Pirmą kartą už bendro stalo susėdo visi trys formuojamos galimos valdančiosios koalicijos lyderiai – Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas, „Nemuno aušros“ lyderis Remigijus Žemaitaitis ir partijos Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.

Susitikimas prasidėjo iškart po to, kai S. Skvernelis paskelbė, kad jo politinė jėga su sąlygomis lieka būsimos valdančiosios koalicijos formavimo procese. Susitikimas vyko G. Palucko kabinete Seime.

„Kontūrai, akivaizdu, yra aiškūs. Yra pasiektas principinis sutarimas. Bus siūloma apsispręsti partijoms dėl koalcijos. Koaliciją turėtų sudaryti minimos trys partijos“, - po susitikimo sakė G. Paluckas.

LSDP pirmininkas skaičiuoja, kad koalicijoje yra 86 balsai.

„Jeigu kažkas norės jungtis, tai irgi yra aptarta koalicijos sutarties projekte, kaip tokie dalykai sprendžiami“, - sakė G. Paluckas.

Pasak socialdemokratų lyderio, nesutarimų, formuojant koaliciją, nėra.

„Visi postai ir kitos pozicijos bus po to, kai partijos priims pagrindinį sprendimą dėl koalicijos formavimo“, - sakė G. Paluckas.

Principinė nuostata dėl asmenų, kurie užims valdančias pozicijas, yra, kad jie „nepadarytų gėdos ne tik atskirai politinei partijai, bet ir visai koalicijai ir be jokios abejonės visai Lietuvai“.

Emocijos normalizuotos

Pasak jo, tie sprendimai turėtų būti priimti iki šeštadienio.

Socialdemokratų lyderis palankiai vertina demokratų siūlymą, kad, kilus teisinių klausimų, patys valdančiosios koalicijos nariai atsisakytų teisinės neliečiamybės, ir to klausimo nereikėtų spręsti Seime.

„Mes visi gerbiame teisinės valstybės principus. Todėl šie klausimai, kurie teisme kyla, ir turėtų būti sprendžiami teisme, o ne Seimo salėje“, - sakė G. Paluckas.

Socialdemokratų lyderis leido suprasti, kad emocinės įtampos, formuojant koaliciją, nuslūgo, ir emocinis fonas procese normalizuotas.

„Mes apskritai viską išsiaiškinome, todėl tikrai nėra jokių nesklandumų ar asmeniškumų. Išsiaiškinome visus klausimus, kurie buvo svarbūs, kėlė susierzinimą, kurie antraštėse mirgėjo, visi klausimai yra aptarti. (…) Suierzinimą kėlė situacija, dėl kurios mes taip pat prisiėmėme atsakomybę, nes mes esame didžiausia frakcija, ir turime derybas vesti profesionaliai, tvarkingai, kad būtų sutarimas. Sutarimas yra pasiektas, ir to sutarimo projektas bus pateiktas politinėms partijoms apsispręsti“, - sakė G. Paluckas.

Žemaitaitis: sako, kad turi patyrusių politikų

Remigijus Žemaitaitis

„Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis nesileido į kalbas, kaip buvo paskirstyti ministrų portfeliai, kam galiausiai atiteko Seimo pirmininko pozicija.

„Kvotos, proporcijos yra padalintos pagal gautą Seimo narių skaičių. Kaip puikiai žinote, Seimo statute yra numatyta norma, tai, pagal tą normą, ir yra padalinta“, - sakė R. Žemaitaitis.

Jis nesureikšmino neliečiamybės atėmimo procedūros, kurią teks pereiti ir jam asmeniškai.

„Aš gerbiamo Sauliaus negirdėjau. Trečiadienį jūs uždavėte klausimą socialdemokratų būstinėje, aš jums pasakiau, galiu pakartoti: prokuroras ateina, prašo, nuima, procedūra yra visiškai paprasta. Byla yra labai paprasta – baudžiamasis nusižengimas, tai teismas priims sprendimą. Matyt po poros savaičių sulauksime prokurorės kreipimosi“, - sakė R. Žemaitaitis.

Politikas paaiškino kvotų, skirstant Seimo komitetų pirmininkų pozicijas, matematiką. Pagal ją, jo skaičiavimu, „Nemuno aušrai“ priklauso keturi penki komitetų pirmininkai.

„Komitetų pirmininkų gali būti keturi-penki, priklausomai nuo to, kiek yra komitetų: paimate 86 Seimo narius, padalinate iš komiteto narių skaičiaus. Opozicijai priklauso Audito komitetas, ir matysite skaičius“, - sakė R. Žemaitaitis.

Jis aiškino, kad jo politinėje jėgoje netrūksta politikų, kurie galėtų užimti valdančias pozicijas.

„Kaip žinote, nesame nauja politinė jėga. Šita politinė jėga ir jos nariai egzistuoja nuo 2005 metų. Ne tik aš, toje politinėje jėgoje yra daug mano buvusių senų bendražygių, su kuriais atėjome, ir jie šiandien yra“, - sakė R. Žemaitaitis.

„Nemuno aušros“ valdyba vyks dar penktadienį.

Įtikino pokalbis su LSDP lyderiais

G. Palucko, S. Skvernelio ir R. Žemaitaičio susitikimas

Iš koalicinių derybų trauktis svarstęs Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis tikina, kad tapti valdančiosios daugumos dalimi įtikino pokalbis su socialdemokratų lyderiais Vilija Blinkevičiūte ir Gintautu Palucku.

„(Įtikino – ELTA) šios dienos ir vakar vakaro pokalbiai su Vilija Blinkevičiūte ir Gintautu Palucku, atsirado aiškumas. Turime Gintautą Palucką su kuriuo sprendžiame visus klausimus, deriname detales. Nereikia blaškytis, žiūrėti, ką pasakė šalia jo esantys žmonės, kurie pasako nebūtinai gerų ketinimų turėdami“, – kalbėjo S. Skvernelis.

„V. Blinkevičiūtė ir mes turėjome labai dalykišką pokalbį. Gaila, kad (pokalbis įvyko – ELTA) tik vakar vakare, buvo galima tą turėti anksčiau“, – pridūrė jis.

Demokratai apsisprendė palankiai

Prieš pat susitikimą vyko Demokratų sąjungos „Vardan Lietuva“ valdyba. Po jos paskelbta, kad ši partija lieka derybų procese.

„Kviečiame Gintautą Palucką, Remigijų Žemaitaitį trise susėsti <...> ir pasikalbėti, kaip mes įsivaizduojame kol kas teorinę galimybę bendrai dirbti – kokiomis sąlygomis ir kokiais būdais tą padaryti“, – penktadienį po demokratų valdybos posėdžio žurnalistams komentavo S. Skvernelis.

Vienas iš Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ norų, ko jie sieks, kad būtų įtraukta ir į bendrą susitarimą, kad, jei iškiltų būtinybė spręsti dėl kokio nors politiko teisinės neliečiamybės, to daryti nereikėtų – pats valdančiosios koalicijos narys jos atsisakytų savo noru. Šis klausimas yra aktualus ir R. Žemaitaičio atveju.

„Taip pat partijos valdybai irgi labai svarbus įpareigojimas, ir tai vieningai priimtas sprendimas, kad, jeigu būtų taip, kad mes būtumėm valdančiojoje koalicijoje, tai visi teisėsaugos ir generalinės prokurorės kreipimaisi Seime, dėl nesvarbu kokiai partijai priklausančių žmonių leidimo patraukti teisinėn atsakomybėn, turėtų būti priimti – šiandien statutas leidžia – savanoriškai atsisakant imuniteto, kad tas procesas nebūtų Seime politizuojamas“, – pažymėjo politikas.

S. Skvernelis pasakojo, kad kartu su kvietimu demokratams buvo pasiūlytos ir pozicijos: Seimo vicepirmininko pareigos, ekonomikos ir inovacijų ministro ir energetikos ministro portfeliai. Manoma, kad į ministrų pareigas demokratai atitinkamai siūlys Luką Savicką ir Žygimantą Vaičiūną.

Buvo kilę emocijų dėl „valstiečių“

Komentarai po LVŽS tarybos posėdžio

Ketvirtadienio vakarą, po to, kai liko neaiškumų, ar Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga liko tarp galimų valdančiosios koalicijos partnerių, sukilo demokratai ir „Nemuno aušra“. Jie sakė negalį dirbti tokios valdančiosios koalicijos sudėtyje.

Parlamentarė iš „Nemuno aušros“ Agnė Širinskienė penktadienio rytą feisbuke išvardino penkias tokio nepasitenkinimo priežastis. Apie tai plačiau galima skaityti čia.

Iki šiol „valstiečiai žalieji“ nėra gavę kvietimo jungtis prie valdančiosios koalicijos, tačiau šios partijos nariai komunikuoja, kad dėl jų dar nėra aišku. „Valstiečių žaliųjų“ valdyba rinksis vėliau penktadienį. Dabar jau yra akivaizdu, kad jie nėra formuojamos valdančiosios koalicijos dalimi.

Socialdemokratų lyderis penktadienį jau nenorėjo grįžti prie kilusių emocijų temos.

„Mes atgal negrįžtame ir į emocijas nesidairome. Pasėdėjome ant „nusiraminimo suoliuko“, visi esame ramūs, dalykiški, klausimą sprendžiame iš esmės“, – sakė G. Paluckas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (112)