„Aš sakyčiau, kad tokio chamiškumo, gąsdinimo elementų tikrai yra kasdienėje parlamento veikloje. Matyt, toks yra naujasis stilius, tokia yra naujoji politinė kultūra“, – „Žinių radijui“ teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Tačiau, anot jos, taikstytis su tokia parlamente įsivyraujančia politine kultūra nederėtų.
„Dėl tokio chamiško elgesio, kuris pasitaiko vis iš tam tikrų politinių veikėjų, tai, aš manau, kad nepaisant to, kad parlamentas yra visuomenės atspindys, veidrodis, kaip mėgstama sakyti, bet lietuviška patarlė „duok kvailiui kelią“ parlamente visgi neturėtų veikti“, – sakė parlamento vadovė.
„Ir kuomet elgiamasi netinkamai, grasinama ar žeminama, tam turi būti duotas atsakas. Tai tą ir darau pati ir, manau, kad kolegos – čia visiškai nesvarbu ar iš valdančiosios daugumos, ar iš opozicijos – šia patarle konkrečia neturėtų vadovautis“, – akcentavo ji.
Taip liberalų lyderė reagavo į klausimą, kuriame buvo paminėtas Seimo seniūnų sueigoje kilęs ginčas tarp jos ir „Nemuno aušros“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio. Jai paprašius Jaunimo ir sporto komisijos pirmininko pavaduotoju skirti ne „aušrietį“, bet liberalą Virgilijų Alekną, R. Žemaitaitis ėmė svaidytis grasinimais bei priminė V. Čmilytei-Nielsen, jog ši nebėra Seimo pirmininkė.
Valdančiąją koaliciją sudaro Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir „Nemuno aušra“.
Čmilytė-Nielsen tikina, kad prezidentas kairiųjų Vyriausybei yra palankesnis
V. Čmilytė-Nielsen sako, kad prezidentas Gitanas Nausėda yra kur kas palankesnis darbą pradėsiančiai kairiųjų Vyriausybei. Anot politikės, tai naujojo Ministrų kabineto kadencijos metu bus galima pastebėti ir viešojoje erdvėje.
„Negali atmesti ir ignoruoti to akivaizdaus fakto, kad prezidentas kairiųjų Vyriausybei yra ir politiškai, ir asmeniškai palankesnis nei buvo ankstesnei. (...) Kaip seksis šiai Vyriausybei bendradarbiauti su prezidentu? Tikriausiai matysime daugiau komplimentų vienų ir kitų atžvilgiu. Viešasis fonas bus kitoks. Tačiau, ar sprendimai bus kokybiškesni, matysime“, – penktadienį „Žinių radijui“ teigė buvusi Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen.
Ketvirtadienį darbą baigianti laikinoji premjerė Ingrida Šimonytė nesistebinti prezidento pareiškimais, esą darbą pradėsianti Gintauto Palucko Vyriausybė yra pajėgesnė nei pastaruosius ketverius metus dirbęs centro-dešinės Ministrų kabinetas. Anot jos, G. Nausėda yra ketvirtasis naujosios valdančiosios koalicijos partneris, todėl šalies vadovo prielankumas naujai Vyriausybei yra suprantamas.
Kaip skelbta anksčiau, trečiadienį, tvirtindamas naujos Vyriausybės sudėtį, šalies vadovas užsiminė – nors naujajame kabinete kol kas yra tik 12 narių, jis atrodo pajėgesnis nei prieš ketverius metus darbą pradėjusi I. Šimonytės Vyriausybė.
„Visumoje – ir tą atsakingai pareiškiu – ši Vyriausybės dalis, kokią jau turime, lyginant ministrus pagal portfelius su ankstesniąja Vyriausybe, atrodo netgi pajėgesnis“, – trečiadienį Prezidentūroje sakė G. Nausėda.
Ketvirtadienį naujoji G. Palucko vedama Vyriausybė Seimui pateikė savo programą. Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo Vyriausybės programos pateikimo, Seimas turi ją apsvarstyti. Nauja Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti tik tada, kai Seimas pritaria Ministrų kabineto programai.
V. Čmilytė-Nielsen: Seimo Audito komitetas tampa įrankiu keršyti buvusiems valdantiesiems
V. Čmilytė-Nielsen teigia, kad Seimo Audito komitetas tampa įrankiu keršyti buvusiems valdantiesiems. Ji akcentuoja, kad valdantieji sprendimu šio komiteto pirmininku skirti „Nemuno aušros“ narį Artūrą Skardžių sulaužė parlamentinę tradiciją.
„Matyt, toks yra naujasis stilius, nauja politinė kultūra, bet gąsdinti neturėtų. Galime pažiūrėti į žmones, į politikus, kurie tai sako. Suprantame, kad Artūras Skardžius, kaip Audito komiteto pirmininkas, yra pakankamai odiozinė figūra“, – penktadienį „Žinių radijui“ kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.
Liberalų sąjūdžio lyderė „Nemuno aušros“ narių retorikoje įžvelgia noro atkeršyti buvusiems valdantiesiems apraiškų. Ji prognozuoja, kad Seimas Audito komitetas galėtų tapti vienu tokio keršto įrankių.
„Keli dalykai vyko formuojant kai kuriuos komitetus ir komisijas. Sulaužytos iš esmės politinės tradicijos, kad, pavyzdžiui, opozicijai netenka ši Audito komiteto pirmininko pozicija ir tuomet tai tampa dar vienu įrankiu „Nemuno aušros“ rankose. Manau, kad tai yra politinės retorikos ir savo rinkėjų lūkesčio atkeršyti patenkinimas, nei kažkas kitkas“, – aiškino ji.
ELTA primena, kad Seimo Audito komiteto pirmininku buvo išrinktas „Nemuno aušros“ atstovas A. Skardžius.
Kaip skelbta anksčiau, konservatorių frakcijos seniūnas Mindaugas Lingė teigė, kad dar prieš Audito komiteto pirmininko teikimą valdančiųjų buvo prašoma persvarstyti šią pareigybę palikti opozicijai. Pasak jo, anksčiau opozicijos atstovai į šį postą būdavo siūlomi tradiciškai. Visgi į tokį prašymą atsižvelgta nebuvo.
Savo ruožtu parlamentui vadovaujantis Saulius Skvernelis nurodė, kad Audito komiteto pirmininko pozicija kadencijos eigoje galėtų būti rotuojama. Pasak jo, vėliau komiteto pirmininkas galėtų būti skiriamas iš opozicijos gretų.