„Minint Tarptautinę moterų solidarumo dieną, norime viešai paklausti visų kandidatų į prezidentus, ar palaikote Stambulo konvencijos ratifikavimą Lietuvoje? Šį klausimą ypač adresuojame dabartiniam šalies prezidentui Gitanui Nausėdai, kuris iki šiol neįvardijo savo pozicijos dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo ir per penkerius prezidentavimo metus nepanaudojo savo moralinio autoriteto ratifikavimui“, – penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė centro vadovė Jūratė Juškaitė.
Ji taip pat pažymi, kad smurtas prieš moteris Lietuvoje vis dar yra didelė ir aštri problema. Pasak J. Juškaitės, viena iš trijų moterų per savo gyvenimą yra patyrusi smurtą artimoje aplinkoje.
„Todėl minint Tarptautinę moterų solidarumo dieną, raginame visus kandidatus ir kandidates ne tvindyti savo socialinių tinklų paskyras tulpėmis, bet atsakyti į vieną labai svarbų klausimą – ar jie palaiko Stambulo konvencijos ratifikavimą?“ – sakė J. Juškaitė.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad, kaip rodo Europos lyčių lygybės instituto skaičiavimai, smurtas prieš moteris Lietuvai kasmet kainuoja apie 2,3 mlrd. eurų.
„Tai maždaug šimtu milijonu eurų daugiau nei šių metų valstybės biudžete numatytos visos lėšos gynybai“, – pabrėžia J. Juškaitė.
„Jei mušama moteris netenka darbingumo – vadinasi, valstybei kainuoja sveikatos priežiūros paslaugos. Be to, kainuoja policija, prokurorai, teisėjai ir visa pagalbos sistema“, – pridūrė ŽTC vadovė.
ELTA primena, kad Lietuva Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo pasirašė 2013 m. birželį, tačiau iki šiol Seimas konvencijos nėra ratifikavęs.
Visuomenėje ir tarp politikų nerandant sutarimo dėl poreikio ratifikuoti šį dokumentą, Seimas pernai rudenį kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl Stambulo konvencijos atitikimo Konstitucijai. Teismo prašoma įvertinti konvencijos nuostatas, kuriose kalbama apie lytį socialiniu aspektu, smurtą prieš moteris dėl lyties ir apie tai, kad į oficialią švietimo programą būtų įtraukta medžiaga apie nestereotipinius lyčių vaidmenis.
Šių metų kovo 4 d. KT paskelbė, kad pradeda nagrinėti bylą pagal Seimo paklausimą dėl Stambulo konvencijos atitikties Konstitucijai. Anot T. V. Raskevičiaus, atsižvelgiant į tai, kad KT sprendimas bus paskelbtas Seimo pavasario sesijos metu, Laisvės frakcija mato būtinybę įtraukti įstatymo „Dėl Europos tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo ratifikavimo“ projektą į Seimo pavasario sesijos darbų programą.
Vis dėlto, kai kurie atstovai Seime tikina, kad šiuo metu Lietuvoje jau veikia pakankamai teisinių įrankių kovoti su smurtu artimoje aplinkoje. Todėl, anot Stambulo konvencijos skeptikų, dokumento ratifikavimas Lietuvai nereikalingas.