„Tai svarbi sukaktis Lietuvai ir Lenkijai. Prieš 230 metų Valdymo įstatymas, pradėjęs konstitucinę santvarką Europoje, drąsiai parodė pasauliui, kad Abiejų Tautų valstybė yra savarankiška, moderni ir nepriklausoma. Žvelgdami iš istorinės perspektyvos matome, kad šis reikšmingas XVIII amžiaus įvykis padėjo atlaikyti išorės iššūkius, apginti piliečių laisvę ir paklojo tvirtus pamatus, ant kurių dvi šiuolaikinės respublikos pastatė savo nepriklausomybės rūmus“, – sakė Lietuvos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Pasak Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus Vydo Dolinsko, simboliška, kad Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230 metų sukaktis minima Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose, kurie visais laikais buvo politikos, administracijos ir diplomatijos, kultūros ir reprezentacijos centras.

Renginį simboliškai pradės paskutiniojo Lenkijos karaliaus bei Lietuvos didžiojo kunigaikščio Stanislovo Augusto Poniatovskio reprezentacinio portreto iš Baltarusijos nacionalinio dailės muziejaus rinkinių parodos atidarymas, pranešė Valdovų rūmų muziejus.

Šis kūrinys – tiesioginis Gegužės 3-iosios Konstitucijos laikotarpio liudininkas, jį apie 1783 metus nutapė kunigaikščių Radvilų dvare dirbęs dailininkas Juozapas Ksaveras Heskis.

Sukakties proga Valdovų rūmuose bus surengta diskusija, skirta Gegužės 3-iosios Konstitucijai.

Renginį globoja Lietuvos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Lenkijos Seimo maršalka Elzbieta Witek (Elžbieta Vitek) bei Lenkijos Senato maršalka Tomaszas Grodzkis.

Pirmadienį ši sukaktis paminėta Vilniuje ir Varšuvoje surengus bendrą parlamentų posėdį. Sekmadienį Lietuvos sostinėje lankėsi Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis, o pirmadienį Lenkijos sostinėje – Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Gegužės 3-iosios Konstitucija laikoma pirmąja Konstitucija Europoje. Ji priimta Abiejų Tautų Respublikos Ketverių metų Seimo 1791 metų gegužės 3 dieną.

Lenkijoje gegužės 3-oji yra svarbi valstybinė šventė, tuo metu Lietuvoje ši data minima kukliau, nes Konstitucija, kai kuriais vertinimais, sumažino Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės savarankiškumą bendroje valstybėje su Lenkija.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)