Gimtadienio proga antradienį M. Navickienei premjerė Ingrida Šimonytė įteikė gėlių puokštę. Tačiau „smagiausią“ dovaną savo metinio pranešimo pabaigoje antradienį padovanojo prezidentas Gitanas Nausėda.
Prezidento patarėjas Frederikas Jansonas net pareiškė, kad apkalta padėtų greičiau atsakyti į iškilusius klausimus.
M. Navickienė per Seimo posėdžio pertrauką salę paliko nepastebimai, o skambinusiems ir sureaguoti į prezidento žodžius prašiusiems žurnalistams nekėlė ragelio. Tad teko reaguoti premjerei I. Šimonytei.
Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) iš pradžių prabilo apie M. Navickienės apkaltos komisiją, tačiau kiti opozicijos atstovai įtikina, kad apkaltai trūksta ir laiko, ir faktų.
„Turi būti konkretūs veiksmai, kuriais yra pažeidžiama priesaika arba Konstitucija. Ir turi būti konkretūs konstituciniai kaltinimai. Tai šiuo atveju LVŽS rengiamame dokumente aš nematau nei vieno, nei kito“, – LNK žinioms kalbėjo Mišios Seimo narių grupės atstovė Agnė Širinskienė.
Vis dėl to, pasak A. Širinskienės, tirti M. Navickienės ryšius būtina.
„Yra parengtas tekstas dėl laikinosios komisijos sudarymo, kas, matyt, būtų racionalu, išsiaiškinant tą problemą, kuri kilo su M. Navickienės aplinka“, – kalbėjo parlamentarė A. Širinskienė.
Tokią M. Navickienės ryšius ir galimą įtaką tirsiančiai komisijai pritarė absoliuti dauguma opozicijos.
„Konkrečiai ir aiškiai atsakyti, kokie yra tie ryšiai su minimais asmenimis, kiek girdime, tai jų vis daugėja. Ir ar tai nėra grėsmė mūsų nacionaliniam saugumui“, – užduotis vardijo LVŽS frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė.
Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis dar pridūrė, jog kyla klausimas, kokią įtaką gavo „vienas iš įtakingiausių valdančiosios Tėvynės sąjungos politikų“.
„Ir jeigu ta įtaka buvo naudojamasi šitos ministerijos veiklos sferoje, bet juk buvo vykdoma daugybė viešųjų pirkimų, paslaugų ir kitų dalykų“, – sakė jis.
„Jeigu ministrė būtų atviresnė, būtų iš karto viską pasakiusi, tai galbūt ir komisijos nereikėtų. Iš jos kaip ir partizanės po vieną žodį trauki. Ir ji tik prispirta prie sienos pradeda komentuoti“, – savo poziciją dėstė opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovas Seime Algirdas Sysas.
Laikinai komisijai nesipriešintų ir liberalai.
„Vargu ar čia galima įžvelgti pačios ministrės kažkokį finansinį piktnaudžiavimą ir taip toliau. Bet jeigu kalbama apie jos vyro verslo skaidrumą, tai čia turi veikti kitos institucijos, o ne politiniai apkaltos mechanizmai Seime. Pavyzdžiui, aš už tai, kad tirtų Seimo Antikorupcijos komisija“, – svarstė valdančiojoje daugumoje veikiančio Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Tik valdančioji Laisvės partija nemato reikalo ką nors daugiau tirti.
„Ministrė atsistatydino. Tai, matyt, jau to pakanka. Ji prisiėmė atsakomybę, pasitraukė iš posto. O rinkimai jau yra visai netrukus. Matyt, kad tai daugiau jau yra imitacija“, – svarstė valdančiosios Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė.
Tad ar bus suburta speciali laikinoji komisija M. Navickienės ryšiams tirti, ar to imsis Antikorupcijos komisija turėtų paaiškėti artimiausiu metu.
