Ar Blinkevičiūtė nebus premjerė?

Šių metų rugpjūčio mėnesio pabaigoje, iki Seimo rinkimų likus dviem mėnesiams, žurnalistai sukviečiami į LSDP būstinę. Šio kvietimo tikslas – transliuoti šiuos LSDP lyderės V. Blinkevičiūtės pareiškimus.

„Gavus pasitikėjimą vadovausiu Lietuvos Respublikos Vyriausybei. Ir tikrai esu pasiruošusi ir formuoti Vyriausybę, dirbti Vyriausybėje, vadovauti Vyriausybei. <...> Prisiimu visą atsakomybę formuoti tą Vyriausybę kartu prezidentu, dirbti, būti ministre pirmininke. Ir taškas. Ir man tai atrodo svarbiausia žinia, kurią noriu pasakyti Lietuvos žmonėms“, – rugpjūčio 28 dieną sakė V. Blinkevičiūtė.

LSDP lyderė V. Blinkevičiūtė švietė partijos reklamose, partijos vardu kalbėjo debatuose. Dar rugpjūčio mėnesio pabaigoje buvo ir toks LSDP vadovės V. Blinkevičiūtės pareiškimas.

„Niekada nesislėpiau už niekieno sijonų, kaip kai kurių partijų lyderiai“, – pareiškė politikė.

Gal už sijono ir nesislepia, bet nieko nesakė apie slapstymąsi už kolegų „skverno“.

„Mes kalbame šiandien apie socialdemokratų kandidatę į premjerus. Tai yra V. Blinkevičiūtė. Aš čia šiuo klausimu šiandien ne prie ko. Ir J. Olekas ne prie ko. Yra V. Blinkevičiūtė – viena pavardė, viena kandidatė į premjerus“, – antradienį LNK žinioms sakė G. Paluckas.

Vilija Blinkevičiūtė, Gitanas Nausėda

Galimi koalicijos partneriai reiškia lūkesčius

Tuo metu galimi LSDP koalicijos partneriai Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) posėdžiauja partijų tarybose bei valdybose. Tai braižo, tai trina raudonas linijas – transliuoja savo lūkesčius.

Pavyzdžiui, LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis pareiškė lūkestį, kad su savo komanda prie LVŽS sąrašo prisijungęs Ignas Vėgėlė būtų teisingumo, o Bronis Ropė – žemės ūkio ministrai.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis teigė, jog lūkesčius jie pasako „nediktuodami savo sąlygų“. Bet šios partijos lūkestis, kad koalicija būtų be LVŽS atstovų. Nes šie jų lūkesčių esą neatitinka.

O apie tai, kad premjeras gali būti kitas, nei žadėta rinkėjams, tikina, kad nežino. S. Skvernelis paklaustas, ar socialdemokratai jo vadovaujamą partiją informavo, kad V. Blinkevičiūtė nebus premjerė, atsakė paprastai: „Ne“.

Ramūnas Karbauskis, Saulius Skvernelis, Gintautas Paluckas

„Tikrai ne. Aš norėčiau, kad mus informuotų, jog V. Blinkevičiūtė bus ministrė pirmininkė. Tokį lūkestį turime“, – antradienį Seime teigė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis S. Skvernelis.

Oficialaus LSDP vadovės V. Blinkevičiūtės atsakymo laukiama jau trečiadienį vakare, po socialdemokratų posėdžio.

„Jeigu bus toks socdemų sprendimas, žiūrėsime, kaip jie tą sprendimą motyvuos ir paaiškins savo rinkėjams pirmiausia. Tada aš nematau didelių problemų, jeigu atsiras kitos kandidatūros“, – kalbėjo S. Skvernelis.

LVŽS lyderis R. Karbauskis sakė, kad vertinti situaciją, neturint visos informacijos, būtų labai keista.

LSDP lyderė V. Blinkevičiūtė nuo premjero pareigų pradėjo išsisukinėti rinkimų naktį, kai balsavimo vietos jau buvo užsidariusios.

„Ne, aš nevengiu pasakyti, bet mes šituos dalykus aptarsime. Aptarsime tiek mūsų partijoje, parversime visus už ir prieš“, – spalio 27 dienos vakarą su gėlėmis rankose LSDP štabe sakė V. Blinkevičiūtė.

Signalai apie šlubuojančią sveikatą

Antrojo Seimo rinkimų turo naktį jau buvo siunčiami signalai apie šlubuojančią sveikatą.

„Jeigu vieną kartą pasakė, tai turi laikytis. Blogiausiu atveju, gali išgyventi metus ir tada pasitraukti“, – LNK svarstė politologas Kęstutis Girnius.

Bet sveikata netrukdė iki pat antrojo Seimo rinkimų turo pabaigos. Trečiadienio rytą atsirado dar daugiau signalų apie LSDP vadovės V. Blinkevičiūtės sveikatą. Sveikata jai netrukdo ir skraidyti į Briuselį, kuriame ji birželį iškovojo kėdę Europos Parlamente (EP), mandato ji dar nėra atsisakiusi.

Saulius Skvernelis, Vilija Blinkevičiūtė

Politologas K. Girnius sutiko, jog alga EP didesnė, bet V. Blinkevičiūtė EP jau daugiau nei 10 metų.

V. Blinkevičiūtė į EP pirmą kartą išrinkta buvo 2009 metais, bet jau 2012 metais kandidatavo ir į Seimą. LSDP sąraše ji buvo įrašyta antruoju numeriu, po tuomečio lyderio Algirdo Butkevičiaus.

Bet tada rinkėjus ji apgavo į Seimo nario mandato atsisakė, liko Briuselyje. Paaiškino, kad taip pageidavo partija.

„Pirmiausia balsavo už partiją, ji vienmandatėje apygardoje nedalyvavo. Bet išskirti šiai dienai, kas už ką balsavo, būtų labai sudėtinga. „, – 2012 metais aiškino tuometis LSDP lyderis A. Butkevičius.

Bet, ko gero, dar nebuvo, kad rinkėjus apgautų išrinktasis premjeras.

„Ši nauja valdžia, nauja koalicinė Vyriausybė pradės savo darbą po šešėliu. Čia bus smūgis visiems“, – savo nuomonę dėstė politologas K. Girnius.

Visą LNK žinių reportažą žiūrėkite čia: