Seimui sprendžiant dėl postų parlamente, šalia jo vyko mitingas, prieštaraujantis politinės partijos „Nemuno aušra“ pakvietimui į valdančiąją koaliciją.

Seimo rinkimus laimėjusi Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) į koaliciją be „Nemuno aušros“ pakvietė ir Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“.

„Taip elgtis nedora“

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ tvirtino, kad nerimo dėl naujosios valdančiosios daugumos buvo.

„Nesakyčiau, kad stresas, nemiga ir galvos skausmas. Bet savotiškai įtampa egzistavo. Manau, kad visi vienaip ar kitaip pajuto tą įtampą. Akivaizdu, kad „Nemuno aušra“, ypač jos lyderis, perlenkė lazdą komunikuojant. Lyderio gebėjimas kalbėti nesustojant ir įvairiai, suvaidino labai blogą jam vaidmenį, pakenkė jam. Jam būtų labai sveika tiesiog patylėti“, – Žinių radijo eteryje rekomendavo politologas L. Bielinis.

Saulius Skvernelis, Remigijus Žemaitaitis, Gintautas Paluckas

Pašnekovas teigė, jog R. Žemaitaitis ir jo pasisakymai dėmesio iš užsienio sulaukė ne dėl to, kad kažkas to norėjo.

„Jis sulaukė dėmesio dėl to, kad pasielgė taip, kaip negalima elgtis, arba nedora“, – tvirtino VDU profesorius L. Bielinis.

Apie koaliciją pasisakė buvusios Seimo vadovės

Žinių radijo laidoje „Dienos klausimą“ naujos kadencijos Seimą pakomentavo ir dvi buvusios Seimo pirmininkės Irena Degutienė ir Loreta Graužinienė.

I. Degutienė teigė, jog susiklosčiusi situacija dėl valdančiosios daugumos ją labai neramina.

„Nes dar prieš visas priesaikas, kurios kaip ir šventinės, daliai visuomenės ir man asmeniškai yra toks nerimas. Nes viskas prasidėjo nuo apgaulės, nuo netiesos sakymo. Pradedant nuo to, kad socialdemokratai vietoje Vilijos Blinkevičiūtės į premjerus siūlo Gintautą Palucką, toliau sakė, kad su „Nemuno aušra“ ir jos vadovu R. Žemaitaičiu į koaliciją tikrai neis.

Ir tai, kad antisemitinė retorika atsiranda Lietuvoje, vienas žmogus tą ir toliau šneka... Ir dar vienas dalykas, kuris mane ir stulbina, nesuprantu, turbūt teisės aktus reikėtų taisyti, žmogus, kuris sulaužo priesaiką vėl ramiai deda ranką ant Konstitucijos, kurią jau yra pažeidęs. Tai ko verta ta priesaika?“ – klausimą kėlė I. Degutienė.

Irena Degutienė

Kalbėdama apie naujų Seimo narių priesaikas, kurios vyko ketvirtadienį, buvusi Seimo vadovė I. Degutienė svarstė, kas gali garantuoti, kad po kelių mėnesių ranką ant Konstitucijos dėję politikai po kelių mėnesių jos nebus sulaužę.

„Tokia neapibrėžta situacija ir nerimas, tikrai Lietuvoje nėra dar taip buvę. O kitas dalykas, jeigu mes tikrai buvome rimta demokratinė, europinė valstybė, tai šiandien tiek mūsų užsienio partneriai, tie, kurie brangina savo nepriklausomybę, tikrai yra toks nerimas – o kas čia bus toliau? Ar vėl bus sakoma viena, o daroma kita? Tas neapibrėžtumas tikrai kiek glumina ir gąsdina“, – savo poziciją Žinių radijo eteryje dėstė I. Degutienė.

Buvusi Seimo vadovė L. Graužinienė ragino visus nurimti.

