Šią savaitę G.Songaila
į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK) prašydamas išaiškinti, ar Lenko kortą turintys V.Tomaševskis ir kitas LLRA narys Michalas Mackevičiaus gali duoti Lietuvos Seimo nario priesaiką.

"Tai skandalas, nes Lietuvos VRK viršijo savo įgaliojimus. Mums Lietuvos Seimo narių mandatus gal panaikinti tik Seimas. Mano nuomone, kažkas nori pabloginti gerus Lietuvos santykius su Lenkija. Tai provokacija. Neatmetu galimybės, kad G.Songaila gali būti KGB agentas", - dienraščiui sakė V.Tomaševskis.

Šeštadienį BNS V.Tomaševskis sakė, kad G.Songaila buvo dėl bendradarbiavimo su KGB Aukščiausiąją Tarybą priversto palikti Virgilijaus Čepaičio dešinioji ranka, todėl "logiškai mastant" galima tą patį spėti apie G.Songailą.

Kartu V.Tomaševskis pripažino neturintis jokių įrodymų apie galimą G.Songailos bendradarbiavimą su KGB.

Teismas yra pripažinęs, kad V.Čepaitis turėjo slapyvardį "Juozas" ir bendradarbiavo su KGB.

Lietuvos įstatymai, rašo "Rzeczpospolita", neleidžia suteikti Lietuvos Seimo nario mandato asmenims, turintiems įsipareigojimų kitoms valstybėms. "Tačiau kai V.Tomaševskis ir M.Mackevičius Lenkijos ambasadoje Vilniuje iš Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio gavo šiuos dokumentus, jokios neigiamos reakcijos į tai nebuvo", - pažymi Lenkijos dienraštis.

Kaip rašoma straipsnyje, daugelis LLRA kandidatų į Seimą turėjo Lenko kortą ir tai niekam netrukdė. "Tad kodėl tik po rinkimų Lenko korta VRK tapo kliūtimi?", - klausia "Rzeczpospolita".

"Tai yra arba bloga valia, arba nenoras suprasti Lenko kortos įstatymo, nes korta tik patvirtina priklausomybę lenkų tautai, o ne valstybei", - dienraščiui sakė Lenkijos generalinis konsulas Vilniuje Stanislawas Cyganowskis.

Skundą VRK dėl Lenko kortos parašęs G.Songaila mano, kad V.Tomaševskis ir M.Mackevičius nuslėpė savo ryšius su užsienio valstybe ir taip galėjo pažeisti Konstituciją.

Lietuvos Konstitucija numato, kad "Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei".

G.Songailos raštą nagrinėjusi VRK penktadienį nesiryžo pateikti vienareikšmio atsakymo, ar Lenko kortos turėjimas prilygsta pasižadėjimui užsienio valstybei ir ar tai gali užkirsti kelią minėtiems LLRA nariams tapti Seimo nariais.

VRK nariai sutarė labiau įsigilinti, kokį pasižadėjimą pasirašo asmenys, gavę Lenko kortą ir kokius teisinius padarinius gali turėti jų sprendimas, jog V.Tomaševskis ir M.Mackevičius yra pasižadėję užsienio valstybei.

Tuo metu V.Tomaševskis ir M.Mackevičius VRK pateikė patikinimus, kad jie nėra susiję priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei.

"Lenko korta - tai dokumentas, patvirtinantis, jog esate lenkų kilmės. Ši korta savininkui suteikia Lenkijos Seime 2007 m. rugsėjo 7 d. įstatymu dėl Lenko kortos patvirtintas teises", - rašoma oficialiame lankstinuke, kur pristatoma Lenko korta.

Asmuo, turintis kortą, gali nemokamai gauti ilgalaikę vizą, legaliai dirbti Lenkijoje, gali vykdyti ūkinę veiklą tokiomis pat sąlygomis kaip Lenkijos piliečiai, turi teisę į nemokamą švietimą, ūmios ligos atveju gali gauti būtiną medicinos pagalbą, turi teisę gauti 37 proc. nuolaidą geležinkelio bilietams, nemokamai lankytis valstybiniuose muziejuose, turi pirmumo teisę prašydami finansinės paramos iš Lenkijos valstybės ir savivaldybės biudžeto skirto užsienyje gyvenantiems lenkams paremti.

Tuo pačiu lankstinuke pabrėžiama, kad korta nėra pilietybė.

Lenko kortą gauna asmenys, kurie raštu pareiškia savo valią priklausyti lenkų tautai, galintys įrodyti, kad bent vienas iš tėvų, senelių, prosenelių buvo lenkų tautybės arba turėjo Lenkijos pilietybę, kurie pateikia raštišką užsienio lenkų arba polonijos organizacijos liudijimą, patvirtinantį aktyvią veiklą lenkų kultūros ir kalbos ar tautinių mažumų labui mažiausiai tris mėnesius.

VRK savo išvadą dėl Lenko kortos žada priimti iki pirmadienio, kai naujieji Seimo nariai duos priesaiką.

Šaltinis
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją