuolaidžiausime, jeigu mes pateisinsime ir mokinsime meluoti, kad tik išsisukti. (...) Tai tada iš tikrųjų, kokias mes savybes, kokią mes atsakomybę vaike ugdom ir ar toks yra tėvų tikslas? Tikėtina, kad ne“, – akcentavo vaikų teisių apsaugos kontrolierė.
ELTA primena, kad sausio ir vasario mėnesiais Klaipėdos miesto Visuomenės sveikatos biuro atliktas mokyklų tyrimas parodė, kad tik vienoje iš 28 tirtų uostamiesčio mokyklų neaptikta narkotinių medžiagų pėdsakų.
Klaipėdos miesto Visuomenės sveikatos biuro atstovės Rasos Baliutavičiūtės teigimu, nors tyrimas neparodo paties mokinių vartojimo fakto, tai ženklas, kad narkotinės medžiagos yra šalia mokinių ir tai – didelė problema. Anot jos, šiais metais ugdymo įstaigose dažniausiai buvo aptikta kokaino pėdsakų.