Visą LNK žinių reportažą žiūrėkite čia:
Čmilytė-Nielsen skeptiškai vertina opozicijos užmojį dėl M. Navickienės steigti tyrimo komisiją: pagrindo tam nėra
Seimo pirmininkė Viktorija Čmlytė-Nielsen mano, kad opozicijos užmojis dėl buvusios ministrės Monikos Navickienės ryšių steigti laikinąją parlamentinę tyrimo komisiją – neturi pagrindo. Parlamento vadovė atkreipia dėmesį, kad šią istoriją jau nagrinėja atitinkamos institucijos. Todėl, pasak jos, visų pirma reikėtų sulaukti teisėsaugos pradėto tyrimo išvadų.
„Kol kas opozicija tik kalba apie inicijavimą tyrimo komisijos ir galimą apkaltą. (...) Nors, viena vertus, tikrai klausimų yra ir vis daugėja dėl verslų veiklos, bet jais užsiima teisėsauga – STT yra pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl vienos įmonės veiklos, Lietuvos bankas vykdo iš savo pusės kontrolę. Ir aš nematau priežasčių pagal dabar turimą informaciją, kad Monikai Navickienei kažkas būtų inkriminuojama“, – „Žinių radijui“ teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Todėl Seimo pirmininkė įsitikinusi, kad šiuo metu kalbėti apie apkaltą M. Navickienei nėra pagrindo.
„Šiuo momentu tai yra labiau politinis veiksmas, o bet kokie sprendimai turi remtis konkrečiais faktais. Tų faktų šiandieną nesimato“, – akcentavo parlamento vadovė.
„M. Navickienė kaip politikė, kaip ministrė (...) už pasiskraidymą privačiu lėktuvu prisiėmė politinę atsakomybę, paliko ministrės postą, o toliau, man atrodo, dalykai yra teisėsaugos rankose, tiriant verslų veiklą. Ir kol kas aš dėčiau šioje istorijoje daugtaškį“, – pabrėžė ji.
Visgi V. Čmilytė-Nielsen mano, kad prieš artėjančius Seimo rinkimus opozicija ir toliau sieks eskaluoti šią istoriją. Pasak jos, laikinosios tyrimo komisijos steigimas dėl M. Navickienės ryšių yra puikus įrankis tai daryti.
„Tai yra opozicijai labai naudingas įrankis, kad tą istoriją vis palaikyti dėmesio centre, ypač prieš rinkimus. Tai sakyčiau, netgi tokia dovana – tema, kuri visą laiką sulauks dėmesio ir pakankamai skaudžiai kirs vieniems iš pagrindinių oponentų, tai yra konservatorių frakcijai, konservatorių partijai. Nes akivaizdu, kad ši politikė yra vienas svarbiausių veidų“, – sakė Seimo pirmininkė.
Seimo opozicinės frakcijos antradienį surinko reikiamus parašus projektui, kuriuo siūloma steigti laikinąją tyrimo komisiją dėl buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės M. Navickienės ryšių. Dėl šio siūlymo dar turės apsispręsti Seimas.
Valdančiųjų politiniai oponentai siūlo suteikti Seimo Antikorupcijos komisijai laikinosios tyrimo komisijos įgaliojimus. Komisijai siūloma pavesti atlikti parlamentinį tyrimą ir išsiaiškinti, ar ministrės postą kainavusioje istorijoje nesama neskaidrių verslo bei valstybės politikų santykių. Taip pat inicijuojamu tyrimu būtų siekiama išsiaiškinti, ar buvusios ministrės M. Navickienės ryšiai su I. Trinkūnaite ir V. Germanu negalėjo sukelti grėsmių nacionaliniam saugumui.
Opozicijos parengtame projekte teigiama, kad laikinoji komisija sieks nustatyti, kokiuose viešojo sektoriaus viešuosiuose pirkimuose dalyvavo ir laimėjo „UAB „Foxpay“, įmonių grupė „iSun“ bei kitos su I. Trinkūnaite ir Vilhelmu Germanu susijusios įmonės.
Tyrimu bus siekiama ir įvertinti tuometinės ministrės vasario mėnesį įvykusio skrydžio į Dubajų aplinkybes.