Tai kanclerė minėjo paklausta apie prezidento Gitano Nausėdos pareiškimus, jog būsimam URM vadovui jis rekomenduos atlikti nuodugnų ministerijos auditą.

„Vakar (antradienį – ELTA) turėjome susitikimą su valstybės kontrolės atstovais, kurie pradėjo veiklos auditą ministerijoje. Tikrai neturime ko slėpti, esame pasirengę viską viešai pateikti, nes tikrai įdėjome labai daug įdirbio, kad tie konkursai taptų skaidresni ir aiškesni. Jeigu anksčiau jie turėjo ir atvirus klausimus, ir uždarus klausimus, ir 17 žmonių konkurso komisijoje (...) – tikrai reikėjo efektyvinti visą veiklą ir tikrai reikėjo aiškiau daryti“, – trečiadienį po Užsienio reikalų komiteto (URK) posėdžio Seime žurnalistams sakė I. Černiuk.

„Birželio mėnesį mes buvome įtraukti į veiklos programas ir jie atėjo veiklos audito atlikti, pradeda dabar. Vakar turėjome pirmą įvadinį susitikimą“, – pridūrė ji.

Ji pastebėjo, kad URM prašėsi audituojami ir seniau – dar 2021 metais.

„Mes irgi prašėmės būti audituojami, 2021 metais teikėme pasiūlymus, kokius procesus (patikrinti – ELTA) ar kokios pagalbos mums reikėtų. Bet dėmesio sulaukėme tik dabar“, – sakė ji, tiksliai neatsakydama, ar jai kyla klausimų, kodėl URM sulaukė Valstybės kontrolės dėmesio tik dabar.

Tiesa, pastebėjo I. Černiuk, URM veiklos auditas aprėps ne tik diplomatinių konkursų klausimus.

„Vertins, kaip sankcijos taikomos, kaip teikiama konsulinė pagalba, kaip inter alia žmogiškieji procesai vyksta. Tokių objektyvių kriterijų ištraukti ir pamatuoti kaip ir nėra – juos reikės rasti, sutarti ir kažkaip išsigryninti“, – dėstė kanclerė.

„Ką reiškia pasakyti, ar efektyviai įgyvendinama politika – tai ne kiekybinis, o kokybinis vertinimas“, – pridūrė ji.

ELTA primena, kad buvusiai užsienio reikalų ministro sekretorei ir padėjėjui buvo patikėtos atašė pareigos. Apie tai pirmasis pranešė naujienų portalas delfi.lt. Pasiteiravus ministerijos, ar nėra sutapimas tai, kad diplomatinis rangas buvo suteiktas dviem su ministru susijusiems asmenims, URM pažymėjo, kad į minėtas pareigas jie buvo paskirti laimėjus konkursus.

Pats ministras G. Landsbergis taip pat tikino, kad jo komandos nariai šį laipsnį įgijo objektyvaus konkurso būdu. Anot politiko, URM nebeliko anksčiau gyvavusios vadinamosios įdiplomatinimo praktikos, kai ministras galėdavo suteikti atitinkamą rangą savo nuožiūra.

Tiesa, kiek vėliau paaiškėjo, jog atašė rangą įgijusi buvusi G. Landsbergio sekretorė išvyksta dirbti į atstovybę JAV. Dėl to opozicinės socialdemokratų ir demokratų „Vardan Lietuvos“ frakcijos nusprendė konservatorių lyderį pakviesti pasiaiškinti. Demokratų sąjunga dėl ministro komandos narių paskyrimų kreipėsi ir į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK).

Savo ruožtu Prezidentūra tikino, kad situacija URM kelia klausimų.

„Tai visiškai nenustebino, dėl to aš galiu pakartoti tai, ką prieš kurį laiką sakiau – tikrai turime labai aiškiai reikalauti iš naujojo užsienio reikalų ministro, kad jis pasižiūrėtų į šitas galimai Augėjo arklides. Ir jeigu reikia, jas iškuopti“, – trečiadienį žurnalistams sakė Gitanas Nausėda.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją