Pirminė informacija
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ankstyvą pirmadienio rytą pranešė, kad nelaimė įvyko apie 05.28 val. Policijos departamentas pranešė, kad netoli oro uosto, ant gyvenamojo namo nukrito ir sudužo lėktuvas.
Policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas pirmadienio rytą pasakojo, kad nukritusį orlaivį pastebėjo patruliavę pareigūnai. Vietoje, kurioje nukrito krovininis lėktuvas – menkai apgyvendinta, nuo oro uosto nutolusi vos per kelis kilometrus. Ir nors pirminė žinia skelbė „ant gyvenamojo namo“, vėliau patikslinta, kad žeme kelis šimtus metrų čiuožusio orlaivio dalys kliudė gyvenamąjį namą, bet ne ant jo užkrito.
Vėliau pranešta, kad nukrito Vokietijos įmonės DHL krovininis lėktuvas. „Boeing 737“, skrydį vykdė „SWIFT Air“. Orlaivio įguloje – 4 asmenys. Vienas iš pilotų, Ispanijos pilietis, katastrofos neišgyveno. Likę 3 įgulos nariai gyvi, vieno būklė kritinė. Vienas iš jų Lietuvos pilietis, vienas Vokietijos pilietis, dar vienas – Ispanijos pilietis.
Incidento vietoje kilo gaisras. Iš namo evakuota 13 žmonių, tiek žmonių čia buvo registruota. Namas yra dviejų aukštų, keturių butų, jame gyveno trys šeimos.
Prieš 8 valandą ryto išplatintas pranešimas į gyventojų telefonus. Pranešime teigta, kad dėl Vilniuje nukritusio lėktuvo uždarytas eismas į abi puses nuo Liepkalnio iki Dunojaus gatvės, todėl raginama pasirinkti kitus kelionės maršrutus. Popiet eismas čia buvo atnaujintas.
Tačiau lokalioje įvykio vietoje paskelbta ekstremali situacija. Teritorija aptverta, o minėtame name gyvenantys asmenys laikinai apsistos viešbutyje, kol galės grįžti į namus. Gaisras apie 8 valandą buvo lokalizuotas, o popiet – visai užgesintas.
Lėktuvas – visiškai suniokotas, jo nuolaužos ir užkabino gyvenamąją namą, kilo gaisras. „Delfi“ fotografo galerija iš šio namo prieigų parodo tikrąjį katastrofos mastą.
Policijos generalinis komisaras dar pridūrė, jog užsidegė šalia gyvenamojo namo esantys pastatai, automobilis.
„Vienas iš namų buvo šiek tiek apgadintas, tiksliau – šalia namo esantys sandėliukai užsiliepsnojo, automobilis šalia esantis“, – kalbėjo A. Paulauskas.
Kadangi orlaivis po smūgio į žemę dar kelis šimtus metrų čiuožė, krovinys ir jo dalys išbarstytos gana plačioje teritorijoje. Popiet generalinis policijos komisaras tvirtino, kad įvykio vietos apimtis gana didelė – maždaug 400 metrų pločio ir maždaug kilometras ilgio.
Ragino palaukti tyrimo
Kartu su pirmine informacija prasidėjo ir valdžios institucijų ir jų atstovų raginimai remtis tik oficialiais informacijos kanalais, nesileisti į spekuliacijas, kas atsitiko. Buvo raginama laukti tyrimo išvadų. O jos, kaip teigiama, tikrai neatsiras greitai.
Buvo tik spėliojamos galimos įvykio priežastys, kalbėta, kad galime konstatuoti tik tragedijos faktą.
Neapsieita ir be klausimų apie galimą teroristinį aktą. Štai Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis teigė, jog tokios tikimybės atmesti niekada negalima, bet tai patvirtinančių indikacijų – bent kol kas nėra.
