„Viskas, ką mes turime yra pačios Ukrainos informacija, kol kas ji nėra patvirtinta NATO sąjungininkų. Taip, buvo kalbama apie tai, kad jie iš tiesų ten yra, tačiau šių karių paskirtis ir misija Rusijos Federacijoje – kol kas yra neaiški“, – ketvirtadienį žurnalistams Kaune teigė G. Nausėda.
„Todėl, kol neturime aiškesnės ir solidesnės informacijos apie tai, ar jie ten yra ir, jeigu yra, kokiems tikslams bus panaudoti – aš susilaikyčiau nuo savo vertinimų“, – akcentavo jis.
Seulo žvalgybos agentūra kiek anksčiau pranešė, kad Rusijoje šiuo metu treniruojasi maždaug 3 000 Šiaurės Korėjos karių, kurie greičiausiai jau netrukus bus dislokuoti fronto linijose, o iki gruodžio gali būti pasiųsta ir dar keli tūkstančiai kariškių. NATO ir Vašingtonas patvirtino, kad Pchenjano kariai šiuo metu treniruojasi Rusijoje, ir perspėjo, jog jei jie įsitrauks į karą prieš Ukrainą, tai gali būti pavojinga eskalacija.
Lenkijos vadovas Andrzej Duda ketvirtadienį surengė pokalbius su Pietų Korėjos prezidentu, po kurių abu lyderiai „griežtai pasmerkė Šiaurės Korėjos plėtrą branduolinės veiklos ir raketų srityse bei provokacijas, taip pat ir jos neteisėtą karinį bendradarbiavimą su Rusija“.
Savo ruožtu Dūmos užsienio reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis ketvirtadienį pranešė, kad Rusijos žemutiniai parlamento rūmai ratifikavo plataus masto partnerystės sutartį su Šiaurės Korėja.
Prezidentas: džiaugiuosi, kad pereinama prie nuoseklios rotacinės oro gynybos sistemos įvedimo Lietuvoje
Prezidento G. Nausėdos teigimu, pereinama prie nuoseklesnio ir aiškesnio rotacinės oro gynybos modelio įgyvendinimo Lietuvoje.
„Mane džiugina (...), kad pereinama nuo tokio stichiško arba labai fragmentiško oro gynybos pajėgų įvedimo į Lietuvą rotaciniu pagrindu, prie nuoseklios sistemos, kurioje NATO rėmuose iš tikrųjų yra sudaromos labai aiškios lentelės – kas, kuo, kaip gali prisidėti ir kaip tie pajėgumai gali būti paskirstomi Baltijos šalyse“, – po apsilankymo Kaune esančiame Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų štabe teigė G. Nausėda.
„Matydamas visą tai aš tikrai turiu vilties, kad tas rotacinis oro gynybos modelis taps ne tik deklaracija, bet taps realiai įgyvendinama sistema ir tam nereikės labai daug laiko“, – akcentavo šalies vadovas.
Prezidentas taip pat pabrėžia, kad oro pajėgos yra ypač svarbi kovinės galios dalis.
„Turime ambicingų tikslų plėtoti mūsų karines oro pajėgas ir kalbėjome įvairiais aspektais – tiek apie transporto oro pajėgų plėtrą, tiek apie detekcijos radarų sistemas. Nes tikrai susiduriame su pakankamai rimtais iššūkiais tiek kalbant apie galimai nuklydusius dronus, tiek apie oro balionus“, – pabrėžė G. Nausėda.
Krašto apsaugos ministro Lauryno Kasčiūno teigimu, kitąmet prie rotacinės oro gynybos modelio Lietuvoje prisidės bent 3 Europos valstybės. Visgi, konkrečių šalių, ketinančių į Lietuvą atsiųsti oro gynybos sistemų, politikas tikina negalįs atskleisti.
ELTA primena, kad vasarą Lietuvoje buvo dislokuota Nyderlandų ilgojo nuotolio oro gynybos sistema „Patriot“, skirta liepos 7-19 dienomis vyksiančioms pratyboms „Baltic Connection 24“.
„Patriot“ dislokavimas dvišalėms pratyboms Lietuvoje tapo pirmuoju žingsniu įgyvendinant praėjusiais metais Vilniaus viršūnių susitikime NATO priimtą sprendimą dėl rotacinio oro gynybos modelio, skirto stiprinti Aljanso integruotą oro ir priešraketinę gynybą.