Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtą nutarimą Ministrų kabinetas priėmė paskutiniame šių metų posėdyje pirmadienį.

Dar gegužę Seimui priėmus atitinkamas Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas, rugsėjį Vyriausybė nusprendė, kad į naująją agentūrą bus pertvarkytas dabar veikiantis, socialines bei apgyvendinimo paslaugas užsieniečiams teikiantis Pabėgėlių priėmimo centras.

Centro duomenimis, į šalį nelegaliai atvykę užsieniečiai dažnai atsiduria pažeidžiamoje situacijoje, nes neturi būsto ir negali užsitikrinti būtinų pragyvenimo sąlygų.

Iki 15 atvejų per metus užsieniečiai laikinojo apgyvendinimo vietoje nebegali gyventi pasikeitus teisiniam statusui, 20-30 atvejų – dėl kitų objektyvių ir nuo asmens nepriklausančių priežasčių netekus būsto.

Nuo sausio dalis užsieniečių nemokamai apsigyventi tam skirtose vietose galės laikotarpiu iki 3 mėnesių.

Pagalba bus skirta tiems migrantams, kurie Lietuvoje negavo prieglobsčio, tačiau Migracijos departamentas suteikė laikiną leidimą gyventi šalyje.

Taip pat – užsieniečiams, kurie neturi savo gyvenamosios vietos, o jų su darbo santykiais susijusios pajamos Lietuvoje siekia mažiau nei 3 valstybės remiamų pajamų dydžius (šiemet dydis siekė 176 eurus, vadinasi, riba sudarytų 528 eurus).

Parama bus teikiama ir pažeidžiamiems asmenims – nepilnamečiams, neįgaliesiems, turintiesiems specialiųjų poreikių, vyresniems nei 75 metų migrantams, nėščiosioms, taip pat tiems užsieniečiams, kurie staiga namų neteko dėl stichinės nelaimės ar kitos nuo jų nepriklausančios priežasties.

Nelydimi nepilnamečiai asmenys, besimokantys bendrojo lavinimo ar aukštojoje mokykloje, už valstybės lėšas galės būti apgyvendinti iki mokslų pabaigos ir ne ilgiau nei iki jiems sukaks 24 metai.

Migrantų reikmėmis besirūpinsianti Priėmimo ir integracijos agentūra bus pavaldi SADM, ji administruos laikinojo migrantų apgyvendinimo vietas, rūpinsis jų pervežimu, sveikatos patikra ir priežiūra, teiks teisines ir vertimo paslaugas.

Anot Vidaus reikalų ministerijos (VRM), poreikis turėti vieną įstaigą, kuri išskirtinai rūpintųsi migrantų gerbūviu, atsirado po 2021 metų nelegalių migrantų krizės Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje – paaiškėjo, kad valstybės institucijos nesugeba tinkamai aprūpinti didžiulio sieną kertančių pabėgėlių srauto, o skirtingų įstaigų funkcijos dubliuojasi.

Anot SADM, per krizę migrantų priėmimu besirūpinusi Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) vykdė jai, kaip teisėsaugos institucijai, nebūdingas funkcijas, dėl ko negalėjo atlikti tiesioginės pareigos ir saugoti valstybės sieną, nebuvo užtikrinta pažeidžiamų asmenų apsauga ir vienodos migrantų priėmimo sąlygos.

2018 m. prieglobsčio Lietuvos Respublikoje prašė 423 užsieniečiai, 2019 m. – 646, 2020 m. – 321, 2021 m. – 4259, 2022 m. – 1051.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)