Popiet aiškumo atsirado kiek daugiau. Policijos generalinis komisaras A. Paulauskas žiniasklaidai teigė, kad, pirminiais duomenimis, lėktuve, kuris pirmadienį nukrito Vilniuje, ugnies ar dūmų, dėl kurių kiltų katastrofa, nebuvo.
Pasak A. Paulausko, tokia informacija paaiškėjo, tyrėjams pabendravus su vienu iš lėktuve buvusios įgulos narių.
„Su kai kuriais įgulos nariais kol kas dar negalima bendrauti, jie yra medikų priežiūroje. Su vienu iš įgulos narių buvo pabendrauta, bet kol kas tai nėra oficiali apklausa, o tiesiog pirminė informacija. Labai daug komentuoti negaliu, tiesiog iš pirminės informacijos buvo tam tikras patvirtinimas, kad viduje nieko neįvyko – nebuvo dūmų, ugnies, kas galėjo nulemti šią katastrofą“, – pirmadienį žurnalistams Vilniuje sakė A. Paulauskas.
Po įvykio išplatintas ir orlaivių pilotų pokalbis su skrydžių centru. Jame apie jokius gedimus pranešta nebuvo.
Laukia ilgas darbas
Kad tyrimas nebus nei lengvas, nei greitas, irgi kalbėta. Štai Prezidentūros atstovas, šalies vadovo patarėjas Frederikas Jansonas teigė, jog tyrimas nebus nei lengvas, nei trumpas.
VSD vadovas D. Jauniškis pirmadienio rytą irgi ragino išlikti ramiems. O ilgas ir nelengvas tyrimas, tikėtina, atsakys į visus klausimus. D. Jauniškis taip pat teigė, jog bent kol kas negalima atmesti teroristinio akto galimybės.
„Delfi“ primena, kad liepą DHL lėktuvais iš Lietuvos siųsti padegamieji užtaisai buvo Rusijos slaptos operacijos dalis. Vienas tokių įtaisų praėjusią vasarą užsidegė DHL sandėlyje Vokietijoje, kitas Jungtinėje Karalystėje.
Katastrofos vietoje pirmadienį apsilankė ir šalies vadovas Gitanas Nausėda su Vokietijos ir Ispanijos diplomatais, situaciją apžiūrėjo ir Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.
Liudininkų pasakojimai
„Bet pagalvojau, kad garsas tam per stiprus. Tada pašokau nuo lovos, pro duris (išbėgau, aut. p.) ir pamačiau, kad tarp kaimynų namų pakilo labai didelė banga ir dūmų, ir ugnies.
Ir vyras man pradėjo rašyti, kad kažkas nukrito tarp kaimynų namų, kad jų namo neužkabino, bet dūmų – labai daug. Matyt, kad gal ne sprogmuo, bet lėktuvas. Tada pradėjo visi man skambinti, pranešė, kad lėktuvas nukrito tarp kaimynų namų.
Bet visi gyvi, visi sveiki, pradėjome iš karto skambinti visiems kaimynams“, – pasakojo moteris.
„Delfi“ pavyko pakalbinti namo, šalia kurio pirmadienį paryčiais nukrito krovininis DHL lėktuvas, gyventoją Olgą. Ji pasakojo, kad sprogimo metu buvo namuose.
„Labai didelė vibracija buvo gal 30 sekundžių, labai didelis sprogimas, labai garsiai viskas. Paskui namo gale <...> pamačiau liepsnas. Dyzelinas greičiausiai išsipylė, visur – liepsnos. Mėtosi lėktuvo dalys, labai daug siuntinių. Mašina vieno kaimyno išskriejo į kitą kiemą“, – kalbėjo gyventoja.
Pilietinė tikino, kad nukentėjo ir namas, kuriame ji gyvena. „Namas sugriuvo: pusė nudegė, pusė gal sveikas, nežinau. Neleidžia dar mūsų“, – sakė Olga.
Tikėtina, kad tyrimas truks ilgai, kol jis vyks, šio namo gyventojai gyvens viešbutyje.