Panevėžio miesto tarybos narė konservatorė Jurga Girdzijauskienė savo „Facebooko“ profilyje pasipiktino, kad kultūra Panevėžyje degraduoja – negana to, kad J. Miltinio dramos teatras rodo pagal R. Vanagaitės knygą parašytą spektaklį „Mūsiškiai“, dar ir vaikams brukama propaganda.
„J. Miltinio teatre – R. Vanagaitės „Mūsiškiai“, Bendruomenių rūmuose vaikučius linksmina Maša ir lokys… Ar kultūra Panevėžyje visai degraduoja? Primenu tik, kad šis serialas daugybės ekspertų pripažintas ryškiausiu Kremliaus minkštosios hibridinės galios pavyzdžiu. Liūdesys“, – savo paskyroje teigė politikė.
Pati J. Girdzijauskienė vaikams rodyto spektaklio nemačiusi.
„Spektaklio nemačiau, nes iš principo į tokius neinu. Pats animacinis serialas „Maša ir lokys“ ne vieno eksperto pripažintas propagandiniu, o spektaklyje – tie patys personažai. Gaila, kai žmonės nelabai suvokia tikrosios situacijos“, – tvirtino J. Girdzijauskienė.
Susirūpino dėl kultūrininkų atsakomybės
Anot politikės, nereikėtų kaltinti tėvų, vedančių vaikus į tokį spektaklį, tačiau žmonės, atrenkantys ir kuriantys repertuarą, turėtų jausti didesnę atsakomybę. Juolab kad propagandos pavojų šiame vaikiškame animaciniame seriale įžvelgė ne vienas ekspertas. Europarlamentarė Rasa Juknevičienė po J. Girdzijauskienės žinute socialiniame tinkle pasidalijo straipsniu apie tai, kad „Maša ir Lokys“ yra Kremliaus Trojos arklys.
Ji mananti, kad ir kultūros įstaigos, po savo stogu priimančios gastroliuojančius teatrus, turėtų atsakingiau rinktis siūlomą repertuarą.
„Labai principingai žiūriu į tokius dalykus, kurie savotiškai kelia sovietmečio nostalgiją. Aš šį laikotarpį prisimenu visai kitaip. Todėl tai yra mūsų, vyresnės kartos atstovų, misija ir pareiga kalbėti apie tokius jautrius dalykus. Ir kultūros darbuotojams reikėtų atsakingiau domėtis, kas vyksta aplinkui, nebijoti pasakyti savo nuomonės“, – mano J. Girdzijauskienė.
Propaganda po egle?
Panevėžio bendruomenių rūmų direktorė Sandra Myškienė tvirtino, jog visuomet stengiasi asmeniškai pažiūrėti visus į jų įstaigą atvežamus pastatymus, tačiau šiuo atveju net menkiausio propagandos pavojaus neįžvelgusi.
„Mes esame atsakingi už tai, kas išeina į eterį. Nors spektaklis „Maša ir Lokys“ Panevėžyje rodomas jau trečius metus, šiemet jį pamačiau pirmą kartą. Galiu pasakyti, kad labai graži scenografija, apšvietimas ir apskritai visas pastatymas. Tik nesuprantu, kur ta propaganda – vaikų laukė miško gyventojai ir mergaitė, daug linksmų nuotykių ir graži pamokoma pabaiga. Gaila, kai žmogus, nematęs spektaklio, imasi jį vertinti“, – kalbėjo S. Myškienė.
Jos teigimu, kultūros lauką stebėti reikia, po kultūros skraiste nesunku paslėpti ir propagandinius dalykus, tačiau direktorė šiame spektaklyje neįžvelgė nieko panašaus. Kita vertus, pasak S. Myškienės, spektaklis „Maša ir Lokys“ keliauja po visos Lietuvos kultūros sales, tad tik Kultūros ministerija galinti nuspręsti, ar jis tinkamas Lietuvos žiūrovams, ar ne.
Nuo politikos atsiriboja
Spektaklio „Maša ir Lokys: kalėdinis krepšinis“ kūrėjai teigia norėję sukurti gražią šventę visai šeimai ir tai visiškai nesusiję su politiniais dalykais. Pasak „Domino“ teatro komunikacijos vadovės Dovilės Serapinaitės, spektaklis sukurtas dar 2017 m. bendradarbiaujant su Lietuvos kūrėjais: režisieriumi Dainiumi Kazlausku, scenarijaus autoriumi Šarūnu Dateniu, scenografe Indre Pačėsaite.
Personažus įgarsino žinomi Lietuvos aktoriai, o vaidmenis atliko profesionalūs šokėjai. Linksmo ir muzikalaus spektaklio vaikams „Maša ir Lokys: kalėdinis krepšinis“ veiksmas vyksta miške, kur rengiamas šventinis ir daug nuotykių žadantis krepšinio turnyras. Jame dalyvauja mergaitė Maša kartu su miško žvėreliais. Žaidynių metu herojai ne tik varžosi rungtyse, bet ir išmoksta vertingų pamokų: kaip reikia vertinti draugystę, pagelbėti artimui, už gerą atsilyginti geru.
„Sukūrėme projektą, dėl kurio turinio ir kokybės esame ramūs. Mūsų tikslas – rodyti šou vaikams, kuriame būtų smagi ir pamokoma istorija, pabrėžiamos viso pasaulio vaikams svarbios vertybės – draugystė, sąžiningumas, pagarba bei pagalba šalia esančiam. Kuriant lietuvišką scenarijų, šioms vertybėms ir buvo skiriama daugiausia dėmesio“, – teigė „Domino“ teatro atstovė.
Anot jos, prekinis ženklas „Maša ir Lokys“ buvo pasirinktas tik todėl, kad jis vienas populiariausių visame pasaulyje. Šiuo metu studija „Animaccord“, iš kurios licenciją įsigijo teatras, yra pardavusi daugiau kaip 150 licencijų, leidžiančių gaminti su šiais herojais susijusias prekes ir transliuoti filmuką įvairiose šalyse tiek Europoje, tiek už jos ribų.
Įžvelgė Rusijos propagandą
Apie tai, kad visame pasaulyje vaikų pamėgtas animacinis filmukas „Maša ir Lokys“ yra vienas iš Rusijos propagandos įrankių, Lietuvoje prieš keletą metų prakalbo Rytų Europos studijų centro analitikas, o dabar Seimo narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovas Laurynas Kasčiūnas. Tąkart jis tvirtino, kad filmuko „Maša ir lokys“ žinutės yra šifruotos.
L. Kasčiūnas teigė, kad norėdamas pasiekti ir tą visuomenės sluoksnį, kuris naujienų ar analitinių laidų nežiūri, Kremlius priverstas propagandai naudoti ir nepolitinio turinio laidas. Vienas tokių instrumentų – kultūrinių ar pramoginių renginių bei kitos produkcijos naudojimas, siekiant netiesiogiai paveikti auditoriją mąstyti tam tikra linkme. Ryškiausias pastarųjų metų fenomenas, patenkantis į šią kategoriją – animacinis serialas „Maša ir lokys“, populiarus visame pasaulyje ir bandantis parodyti mešką (aliuzija į Rusiją) kaip gerą, taikią, mažą mergaitę globojančią ir prižiūrinčią būtybę.
Kad Lietuvos žiūrovams puikiai žinomas filmukas „Maša ir lokys“ yra Vladimiro Putino propagandos įrankis, prieš keletą metų paskelbė ir britų leidinys „Times“. Jame pasirodžiusio straipsnio autoriai remiasi estų dėstytojo Prito Hybemiagi iš Talino universiteto išvadomis. Esto teigimu, meška simbolizuoja Rusiją ir pagrindinis jos uždavinys filmuke – įskiepyti vaikams teigiamą šios šalies įvaizdį.
Kalbas apie tai, kad „Maša ir lokys“ galimai yra propagandinis filmukas, išprovokavo viena serija, kurioje Maša vaizduojama su kariška kepure – panašia į NKVD karininko kepurę. Neva mažoji mergaitė Mašenka gyvena Rusiją simbolizuojančio NKVD lokio namuose. Ir tas lokys ja rūpinasi, yra labai geras.
Populiarų animacinį serialą sukūrusi Anglijos ir Maskvos kompanija „Animaccord“ sako, kad šis kūrinys yra nepriklausomas projektas ir niekuomet negavo finansavimo iš Rusijos.
Animacinis serialas turi daugiau kaip 4,18 mln. sekėjų „YouTube“ kanale, o jo peržiūrų skaičius viršija daugiau nei 40 milijardų.