„Kas liečia užsienio politikos klausimus, jau tikrai visos užsienio ambasados surašė viską į ataskaitas, viskas yra išsiųsta, čia mes jau nieko nebepakeisime. Ir kuo mažiau patys eskaluosime tą temą, tuo bus Lietuvai geriau.

Turime susitelkti ir žiūrėti valstybiškai į tuos klausimus. Kas liečia R. Žemaitaitį, tai laukia teismo procesas, palaukime teismo, manau, kad taškai bus sudėti ir klausimai spręsis savaime. Nereikia papildomai žmonėms kelti nerimo, nes jo ir taip yra labai daug“, – savo ruožtu ragino buvusi Seimo vadovė L. Graužinienė.

Ji svarstė, jog tiek paties R. Žemaitaičio elgesys, tiek ir oponentų dėmesys tam šį nerimą ir augina. Kritikos L. Graužinienė išsakė ir šalies vadovui Gitanui Nausėdai.

„Remigijus turi nurimti, vienareikšmiškai, negali taip elgtis patyręs politikas, ypatingai davęs priesaiką. Taip pat norėčiau pažymėti, kad neteisingai elgiasi ir prezidentas, pasakydamas, kad nepriims ministrų iš „Nemuno aušros“ partijos. Nes Konstitucija sako, kad negalima diskriminuoti pagal politines pažiūras. <...> Jis pats vaikšto ties Konstitucijos pažeidimo riba“, – Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ pažymėjo L. Graužinienė.

Loreta Graužinienė

Buvusi Seimo pirmininkė dar kartą kartojo, kad visiems reikia nurimti, o žmonės renkasi nuskriaustuosius, tuos, kuriuos kiti puola.

„Bet tai nereiškia, kad aš sakau, jog R. Žemaitaitis yra auka“, – pabrėžė L. Graužinienė.

I. Degutienė priminė, jog R. Žemaitaitis kartą jau pripažintas sulaužęs Konstituciją.

„Taip, teisminis procesas bus, bet Konstitucinio Teismo (KT) sprendimas labai aiškus jau yra. Kur aiškiai pasakyta, kad buvo pažeista Konstitucija. Kodėl reikia dar abejoti KT sprendimu, jis yra neskundžiamas – jeigu pažeidei Konstituciją, tai pažeidei.

O kitas dalykas, be abejo, kad visi norime ramiai ir taikiai gyventi. Bet ne visuomenė sukėlė tą visą šaršalą, o vienas žmogus. Norėčiau pasakyti ir dėl prezidento pozicijos. Jis kaip valstybės vadovas, vertindamas visas grėsmes mūsų valstybei turi teisę išreikšti savo nuomonę ir savo poziciją. Tik aš apgailestauju, gal tą nuomonę reikėjo griežčiau pasisakyti kalbant tiek su socialdemokratais, tiek su Demokratais „Vardan Lietuvos“ prieš koalicijos (sutarties, aut. p.) pasirašymą“, – tikino buvusi Seimo vadovė I. Degutienė.

Žinių radijo pašnekovė I. Degutienė eteryje sakė esanti nusivylusi socialdemokratais.

„Nes juk socialdemokratai yra iš europinės socialdemokratų šeimos, kurie orientuoti ir darbui su NATO, su kitomis ES valstybėmis. Tikrai visada turėjo valstybinį požiūrį, o ne populizmu užsiėmė.

Tikrai nežinau, kodėl jų sprendimas toks buvo. Galbūt norėdami turėti vos ne konstitucinę daugumą Seime, kad būtų galima priimti visus sprendimus nedvejojant ir neieškant papildomų balsų, tai reiškia – patogiau dirbti ir turėti geresnes sąlygas. Bet paaukoti moralę ir atsakomybę už valstybę, su tuo nesutiksiu niekada. Duok dieve, kad būtų viskas gerai, tegul jie ramiai toliau visi dirba.

Tačiau pasakyti, kad R. Žemaitaitis yra kažkoks nuskriaustas ir auka, tikrai su tuo nesutinku“, – dar kartą pabrėžė I. Degutienė.

Ko tikisi iš Skvernelio ir naujos valdžios?

Buvusi Seimo vadovė L. Graužinienė, komentuodama tada dar tik įvardinto kandidato į parlamento pirmininkus S. Skvernelio kandidatūrą (ketvirtadienio vakarą ši kandidatūra Seime patvirtinta slaptu balsavimu, red. p.), teigė, jog pliusas – turima jo patirtis.

„Tikrai manau, kad tas dalykas turėtų būti išnaudojamas. Labai tikiuosi, kad nors šią kadenciją visi trys aukščiausi valstybės vadovai susės kartu ar papietauti, ar kavos išgerti. Ir pasikalbėti visi trys kartu apie Lietuvos kryptį, esančias problemas, ko tikrai trūko jau keletą kadencijų. Čia matyčiau S. Skvernelio privalumą, manau, kad jis tokį patį poreikį irgi jaučia“, – teigė L. Graužinienė.

Minusu įvardijo S. Skvernelio asmenines savybes: spontaniškas kalbėjimas, kartais to neapgalvojant.

„Tai gali turėti neigiamų pasekmių. O dirbant Seimo jo vadovu reikia labai daug tolerancijos, diplomatijos, kalbėjimo su visais Seimo nariais – ar tai buvo pozicija, ar opozicija. Stengtis rasti bendrą kompromisą. Tai yra labai daug kantrybės reikalaujantis darbas, ypatingai būnant valdančiojoje daugumoje, kurioje ir kitas lyderis yra pirmiausia pasakantis, o tada galvojantis, ką pasakė“, – Žinių radijo eteryje kalbėjo L. Graužinienė.

Saulius Skvernelis

Buvusi Seimo vadovė I. Degutienė irgi galvojo, kad visos trys pagrindinės valdžios institucijos bendrą kalbą ras.

„Gal bus daugiau pokalbių už uždarų durų, ko ir reikėtų, beje. Nes ne viskas turi būti vieša, geriau išsiaiškinti tarpusavyje, kokie yra probleminiai klausimai, kaip juos spręsti, manau, kad čia sutarimas irgi bus“, – kalbėjo ji.

O komentuodama naujojo Seimo vadovo S. Skvernelio kandidatūrą, I. Degutienė teigė, jog jis šioms pareigoms iš suformuotos valdančiosios koalicijos yra labiausiai tinkamas.

„Tas emocijas tikrai sugeba suvaldyti ir ieškoti kompromisų, to jam ir linkėčiau – nepasikeisti, o ir toliau taip dirbti. Bet aš dar vieną dalyką matau, kadangi S. Skvernelis yra dirbęs premjeru, tai nebus taip, kad tai, ką Vyriausybė pasiūlė, tai taip ir nedvejojant bus Seime ir sprendžiama.

Man atrodo, kad bus išreiškiama pozicija ir nuomonė Seime, kaip ir priklausytų pagal mūsų Konstituciją. <...> Ne veltui Seimo pirmininkas pagal Konstituciją yra antras žmogus po prezidento. <...> Tikiuosi, kad S. Skvernelis vėl atstatys į vėžes ir parodys, jog mes tikrai gyvename parlamentinėje valstybėje. Ir parlamentas yra tas, kuris kontroliuoja Vyriausybės veiklą“, – Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ vylėsi I. Degutienė.

L. Graužinienė teigė mananti, kad arba visą, arba bent jau didžiąją dalį šios kadencijos valdančioji dauguma išdirbs. I. Degutienė sakė nesanti tokia optimistė, ir teigė mananti, kad ši koalicija iki kadencijos pabaigos neišsilaikys, tai lems ir visiškas partijos „Nemuno aušra“ ir jos atstovų Seime naujumas.