Trečiadienį po pietų vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius bei švietimo ir mokslo ministras Remigijus Motuzas su prezidentu Valdu Adamkumi aptarė užsienio šalių aukštųjų mokyklų Lietuvoje švietimo sistemą bei vidaus tarnybos statutinių pareigūnų siekį įgyti aukštojo išsilavinimo diplomą šiose mokymosi įstaigose.

Pasak prezidento atstovės spaudai Ritos Grumadaitės, prezidentas mano, kad yra privalu stabdyti nelegaliai veikiančių aukštųjų mokyklų darbą Lietuvoje bei suteikti galimybes Lietuvos pareigūnams aukštojo mokslo diplomą įgyti Lietuvos aukštosiose mokyklose.

R.Grumadaitės žodžiais, įtarimų dėl savo veikos sukėlusios Tarptautinė Baltijos akademijos filialai Lietuvoje nėra geriausia vieta šalies vidaus tarnybos statutiniams pareigūnams įgyti aukštąjį išsilavinimą.

„Prezidento nuomone, tai nėra pati geriausia vieta Lietuvos vidaus tarnybos pareigūnams įsigyti aukštąjį teisinį išsilavinimą, nes šiame institute dėstoma pagal Latvijos programą, kurioje nėra numatytos Lietuvos teisės studijos“, - aiškino R.Grumadaitė.

Tuo tarpu vidaus reikalų ministras G.Furmanavičius po susitikimo su prezidentu tvirtino, kad bus peržiūrėti dokumentai, reglamentuojantys keliamus reikalavimus šiems pareigūnams.

„Mes dabar esame numatę peržiūrėti Vidaus tarnybos statutą ir taip pat, manau, kad bus sugriežtinti pareigybiniai reikalavimai tam tikroms pareigybėms. Ypač toms, kurios gali prieiti prie slaptos medžiagos ar kažkokios panašios operatyvinės informacijos“, - kalbėjo G.Furmanavičius.

Ministras pakartojo, kad, jo nuomone, „Lietuvos statutinis pareigūnas turi būti baigęs Lietuvos aukštąją mokyklą“.

Prezidento atstovė spaudai R.Grumadaitė sakė, kad prezidentas pageidauja, jog būtų nustatytos aiškesnės kvalifikacinės procedūros, kaip yra vertinami užsienio šalių mokymosi įstaigose įgyti diplomai, bei kriterijai, kodėl tie diplomai nėra pripažįstami.

„Prezidento nuomone, visuomenė turi būti labai aiškiai informuojama ir turi būti paviešinta formacija, kokios aukštosios mokyklos Lietuvoje veikla nelegaliai ir išduoda diplomus, kurie nėra pripažįstami Lietuvoje“, - sakė R.Grumadaitė.

Švietimo ir mokslo ministras R.Motuzas teigė, kad jau šįryt Vyriausybei buvo pateiktas nutarimo projektas, prašantis leisti nutraukti leidimą Tarptautinei Baltijos akademijai organizuoti studijas Lietuvoje. Vadovaujantis Vyriausybės darbo nuostatais, nutarimo projektas turi būti išnagrinėtas ir dėl jo priimtas sprendimas per 30 Vyriausybės kalendorinių darbo dienų.

R.Motuzo žodžiais, jei iš tiesų leidimas organizuoti studijas Lietuvoje iš šios mokymosi įstaigos bus atimtas, Švietimo ir mokslo ministerija specialia telefono linija jo dabartiniams studentams suteiks informaciją, kur būtų galima tęsti pradėtas studijas.

DELFI primena, Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 200 pareigūnų, dirbančių vidaus reikalų statutinėse įstaigose, dar studijuoja Rusijos Federacijos aukštosiose mokyklose, o 101 pareigūnas jau yra baigęs Rusijos aukštąją mokyklą.

Policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius yra pripažinęs, kad pareigūnų studijos rusiškose mokyklose yra tam tikra terpė Rusijos specialiųjų tarnybų pareigūnams paveikti mūsų šalies policininkus ir daryti priklausomus nuo svetimos valstybės.

Dalis vidaus tarnybos pareigūnų aukštojo mokslo išsilavinimo siekia Tarptautinės Baltijos akademijos Lietuvoje esančiuose filialuose.

Švietimo ir mokslo ministerijos sudaryta komisija šią savaitę paskelbė siūlysianti Ministrų kabinetui sustabdyti Tarptautinės Baltijos akademijos (TBA) veiklą Lietuvoje, susijusią su švietimu.

Mat instituto veiklą tyrusi komisija nustatė, kad ši iš Latvijos kilusi viešoji švietimo įstaiga nuolat pažeidinėjo Lietuvos teisinius aktus, o teikdama informaciją klaidino pačią ministeriją.

Komisija atlikus tyrimą konstatavo, kad jai nebuvo suteiktas Latvijos švietimo ir mokslo ministerijos leidimas Baltijos rusų instituto filialui Lietuvoje vykdyti aukštojo mokslo studijų programas. Komisija taip pat pažymėjo, kad instituto filialas buvo neatnaujinęs pasibaigusių licencijų atskiroms programoms vykdyti.

Be to, institutas buvo įsteigęs tris filialus – Klaipėdoje, Vilniuje ir Visagine, nors iš tiesų leidimas Latvijoje buvo išduotas tik TBA veiklai Klaipėdoje. Leidimo dirbti neturėjo ir patys instituto filialuose dirbantys dėstytojai.

Tiesa, komisijos sprendimu rekomenduoti uždaryti TBA Lietuvoje pasipiktino instituto filialų studentai.

Pasak dalies instituto studentų, dar prieš stodami į TBA jie aiškinosi, ar ši įstaiga yra įtraukta į Lietuvos aukštųjų mokyklų sąrašus ir ar baigę mokslus jie įgis aukštąjį universitetinį išsilavinimą.

Jų teigimu, dar 2003-ųjų rudenį iš Švietimo ir mokslo ministerijos jie yra gavę oficialų atsakymą, Baltijos rusų institutui yra duotas leidimas vykdyti studijas Lietuvoje.

TBA filialuose Lietuvoje studijuoja 800 studentų, iš jų 300 yra vidaus tarnybos statutiniai pareigūnai.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją