V.Uspaskichas savo kalboje trečiadienį teigė, kad gali jaustis kaltas tik dėl to, jog būdamas politiku skyrė mažai dėmesio, kad nebūtų susidorojama su kitaip mąstančiaisiais, kad valstybėje nepaisoma nekaltumo prezumpcijos.
Darbo partijos įkūrėjas ir lyderis kartojo, kad jam reiškiami kaltinimai - politinis susidorojimas, o prokuroro anksčiau išsakytos mintys apie partijos likvidavimą ją pripažinus kalta - teisinis nihilizmas, negerbimas žmonių politinių pažiūrų ir "diktatūra".
Jis teigė užsitraukęs nemalonę, nes įsibrovė į politinių jėgų lauką su nauja partija, laimėjo rinkimus ir nustūmė valdžios troškusias partijas.
Po posėdžio politikas žurnalistams teigė, kad perskaitė du trečdalius savo kalbos ir ją tęs ketvirtadienį. Jis mano, kad teisėjų kolegija iš jo daug naujo išgirdo.
"Nematau prasmės teisėjams doroti partiją, jeigu ir yra užsakymas. Negali jie diskredituoti patys save, negali", - aiškino partijos vadovas.
"160 tomų byloje nėra nė vieno dokumento, kurį būčiau sukūręs aš. Nėra nė vieno įrodymo, kad nurodžiau klastoti buhalteriją, nėra jokios operatyvinės medžiagos, kuri sukurta man veikiant ar dirbant. Kokios naudos galėjau turėti nuslėpdamas pajamas ir išlaidas? Jokios. Atvažiavau į Lietuvą, sukūriau sėkmingą verslą, šeimą. Tapau stipriu oponentu, kuris nesitaiksto su biurokratais", - trečiadienį teisme kalbėjo V.Uspaskichas.
Savo kalboje jis taip pat rėmėsi "Wikileaks" dokumentais, minėdamas JAV ambasados pažymą, kurioje, jo teigimu, minima, kad Lietuvos Vyriausybė organizavo puolimą prieš V.Uspaskichą dėl galbūt jo turėtų ryšių su Rusijos specialiosiomis tarnybomis.
"Vadinasi, esmė ne buhalterija. Slaptuose JAV dokumentuose rašoma, kad socialdemokratai tikėjosi organizuoti perversmą Darbo partijoje ir pastatyti kitą vadovą. Vyriausybės nariai manipuliavo slaptąja tarnyba, buvo sukurta mokesčių nemokėjimo byla", - kalbėjo teisiamasis.
Anot "Wikileaks" paviešintų JAV ambasados Vilniuje dokumentų, tuometinis krašto apsaugos ministras ir įtakingas socialdemokratas Gediminas Kirkilas tuometiniam Amerikos ambasadoriui Stephnenui Mullui (Stivenui Malui) pranešė, jog socialdemokratai ketina organizuoti perversmą Darbo partijos viduje. Anot JAV diplomatų, G.Kirkilas vėliau pripažino, kad šie planai nepasistūmėjo, tačiau užtikrino, jog socdemai ir toliau bandys tai daryti.
"Man buvo segami antrankiai, buvau kišamas į kamerą, paskirtas 1,5 mln. litų užstatas - tai jau bausmė", - teigė V.Uspaskichas.
Jis žurnalistams sakė, kad tuo metu, kai buvo pradėta DP byla, "keturi valstybės vadovai buvo komunistai, baigę aukštąją partinę mokyklą.
"Kagėbistai enkavėdistai valdė šalį. Aš niekada nebuvau komunistu, nei komjaunuoliu, išaugau tremtinių miestelyje - dėl sudeginto mamos komjaunimo bilieto. Ir jie dar visi man pradeda kištis kažkokius tai dalykus. Tai jie visi parsidavėliai, todėl aš tikiu, kad teismas atkreips dėmesį", - po posėdžio sakė V.Uspaskichas.
Anot jo, partijos buhalteriją savarankiškai tvarkė partijos buhalterė Nijolė Steponavičiūtė. Pastarąją ir jos giminaičius, Darbo partijos vadovas vadino "specialiai specialiųjų tarnybų pasiųstais" diskredituoti jį. N.Steponavičiūtė yra pagrindinė liudytoja byloje, jai skirta valstybės apsauga.
Darbo partija kaltinama 2004-2006 metais galėjusi neapskaityti daugiau nei 24 mln. litų pajamų ir 23 mln. litų išlaidų. Be V.Uspaskicho, kaltinimai pateikti dar trims asmenims ir pačiai partijai.