Vyriausybė trečiadienį ketina pritarti, kad 2017 metais valstybės jų pareiginės algos bazinis dydis siektų 130,5 euro. Toks pat rodiklis nustatytas ir šiemet.
Nutarimo projektą parengusios Socialinių reikalų ir darbo ministerijos teigimu, atsižvelta į Finansų ministerijos kovo pabaigoje paskelbtas naujausias ekonomines prognozes ir ribotas šalies finansines galimybes. Nurodoma, kad šio dydžio padidinimas 1 euru biudžeto išlaidas padidintų daugiau kaip 8 mln. eurų.
Vidaus reikalų ministerija, Valstybės tarnybos departamentas, Teisėjų taryba siūlo apsvarstyti galimybę didinti pareiginės algos bazinį dydį, o Valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga reikalauja bjį padidinti iki 138 eurų.
Anot Valstybės tarnybos departamento, vidutinis valstybės tarnautojų (ne statutinių) darbo užmokestis iki mokesčių pernai buvo 912 eurų - 6,4 proc. mažesnis nei 2008 metais, o įvertinus pastarųjų septynerių metų infliaciją, daugiau kaip 17 proc. mažesnis. Įvertinus nuo šių metų pradžios padidintą minimalią mėnesio algą, žemiausių kategorijų valstybės tarnautojų darbo užmokestis ir nekvalifikuotą darbą dirbančių privataus sektoriaus dirbančiųjų atlygis dabar yra beveik tapatus.
Paskutinį kartą pareiginės algos bazinis dydis keistas 2009 metais – prasidėjus ekonominei krizei jis buvo sumažintas nuo 142 eurų iki 130,5 euro.
Pernai Seime tik antru kartu užteko balsų patvirtinti ministerijos siūlomam 130,5 euro baziniam dydžiui, tarp prieštaraujančių tuomet buvo ir valdančiųjų, ir opozicijos atstovų. Tuomet taip pat argumentuota, kad mažiausiai uždirbančių tarnautojų algos jau beveik prilygsta minimaliai mėnesio algai.
Naudojant minėtą bazinį dydį skaičiuojami atlyginimai valstybės politikams, tarp jų ir Seimo nariams, bendrosios kompetencijos ir specializuotų teismų teisėjams, valstybės pareigūnams, valstybės tarnautojams. Iš viso – maždaug 50 tūkst. žmonių Lietuvoje.