„Kviečiame Gintautą Palucką, Remigijų Žemaitaitį trise susėsti <...> ir pasikalbėti, kaip mes įsivaizduojame kol kas teorinę galimybę bendrai dirbti – kokiomis sąlygomis ir kokiais būdais tą padaryti“, – penktadienį po demokratų valdybos posėdžio žurnalistams komentavo S. Skvernelis.

Po savo pasisakymo politikas nuėjo pasimatyti su Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) kandidatu į premjerus Gintautu Palucku į ko kabinetą. O jo kabinete jau buvo ir „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis“. Įvyko pirmasis formuojamos būsimos galimos valdančiosios koalicijos trišalis susitikimas.

Turi sąlygą dėl teisinės neliečiamybės naikinimo

Po demokratų valdybos posėdžio S. Skvernelis iškėlė sąlygą, kuri, anot jo, bus svarbi dirbant koalicijoje su „Nemuno aušra“ ir socialdemokratais.

„Taip pat partijos valdybai irgi labai svarbus įpareigojimas, ir tai vieningai priimtas sprendimas, kad, jeigu būtų taip, kad mes būtumėm valdančiojoje koalicijoje, tai visi teisėsaugos ir generalinės prokurorės kreipimaisi Seime, dėl nesvarbu kokiai partijai priklausančių žmonių leidimo patraukti teisinėn atsakomybėn, turėtų būti priimti – šiandien statutas leidžia – savanoriškai atsisakant imuniteto, kad tas procesas nebūtų Seime politizuojamas“, – pažymėjo politikas.

Naikinti teisinę neliečiamybę greičiausiai bus prašoma „Nemuno aušros“ pirmininko į Seimą išrinko R. Žemaitaičio: jis kaltinamas skatinęs neapykantą žydų tautos atžvilgiu, baudžiamoji byla – Vilniaus apygardos teisme.

S. Skvernelis nedžiūgavo dėl to, kaip sukrito kortos po Seimo rinkimų, bet jis teigė suprantantis demokratų atsakomybę.

Saulius Skvernelis

„Puikiai suprantu ir mūsų atsakomybę, nes turi būti suformuota valdančioji dauguma ir Vyriausybė. Nėra čia gero sprendimo, kadangi susiklostė taip, kad balsai taip pasiskirstė, ir neužtenka stabiliai, tvirtai ir atsakingai koalicijai tų dviejų politinių partijų.

Šiandien galutinio sprendimo mes nepriėmėme, kalbėsimės toliau su Gintautu Palucku ir Remigijumi Žemaitaičiu. Manau, kad išlaikyta pauzė šiandien reikalinga, kad tos derybos ir pokalbiai vyktų ne per jus ir jūsų pagalba (S. Skvernelis kreipėsi į žurnalistus – Delfi), kur mes daug sužinome jūsų dėka, nors taip neturėtų būti, o susėdant ir betarpiškai kalbantis. Koks tas rezultatas bus, sunku pasakyti“, – teigė politikas.

Valdančiąją koaliciją formuojanti LSDP ketvirtadienį nusprendė, ką į ją kviesti. Tai – partija „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Tokia koalicija turėtų 86 mandatus.

Demokratams siūlomi postai

S. Skvernelis pasakojo, kad kartu su kvietimu demokratams buvo pasiūlytos ir pozicijos: Seimo vicepirmininko pareigos, ekonomikos ir inovacijų ministro ir energetikos ministro portfeliai. Manoma, kad į ministrų postus demokratai atitinkamai siūlys Luką Savicką ir Žygimantą Vaičiūną.

Anksčiau kalbėta, kad demokratams, jeigu jie būtų koalicijos dalis, galėtų būti pasiūlytas Seimo pirmininko postas, į kurį taikėsi S. Skvernelis, tačiau taip nenutiko.

S. Skvernelis tikino to netraktuojantis kaip nuobaudos.

„Kol mes buvome antri, mes galėjome pretenduoti į šitą poziciją. Dabar mes esame treti, tai dėlionė yra kitokia“, – pažymėjo jis.

Dabar pagal mandatų skaičių Seimo pirmininko postas turėtų tekti „Nemuno aušrai“, nebent būtų susitarta kitaip.

Neįsivaizduoja, kad Žemaitaitis būtų ministru

Anksčiau „Nemuno aušros“ lyderis R. Žemaitaitis teigė, kad partija, būdama koalicijoje, pageidautų 3 ar 4 ministrų portfelių, partiją domina „ūkinės ministerijos“. Pats R. Žemaitaitis sakė, kad turėtų ambicijų užimti žemės ūkio ar aplinkos ministro pareigas.

Tačiau S. Skvernelis teigė neįsivaizduojantis, kad R. Žemaitaitis galėtų būti ministru:

„Aš tikrai dėl paprastų, objektyvių priežasčių neįsivaizduoju, kaip politikas, dalyvaujantis teisminiuose procesuose, galėtų tapti ministru“, – sakė jis.

Remigijus Žemaitaitis

S. Skvernelis sakė, kad penktadienį ryte apie koalicijos formavimą kalbėjosi su G. Palucku. Jis esą patikino, kad jokių antrinių ar tretinių konsultacijų dėl koalicijos formavimo su kitomis partijomis, pavyzdžiui, „valstiečiais“ nėra.

Politikas tikino sunkiai įsivaizduojantis scenarijų, kad kažkokiu formatu koalicijoje dirbtų ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

„Nėra ir reikalo. Jeigu pavyks susitarti, bus tas pakankamas kiekis balsų, kurio trokšta ir nori būsimas premjeras Gintautas Paluckas“, – sakė S. Skvernelis.

LVŽS laukia socialdemokratų sprendimo

Po demokratų valdybos posėdžio kalbinta Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) derybinės grupės atstovė Aušrinė Norkienė neatsakė, ar LVŽS vis dar yra galima koalicijos partnerė.

„Sprendimas dėl koalicijos narių yra socialdemokratų. Jie yra laimėję rinkimus, jie turi 52 mandatus ir jų sprendimas, ką kviečią ir kokiomis sąlygomis. Šiuo atveju mes žinome realią situaciją ir vertiname tai, kaip tikrą realybę“, – tvirtino ji.

Politikė paminėjo, kad iki šiol su socialdemokratais susitikimai vyko tik dvišaliu formatu.

Dainius Gaižauskas, Aušrinė Norkienė, Ąžuolas Valius

„Kokie bus sprendimai, mes ir vertinsime. Tai jų (socialdemokratų – ELTA) galvos skausmas. Tai realiai laukiame, kokie bus socialdemokratų sprendimai“, – teigė A. Norkienė.

„Socialdemokratai diktuoja sąlygas. Kaip supratau jau pasikvietė minėtas partijas (Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir partija „Nemuno aušra“ – ELTA). Mes kol kas turėjome tik dvišalius susitikimus, taip ir bendravome. Kol kas daugiau neturiu ir ką pasakyti“, – pridūrė ji.

Daugiau informacijos apie trišalį G. Palucko, S. Skvernelio ir R. Žemaitaičio susitikimą – čia.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (30)