Tokį sprendimą VRK patvirtino ketvirtadienį vykusio posėdžio metu. 6 VRK nariai pasisakė už tokį sprendimą, 5 balsuojant susilaikė.

Įvertinus visas situacijos aplinkybes, nustatyta, kad iniciatyva surengti renginį kilo Prezidentūros kanclerei. Taip pat pastebima, kad apie renginį skelbta ne asmeninėje tuomečio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos, bet oficialiojoje G. Nausėdos „Facebook“ paskyroje. Taip pat VRK pripažino, kad nėra duomenų, leidžiančių daryti išvadą, jog G. Nausėda turėjo įtakos minėtos renginio idėjos įgyvendinimui.

„Pažymėtina, kad nors aptariamas prezidento G. Nausėdos „Facebook“ paskyroje paskelbtas įrašas ir galėjo sukurti įspūdį, kad yra didinamas kandidato G. Nausėdos žinomumas rinkimų dieną, vis dėlto laikytina, kad nemokamai paskelbtas įrašo turinys turėjo daugiau įpratai informacijai, bet ne politinei reklamai būdingų požymių“, – teigiama VRK Teisės ir tyrimų skyriaus pažymoje.

Rinkimų naktį kvietė laukti rezultatų Prezidentūros kiemelyje

VRK buvo sulaukusi keturių skundų dėl antrojo prezidento rinkimų turo balsavimo dienos rytą oficialioje šalies vadovo G. Nausėdos „Facebook“ paskyroje paviešinto kvietimo – teirautasi, ar taip nepažeidžiamos Rinkimų kodekso nuostatos dėl politinės reklamos skleidimo ir naudojimosi tarnybine padėtimi.

„Kviečiu visus su draugais ir artimaisiais kartu laukti rinkimų rezultatų Prezidento rūmų kieme su fontanu ir parke! Tiesiogines transliacijas galėsime stebėti ekranuose, tad pasikvieskite kompanijos, pasiimkite ko reikia piknikui ir – iki pasimatymo!“, – tą vakarą socialiniame tinkle rašė G. Nausėda.

Tiesa, galiausiai pats tuometis kandidatas į šalies vadovus G. Nausėda į Prezidentūros kiemelį gegužės 26 d. vakarą nepasirodė.

Kaip skelbta anksčiau, VRK tą pačią dieną kreipėsi į Prezidentūrą, rekomenduodama laikytis agitacijos draudimo. Tačiau tuomet įrašo socialiniuose tinkluose šalies vadovo komanda neištrynė – tuometis G. Nausėdos rinkimų štabo vadovas Povilas Mačiulis teigė manąs, jog šioje situacijoje nemato jokių pažeidimų.

Prezidentūra: įrašo socialiniuose tinkluose rinkimų agitacijos nebuvo

VRK paprašius Prezidentūros paaiškinti susiklosčiusią situaciją, pastaroji atsakyme raštu nurodė, kad kanceliarija įgyvendina Atviros Prezidentūros idėją, todėl Daukanto aikštės rūmų kiemas yra atveriamas visuomenei – vasarą bei kalėdinių švenčių metu. Tuo metu sumanymas surengti rinkimų rezultatų stebėjimą gimė institucijos kanclerės iniciatyva. Nurodoma, jog visuomeninis transliuotojas LRT planavo rengti rinkimų rezultatų transliaciją iš Prezidentūros, tačiau vėliau tokio plano atsisakyta.

„(...) Nacionalinio transliuotojo planams pasikeitus ir galiausiai Lietuvos televizijai neužtikrinus rinkimų rezultatų stebėjimo, buvo priimtas sprendimas sudaryti galimybę žmonėms ne tik apsilankyti Prezidentūros kieme, bet ir tuo pačiu stebėti pirmuosius rinkimų rezultatus“, – nurodoma Prezidentūros atsakyme VREK.

Šalies vadovo komandos atstovai informavo komisiją, kad negali tiksliai atsakyti, kiek žmonių atvyko į Prezidentūros kiemą stebėti būtent rinkimų rezultatų. Tiesa, jie pateikė gegužės 26 d. statistiką – per visą dieną kiemelyje viešėjo per 1,8 tūkst. žmonių.

VRK pateiktame atsakyme taip pat nurodoma, kad rezultatų stebėjimo renginiui Prezidentūra nuomojo garso komplektus, pakylą ir ekraną – tam iš kanceliarijos lėšų atseikėta per 5,1 tūkst. eurų.

„Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuomone, įrašo tekste nebuvo jokios rinkimų agitacijos“, – savo poziciją apibendrino Prezidentūra.

ELTA primena, kad gegužės 26 d. prezidentas G. Nausėda buvo perrinktas antrajai kadencijai. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, šalies vadovą parėmė 74,15 proc. piliečių. Tuo metu antroje vietoje likusi konservatorių iškelta Ingrida Šimonytė sulaukė 24,34 proc. balsų.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją