Politikas atsiųstame rašte pabrėžė, jog Seimo nariui turi būti taikomi tokie patys standartai, kaip ministrui. Jis patvirtino, kad ketina apskųsti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimą, esą jis supainiojo viešuosius ir privačius interesus.
V.Uspaskichas ir toliau vadovaus daugiausia vietų Seime turinčiai Darbo partijai. Partijos pirmininko pavaduotojas Viktoras Muntianas po ketvirtadienio vakarą vykusio partijos prezidiumo posėdžio BNS patvirtino, jog "apie naują lyderį nekalbama".
"Apie naują partijos lyderį nekalbama, kadangi etikos komisijos išvados partijos lyderiui nereikalingos", - sakė V.Muntianas.
Apie ministro atsistatydinimą iš pareigų žurnalistams pranešė Seimo Darbo frakcijos seniūnė Loreta Graužinienė, su ministru kalbėjusi telefonu.
“Ūkio ministras priėmė sprendimą trauktis. Jis nesutinka su VTEK išvadomis ir ją apskųs teisminiu keliu. Tačiau padarys tai kitame statuse”, - popieriaus lape surašytą tekstą perkaitė L. Graužinienė.
V. Uspaskichas iš Rusijos atsistatydinimo pareiškimą pažadėjo atsiųsti faksu ketvirtadienį, o nei atsistatydinimo priežasčių, nei kada grįš į Lietuvą, L. Graužinienei nepasakė.
VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas BNS sakė, kad komisija tikriausiai trečiadienį rinksis į posėdį, kuriame nori išgirsti iš paties V.Uspaskicho pageidavimą atsisakyti Seimo nario mandato ir tuomet spręs dėl jo anuliavimo.
"Jeigu pareiškia žmogui nepasitikėjimą, koks skirtumas, kur jis yra - ministerijoje ar Seime", - ūkio ministro sprendimą trauktis ne tik iš ūkio ministro pareigų, bet ir iš Seimo BNS aiškino V.Muntianas.
Tačiau sprendimas atsisakyti parlamentaro mandato gali būti vertinamas ir kaip siekis išvengti apkaltos Seime, kuri užkirstų kelią politinei karjerai ateityje.
"Iš tiesų techniškai žiūrint tai yra pabėgimas, išvengimas apkaltos. Išvengęs apkaltos jis pasilieka galimybę grįžti į politiką, jei sugebės atsiplauti nuo tokios gėdos", - BNS sakė politologas Lauras Bielinis.
Per apkaltą Seime pernai balandį už Konstitucijos pažeidimus nušalinus nuo prezidento pareigų Rolandą Paksą, jis nebegali užimti jokių postų, susijusių su priesaikos davimu.
V.Uspaskichas buvo išrinktas į Seimą vienmandatėje Kėdainių apygardoje per Seimo rinkimus pernai rudenį.
V.Uspaskicho atsistatydinimo iš ūkio ministro pareigų pareiškimą premjeras Algirdas Brazauskas ketina patenkinti pirmadienį, bet mano, kad Vyriausybė galės ir toliau dirbti be jo.
Darbo partijos atstovai kol kas nekomentuoja, ar Darbo partija liks valdančiojoje koalicijoje, kurią po Seimo rinkimų sudarė su socialdemokratais, socialliberalais bei "valstiečiais".
Kaip BNS sakė V.Muntianas, apsvarstyti Darbo partijos galimybėms likti valdančiojoje koalicijoje gali būti šaukiamas neeilinis partijos tarybos posėdis.
"Darbiečių" partneriai valdančiojoje koalicijoje ragina koaliciją išsaugoti.
Prezidento patarėjas vidaus politikos klausimams pasveikino ūkio ministro V.Uspaskicho sprendimą.
"Tai dar kartą parodo prezidento Valdo Adamkaus autoritetą", - BNS sakė patarėjas.
Ūkio ministro Viktoro Uspaskicho veiksmus tyrusi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija ketvirtadienį konstatavo, kad V.Uspaskichas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą.
VTEK teigia, kad V.Uspaskichas, turėdamas privačių verslo interesų, be Vyriausybės pritarimo, taip be Vilniaus miesto savivaldybės bei lėšas investavusios bendrovės „Eksimeta“ sutikimo, ėmėsi įgyvendinti bendros įmonės ir bendro verslo sukūrimo Maskvoje planą.
"Šio tikslo įgyvendinimui pasinaudojo savo, kaip ministro pareigomis bei galiomis ir šiais savo veiksmais jis pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 11 straipsnio 1 ir 2 dalies reikalavimus bei 13 straipsnio 1 dalies reikalavimus”, - žurnalistams sakė VTEK vadovas Algirdas Meškauskas.
VTEK konstatavo, kad V.Uspaskichas prasilenkė ne tik su šiais įstatymo reikalavimais. Jis, kaip buvęs Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos prezidentas, į verslo informacijos centrų valdymą, kurių dalininkė yra Ūkio ministerija, įtraukdamas asocijuotas verslo struktūras savo pareigas atliko nesąžiningai. Šitaip buvo pažeista minėto įstatymo 3 straipsnio pirma dalis, įpareigojanti valstybės tarnautoją savo pareigas atlikti nešališkai, sąžiningai ir tinkamai.
V.Uspaskichas ūkio ministro poste išsilaikė vos pusmetį
Turtingiausiu Lietuvos politiku tituluojamas ūkio ministras Viktoras Uspaskichas šiame poste išsilaikė lygiai pusę metų ir vieną dieną.
Dėl kai kurių biografijos faktų, neatsakytų klausimų dėl sukaupto kapitalo kilmės ir viešų pareiškimų didžiausios politinės jėgos - Darbo partijos - 46 metų lyderis buvo laikomas ir vienu prieštaringiausiai vertinamų Lietuvos politikos asmenybių.
V.Uspaskichas gimė 1959 metų liepos 24 dieną Archangelsko srityje, netoli Urdomos gyvenvietės, daugiavaikėje miško darbininko šeimoje. Baigęs mokyklą būsimasis politikas pradėjo dirbti suvirintoju sovietinio dujotiekio "Šiaurės pašvaistė" statyboje. Į tą pačią darbovietę V. Uspaskichas grįžo 1979 metais po tarnybos sovietinėje kariuomenėje. Vėliau jis dalyvavo tiesiant tarptautinius magistralinius dujotiekius ir naftotiekius įvairiose šalyse.
Savo biografijoje politikas skelbė, kad dirbdamas neakivaizdiniu būdu studijavo Maskvos G. V. Plechanovo liaudies ūkio institute, kurį baigė 1993 metais, įgydamas ekonomisto specialybę. Tačiau pastarosiomis dienomis buvo suabejota, ar jis tikrai mokėsi šioje aukštojoje mokykloje.
1999-aisiais, jau tapęs žinomu verslininku, V. Uspaskichas Kauno technologijos universitete baigė ekonomikos magistrantūros studijas. Po metų jis tapo šios aukštosios mokyklos doktorantu, tačiau iki šiol nėra apgynęs disertacinio darbo.
Į Lietuvą pirmą kartą būsimasis politikas atvyko 1985 metais statyti dujotiekio Panevėžio rajone, vėliau vadovavo dujotiekio į Kėdainius statybai. Priėmus įstatymą dėl vadinamojo nulinio varianto pilietybės klausimu, 1989 metais V. Uspaskichas, kaip ir tūkstančiai kitų tautybių žmonių, tapo mūsų šalies piliečiu.
Pradėjus kurtis laisvajai rinkai, būsimasis parlamentaras ėmėsi nuosavo verslo - Kėdainiuose įkūrė uždarąją akcinę bendrovę "Efektas". Pirmoji būsimojo koncerno "Vikonda" įmonė formaliai tiesdavo vamzdynus, tačiau imdavosi ir kitokios veiklos, pavyzdžiui, iš buvusios Sovietų Sąjungos teritorijos į Vakarus vežti įvairius metalus. Įsitvirtinęs Kėdainiuose, verslininkas 1993 metais įkūrė UAB "Vikonda", kuri ilgainiui išaugo į 40 įmonių vienijantį koncerną. Iki išrinkimo į Seimą V. Uspaskichas buvo šio koncerno prezidentas, o 1997-2003 metais vadovavo ir Lietuvos verslo darbdavių konfederacijai (LVDK).
Lietuvos politikoje V. Uspaskichas figūruoja nuo 2000 metų, kai buvo išrinktas Seimo nariu Kėdainių vienmandatėje rinkimų apygardoje. Nepartinis verslininkas, tapęs politiku, prisijungė prie Naujosios sąjungos frakcijos ir išsikovojo vieno svarbiausių - Ekonomikos komiteto pirmininko kėdę.
Dar vadovaudamas Ekonomikos komitetui, V. Uspaskichas ne kartą buvo įsipainiojęs į viešųjų ir privačių interesų konfliktą. Etikos ir procedūrų komisija dėl to jį buvo įspėjusi keturis kartus - daugiausiai iš visų parlamentarų.
2003 metų spalį įkūręs Darbo partiją, kuri netrukus tapo palankiausiai vertinama politine jėga, V.Uspaskichas turėjo pasitraukti iš socialliberalų gretų.
Į politiką perėjęs verslininkas yra deklaravęs, kad jo šeimos turtas siekia daugiau kaip 49 mln. litų.
2004 metų gruodžio mėnesį V.Uspaskichas buvo paskirtas ūkio ministru. Jo vadovaujama ministerija atsakinga už Europos Sąjungos paramos įvairioms ūkio sritims skirstymą. Po Valstybės kontrolės patikrinimo paaiškėjo, kad su ministru siejama "Krekenavos agrofirma" ir jos antrinė įmonė "Krekenavos mėsa", pateikusios atskirus projektus, gavo 8,736 mln. litų SAPARD paramos daugiau, nei leidžia teisės aktai. Įtariama, kad "Krekenavos agrofirma", siekdama didesnės paramos, dirbtinai suskaidė vieną projektą.
Šiemet kovo mėnesį Ūkio ministerija savivaldybėse įsikūrusiems verslo centrams pasiūlė į dalininkus priimti LVDK atstovus. V.Uspaskicho politiniai oponentai skelbė, kad tai įvykdžius ūkio ministro vadovaujama Darbo partija už valstybės pinigus galėtų sustiprinti įtaką regionuose.
Iš Rusijos kilusį politiką užklupo ir įtarimai, esą jis proteguoja su juo susijusią bendrovę "Krekenavos agrofirma" svarstant valstybinės reikšmės projektus su Rusija. Dokumentai rodo, kad V. Uspaskichas yra pateikęs Rusijos pareigūnams siūlymų įsteigti bendrą Lietuvos-Rusijos įmonę, perleidžiant dalį "Krekenavos agrofirmos" akcijų Maskvos mėsos perdirbimo kombinatui. Naujoji įmonė turėtų imtis ir Lietuvos didmeninės prekybos terminalo bei logistikos centro statybų Maskvoje.