Vos įsigaliojus įstatymui, leidžiančiam sužinoti valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų atlyginimus, dienraštis oficialiai raštu kreipėsi į 44 institucijas prašydamas suteikti žinių, kiek kiekvieną mėnesį gauna jų vadovai. Per savaitę gauti atsakymai iš daugiau nei 30 institucijų. Dalyje jų pateikiama išsami informacija, kokius atlyginimus, priedus ir priemokas gauna tų institucijų vadovai, kiek jiems per mėnesį priskaičiuojama atlyginimo, kas jį sudaro ir kiek išmokama.

Kai kurios institucijos, pavyzdžiui, Vyriausybės, Seimo ar prezidentūros kanceliarijos, atsisakė nurodyti konkrečių pareigūnų atlyginimus, dangstydamosi asmens duomenų apsauga. Tačiau buvo pateikta apibendrinta informacija, kokie atlyginimai ir priedai priklauso atitinkamoms pareigūnų grupėms, pavyzdžiui, ministrams ar jų patarėjams ir padėjėjams.

Iš kai kurių institucijų per savaitę negauta jokių atsakymų. Jų nepateikė Susisiekimo, Sveikatos apsaugos, Teisingumo, Žemės ūkio ministerijų, taip pat Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento, Konkurencijos tarybos, Migracijos departamento, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, Policijos departamento, Valstybės turto fondo, Registrų centro, Ryšių reguliavimo tarnybos.

Kai kurios šių institucijų pasiteisino laukiančios Vyriausybės nustatytos tvarkos, kaip turėtų būti teikiama informacija. Kitos įstaigos pareiškė pasinaudosiančios įstatymuose numatytu 20 darbo dienų terminu, leidžiančiu rinkti informaciją, ir tik tada esą ji bus suteikta.

Nepanaudoja visų išmokų

Gauti duomenys įrodo, kad valstybės tarnyboje vadovų pareiginiai atlyginimai sudaro tik nedidelę visų jų gaunamų pajamų dalį. Už algas dažnai kur kas didesni įvairūs priedai ir priemokos už stažą bei kvalifikacinį laipsnį, kompensacijos už papildomą darbą, reprezentacinių ir kitokių fondų išmokos.

Pavyzdžiui, Seimo nario vidutinis apskaičiuotas atlyginimas nesiekia nė 6 tūkst. litų, išmokėtas – tik apie 4 tūkst. litų. Tačiau parlamentarai kiekvieną mėnesį gauna didžiulius neapmokestinamus priedus, vadinamąsias transporto, ryšių ir kanceliarinių išlaidų kompensacijas. Kiekvienam Seimo nariui kas mėnesį išmokama daugiau kaip po 6 tūkst. litų tokių kompensacijų. Be to, didelė dalis parlamentarų gauna priedus už stažą valstybės tarnyboje ir maždaug 800 litų kompensacijas biurui išlaikyti.

Visos šios išmokos priklauso ir Seimo pirmininkui Česlovui Juršėnui. Jo oficialus atlyginimas neatskaičiavus mokesčių tėra 8330 litų. Be to, Č.Juršėnas gauna 1,5 tūkst. litų priedą už darbo valstybės tarnyboje stažą.

Kaip ir kiekvienas parlamentaras, Seimo pirmininkas gauna beveik 7 tūkst. litų kompensaciją, jis kas mėnesį gali disponuoti dar ir beveik 13 tūkst. litų reprezentaciniu fondu. Parlamento vadovui nustatytas didžiausias reprezentacinis fondas iš visų pareigūnų Lietuvoje. Prezidentas, premjeras, ministrai ir valstybės kontrolierius disponuoja kur kas mažesnėmis tokiomis išmokomis.

Formaliai Č.Juršėnas kiekvieną mėnesį gali disponuoti maždaug 2 tūkst. litų didesnėmis pajamomis nei pats Prezidentas Valdas Adamkus. Tačiau Seimo kanceliarijos Finansų departamento direktorė Danutė Petrauskienė atkreipė dėmesį, kad parlamento vadovas kiekvieną mėnesį gauna kur kas mažesnes išmokas, nes paprastai išnaudoja tik nedidelę dalį savo reprezentacinio fondo. "Gal kokį tūkstantį kitą kiekvieną mėnesį panaudoja, kiti pinigai – 10 tūkst. ir daugiau – lieka kasoje", – tikino ji.

Ministrų fondai didesni

Premjerui Gediminui Kirkilui ir kitiems Vyriausybės nariams, turintiems ir parlamentaro mandatą, taip pat priklauso Seimo nariams mokamos beveik 7 tūkst. litų kompensacijos už transportą, ryšių ir kanceliarines bei biuro išlaidas. Jos mokamos neatsižvelgiant netgi į tai, kad visiems ministrams priklauso tarnybiniai automobiliai ir tarnybiniai, iš valstybės institucijų biudžeto apmokami mobilieji telefonai.

Negana to, visi Vyriausybės nariai turi savo reprezentacinius fondus, už kuriuos nepriklauso atsiskaityti. Todėl jie priskirtini prie ministrų kabineto narių gaunamų mėnesio atlyginimų. Ministrų reprezentaciniai fondai didesni nei paties premjero. Vyriausybės vadovas kiekvieną mėnesį gauna 6,4 tūkst. litų reprezentacinį fondą, kiekvienas ministras – 8,6 tūkst. litų.

Ministrų pareiginiai atlyginimai formaliai mažesni už premjero. Tačiau tie Vyriausybės nariai, kurie yra ir parlamentarai, kas mėnesį gauna didesnes išmokas nei G.Kirkilas. Svyruoja nuo 2 iki 5,6 tūkst. litų

Valstybės institucijų vadovų atlyginimai yra dvigubai trigubai didesni nei jų pavaldinių. Praėjusią savaitę paskelbta, kad valstybės tarnautojų algos vidutiniškai svyruoja nuo 2 iki 5,6 tūkst. litų neatskaičius mokesčių. Tad atskaičiavus mokesčius jie vidutiniškai gauna 1,5–4,5 tūkst. litų. 2007 m. vidutinis valstybės tarnautojo darbo užmokestis neatskaičius mokesčių (su priedais ir priemokomis) buvo 2651 litas. Daugiau nei 21 tūkst. (80,5 proc.) valstybės tarnautojų gavo priedą už stažą, 15 428 (57,6 proc.) – už kvalifikacinę klasę. Pernai 40 proc. valstybės tarnautojų gavo priemoką už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą.

Daugiausia pareigūnų eina vyriausiųjų specialistų pareigas, tad jiems vidutiniškai atseikėjami 2544 litai. Įstaigų vadovai sudaro 1,8 proc. visų valstybės tarnautojų ir vidutiniškai per mėnesį uždirba 4938 litų.