Parengtas dokumentas yra koalicijos sutarties projektas, kuris dar bus svarstomas partijų Tarybose, valdybose, ir svarstymo metu gali būti pakeitimų.
Koalicijos partnerės, „atsižvelgdamos į sudėtingą geopolitinę situaciją ir telkiančios lyderystės poreikį, susitaria veikti bendram Lietuvos žmonių labui ir sudaryti XIX-ąją Lietuvos Respublikos Vyriausybę. Įsipareigojame kokybiškai bei sparčiai įgyvendinti būtinus darbus, užtikrinant Lietuvos saugumo poreikius bei besąlygišką paramą Ukrainai“.
Susitariančiosios šalys grindžia bendrą veiklą tarpusavio pagarbos, dalykiškumo, pasitikėjimo, atvirumo ir lygiateisiškumo principais, įsipareigoja remti Ministro Pirmininko Gintauto Palucko vadovaujamą koalicinę Vyriausybę bei veikti pagal šį susitarimą ir Vyriausybės programą.
„Susitariančiosios šalys remia Vyriausybės programoje numatytų būtinų projektų kokybišką ir spartų įgyvendinimą, nuolatos konsultuojasi dėl esminių vidaus ir užsienio politikos klausimų ir neatidėliotinų veiksmų“, – rašoma dokumento tekste.
Susitariančiosios šalys formuoja Vyriausybę bendru sutarimu remdamosi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis ir taikydamos profesionalumo, kompetencijos bei skaidrumo kriterijus.
Seimo, Seimo komitetų, pakomitečių ir nuolatinių komisijų ir parlamentinių delegacijų vadovybę partijos įsipareigoja formuoti bendru sutarimu, remdamiesi rinkimuose iškovotų mandatų proporcijomis, profesionalumo ir kompetencijos kriterijais bei Seimo statuto nustatyta tvarka.
Koalicijos sutartyje įtvirtintas įpareigojimas, kad su rengiamais svarbiausių Seimo ir Vyriausybės sprendimų projektais susitariančiosios šalys supažindinamos iki numatomo oficialaus svarstymo šiose institucijose. Partneriai pasižada remti Vyriausybės programą atitinkančius teisės aktų projektus, svarstomus Seime ir Vyriausybėje.
Sutartyje – dvi pavardės
Sutarties tekste yra minimos dvi pavardės. „Pagal šį susitarimą, Ministras Pirmininkas – Lietuvos socialdemokratų partijos atstovas Gintautas Paluckas, Seimo Pirmininkas – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Saulius Skvernelis. Galutinis Vyriausybės ir Seimo pareigybių pasiskirstymas tarp susitariančiųjų šalių įtvirtinamas šios sutarties priedu Nr. 1.“, – rašoma dokumento tekste.
Į dokumento tekstą įtraukta ir demokratų nuostata, kad bet kuris koalicijos narys, dėl kurio neliečiamybės panaikinimo į Seimą kreipiasi Generalinė prokuratūra, iš karto viešai Seimo posėdyje padaro pareiškimą, jog sutinka, kad jo neliečiamybė būtų panaikinta, nesudarant tyrimo komisijos dėl sutikimo Seimo narį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
Pagal parengtą sutarties projektą nurodoma, kad prie šio susitarimo prisijungti gali ir kitos Seime atstovaujamos partijos, pritarus sutartį pasirašiusioms šalims.
„Susitariančiosios šalys gali priimti ir kitus susitarimus, pripažįstamus šio susitarimo sudėtine dalimi. Vieno iš Koalicijos partnerių galimi susitarimai su trečiąja šalimi neįpareigoja kitų Koalicijos partnerių ir tokie susitarimai negali pažeisti šios sutarties, apie tokius susitarimus kiti Koalicijos partneriai turi būti informuoti kaip galima greičiau ir išsamiau“, – rašoma sutartyje.
Tekste rašoma, kad šios sutarties nuostatos negali būti interpretuojamos taip, kad iš to kylantys veiksmai pažeistų Lietuvos Respublikos Konstituciją ar kitus teisės aktus.
„Koalicijos partneriai bendru sutarimu gali priimti kitus susitarimus atskirais dokumentais, kurie būtų šios Sutarties sudėtinė dalis“, – rašoma dokumente.
Bus formuoja Koalicijos taryba
Pagal sutarties tekstą, koalicijos darbui koordinuoti suformuojama Koalicijos taryba, į kurią įeina Ministras Pirmininkas, Seimo Pirmininkas, penki Lietuvos socialdemokratų partijos atstovai, trys Nemuno aušros politinės partijos atstovai ir du Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovai.
Taryba posėdžiaus antradienių rytais prieš Seimo plenarinį posėdį. Esant poreikiui arba vieno iš partnerių siūlymu gali būti šaukiami neeiliniai posėdžiai.
„Susitarimas įsigalioja, kai jam pritaria atitinkami susitariančių partijų vadovaujantys organai.
Ši Sutartis netenka galios, kai Koalicijos partneriai bendru susitarimu susitaria ją pakeisti ar nutraukti. Jeigu vienas iš Koalicijos partnerių inicijuoja šios Sutarties nutraukimą, jis privalo apie tai iš anksto, ne vėliau kaip prieš mėnesį iki nutraukimo dienos, informuoti kitus Koalicijos partnerius. Tuomet sudaroma derinimo komisija, kuriai per mėnesį nesugebėjus surasti sutarimo, Sutartis nutraukiama“, – teigiama sutarties tekste.