Šį komentarą institucija paskelbė po to, kai praėjusią savaitę Vokietijos policija suėmė 25 kraštutinių dešiniųjų teroristinės grupės narius, įtariamus planavus išpuolį prieš parlamentą. Jie priklauso judėjimui „Reicho piliečiai“ (Reichsbuerger).

Pasak VSD, „Reichsbuerger“ šalininkai Vokietijoje vadovaujasi per COVID-19 pandemiją išpopuliarėjusio valstybės teisėtumą neigiančio „suverenų“ judėjimo antivalstybine ekstremistine ideologija, nepripažįstančia valstybės institucijų sprendimų.

Departamento teigimu, „suverenais“ pasiskelbę asmenys tiki, kad jiems negalioja valstybių įvesti apribojimai.

„Keliasdešimt SSRS (arba LTSR) piliečiais save laikančių „suverenų“ aktyviau veikia ir Lietuvoje. Kai kurie jų viešai reiškia nostalgiją sovietmečiui, pagarbą sovietų kariams skirtiems monumentams, anksčiau bendradarbiavo su prokremliškais propagandistais Lietuvoje, vyko į Baltarusiją „gerinti“ dvišalių santykių ir teigiamai atsiliepė apie šį režimą“, – feisbuke antradienį paskelbė VSD.

Departamentas pranešime nenurodo konkrečių asmenų, tačiau teisėsaugos institucijų dėmesio dėl vizitų Rusijoje ir Baltarusijoje yra sulaukęs „Tarptautinis geros kaimynystės forumas“.

Maskvoje jo atstovai susitiko su Rusijos visuomenės rūmų atstovais ir surengę spaudos konferenciją kėlė abejones dėl dabartinės Lietuvos valdžios išrinkimo teisėtumo, kaltino ją darant ekonominę žalą ir bauginant savo piliečius dėl galimo Rusijos įsiveržimo.

Anksčiau organizacijos vadovė Erika Švenčionienė su bendražygiais lankėsi Baltarusijoje, susitiko su jos autoritariniu vadovu Aliaksandru Lukašenka.

Organizacijos steigėjas Algirdas Paleckis yra nuteistas už šnipinėjimą Rusijai, jos vadovei E. Švenčionienei teisėsauga kitame tyrime yra pareiškusi įtarimus dėl padėjimo kitai valstybei veikti prieš Lietuvą.

Pasak VSD, „suverenų“ judėjimo šalininkai Lietuvoje taip pat siekia nutraukti ryšius su valstybės institucijomis ir privačiomis kompanijomis ir, pavyzdžiui, uždaro sąskaitas bankuose. Jie taip pat gamina savo ir grąžina valstybės išduotus dokumentus ir ženklus, tokius kaip valstybiniai automobilio numeriai, aktyviai užsiima „popieriniu terorizmu“, kai institucijos įveliamos į nesibaigiantį susirašinėjimą.

„Prasidėjus pandemijai kai kurie save „suverenais“ laikantys asmenys buvo nubausti dėl ribojimų nesilaikymo ir teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymo“, – teigia VSD.

Departamento teigimu, nuosekliai laikantis „suverenų“ idėjų neįmanoma išvengti konfliktų su valstybės institucijomis, galinčių peraugti į smurtinius susidūrimus, ypač su policijos pareigūnais.

„Kai kurie „suverenai“ Lietuvoje pasižymi agresyvia retorika, linkę nevykdyti teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų, yra ideologiškai palankūs Rusijos ir Baltarusijos režimams“, – teigiama pranešime.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)