Už minimalią algą dirbantis kiemsargis neslepia valgantis nukainotą maistą bei laukiantis, kada pradės vėluoti ir taip kuklaus atlyginimo mokėjimas.
Apie visa tai V. Bakšys papasakojo Žinių radijo eteryje, Aurimo Perednio laidoje „Ryto interviu“. Sostinės savivaldybė neslepia turinti milžinišką skolą miestą prižiūrinčioms įmonėms. Tačiau žadama dėti visas pastangas, kad miestas nebūtų apleistas.
Pinigų lieka tik pigiausiam maistui
Kiemsargis V. Bakšys neslepia dirbantis už minimalią algą – kiek daugiau nei 800 Lt „į rankas“. Už šiuos pinigus ukmergiškis turi sumokėti už nuomą, apmokėti komunalinius mokesčius, pavalgyti. V. Bakšys atviras: tenka valgyti ne tai, kas skanu, o tai, ką įperki.
„Alga? „Minimumas“. Taip. O anksčiau buvo dar mažiau. Čia būtent išgyvenimo klausimas. Aš asmeniškai šeimos neturiu, bet aš esu ne vilnietis, atvažiavęs iš provincijos. Nuomojuosi. Už viską, už visas paslaugas turiu mokėti. Ir pavalgymui. (...) Užeini į krautuvę, perki ne tai, kas tau patinka. Be visų priemaišų ekologiškų. Bet kas nukainota, kas pigiausia. Tiktai tokius valgau“, - atviravo kiemsargis.
Ukmergiškis neslepia save priskiriantis prie vieno žemiausių visuomenės sluoksnių – bent jau taip į jį žiūri aplinkiniai.
„Paprasčiausiai niekam neįdomu. Kiemsargis yra žemiausias lygis. Žemiausia kategorija. Aš nežeminu, bet į mus taip žiūri. (...) Visuomenė prie šito pripratusi. Iš tarybinių laikų susidariusi nuomonė tokia. Kas eidavo į šitą darbą? Tas, kas niekur kitur nerasdavo darbo“, - atviravo V. Bakšys.
Anot jo, kiemsargio darbas Vilniuje – kur kas geriau, nei gyvenimas Ukmergės rajone.
„Paprasčiausiai čia daugiau galimybių. Tuo labiau, aš ne pačiame Ukmergės mieste gyvenau. Ir važinėjimas į miestą kainuotų, ir visa kita. Ten būtų dar blogiau, dar baisiau“, - įsitikinęs V. Bakšys.
Sužinojo apie artėjantį algų vėlavimą
Maistui vos pinigų sukrapštantis vyras netrukus gali susidurti su dar didesnėmis problemomis. Mat jau pasklido kalbos apie artėjantį algų vėlavimą.
„Gavome informaciją iš profsąjungos vadovų, kad padėtis darosi su kiekviena diena sunkesnė. Ir žada mums algos vėluoti. Iki Naujųjų metų, - sakė V. Bakšys. - Su mūsų bendrove atsiskaito miesto savivaldybė. O miesto savivaldybė yra gana nemažai prasiskolinusi. Dėl to ir susidarė tokia finansinė situacija mūsų bendrovės. Ir profsąjungos vadovai šitą mums pranešė. (...) O žmonėms reikia gyventi. Reikia ne tiktai valgyti, bet ir išlaikyti savo butus, savo šeimas.“
Anot jo, kiemsargiai apie savo bėdas prabilti nedrįsta. „Visi bijo“, - sakė V. Bakšys. Kiemsargis teigė nenustebsiąs, jei už viešą pasisakymą išlėks iš darbo.
Paklaustas, ar neketina emigruoti, netrukus penkiasdešimtąją gimtadienį švęsiantis vyras teigė, jog jam jau per vėlu kelti sparnus. Emigravusiais draugais jis teigia nepasitikintis. „Šiais laikais pasitikėti draugais negalima. Labai smarkiai galima apdegti. Gyvenimiški atvejai rodo. Kiek važiavo, kiek tikėjo. Ir po to pėsčiomis grįždavo namo. Kitąkart ir parveždavo. Ir negyvą“, - sakė V. Bakšys.
Savivaldybė skolinga 12 mln. Lt, tikslas – kad skola nedidėtų
Vilniaus savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento direktorius Virginijus Pauža DELFI patvirtino, jog savivaldybė miestą prižiūrinčioms įmonėms skolinga įspūdingą sumą.
„Įmonių vidaus tvarkos ir vidinių reikalų mes negalime kontroliuoti. Profsąjungos apie savivaldybės finansinę situaciją galbūt ir turi kažkokią informaciją, tačiau ta informacija gali būti netiksli, arba tik gandų forma. Reali padėtis yra tokia, kad visoms miestą tvarkančioms įmonėms savivaldybė yra skolinga apie 12 mln. Lt“, - teigė V. Pauža.
Pasak jo, dabartinis savivaldybės tikslas – užtikrinti, kad ši skola neaugtų. „Tai yra suma kuri turėjo būti sumokėta vykdant sutartinius įsipareigojimus. Šiuo metu savivaldybė, atsižvelgiant į turimas lėšas, stengiasi maksimaliai vykdyti savo įsipareigojimus. Iki metų galo darysime viską, kad skola nedidėtų, o miestas būtų ir toliau tvarkomas“, - reziumavo V. Pauža.
DELFI primena, jog Vilniaus savivaldybės finansinė situacija yra netgi labai nepavydėtina. Premjeras Algirdas Butkevičius pripažino, jog miestas iš esmės yra nemokus. Bandant lopyti skylėtas sostinės kišenes, žadama didinti miestui tenkančią Vilniuje surenkamo gyventojų pajamų mokesčio dalį.