„Gerbiame moters teisę priimti informuotą sprendimą ir dabartinis reguliavimas iš esmės atitinka mūsų matymą. Palaikome didesnės socialinės, emocinės pagalbos teikimą moterims ir poroms šiose situacijose“, – Eltai perduotame komentare nurodė Demokratų sąjungai „Vardan Lietuvos“ atstovaujantis Lukas Savickas.
„Dabartinis reglamentavimas yra veikiantis, nekeliantis jokių diskusijų ir priešpriešų. Be abejonės, yra moters teisė į kūną. Didžiąją dalį jėgų turime skirti švietimui ir to aiškinimui“, – panašios pozicijos laikėsi ir partiją „Laisvė ir teisingumas“ į Seimą vedantis Artūras Zuokas.
Su tokia pozicija sutinka ir dabartiniai valdantieji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.
„Reglamentavimas Lietuvoje yra pakankamas. Šiuo metu yra prieinamos prevencinės socialinės paslaugos, psichologinė pagalba, krizinio nėštumo pagalba, kuri gali padėti moterims ir šeimoms susidūrusioms su individualiais iššūkiais, nelengvomis gyvenimo aplinkybėmis. Turime ir toliau nuosekliai stiprinti šias paslaugas“, – pabrėžė konservatoriai.
Prieš abortų draudimą taip pat pasisako Laisvės partija, Liberalų sąjūdis, Lietuvos regionų partija. Savo programoje tai deklaruoja ir Lietuvos socialdemokratų partija.
„Moteris privalo turėti teisę į savo kūną. Kaip ir kiekvienas žmogus. Moteriai privalo būti suteikta teisė, jeigu ji to nori dėl kažkokių priežasčių, pasidaryti abortą“, – teigė ir Lietuvos liaudies partiją į parlamentą vedantis Eduardas Vaitkus.
Ragina tobulinti dabartinę tvarką
Lietuvos žaliųjų partija taip pat nurodė palaikanti moters teisę į saugų neplanuoto nėštumo nutraukimą. Visgi, akcentavo politinės jėgos lyderė Ieva Budraitė, dabartinis šio klausimo reguliavimas nėra pakankamas.
„Joks žmogus negali nurodinėti moteriai, gimdyti ar ne. Joks politikas neturi teisės versti ar spausti ją persigalvoti. Šiuo metu nėštumo nutraukimo sąlygos reguliuojamos žemesniu nei įstatymas teisės aktu – ministro įsakymu. (...) Kuo greičiau reikia priimti atskirą dokumentą, kuris kompleksiškai apsaugotų moterų teises į kūną“, – Eltai perduotame komentare teigė I. Budraitė.
„Kai kurių politikų nepagarba žmogaus teisėms, siauras žmogaus gerovės bei sveikatos suvokimas, baimės, kylančios iš ne mokslo žiniomis, o religinėmis dogmomis grįstos pasaulėžiūros, neturi nusverti moterų teisių“, – pabrėžė ji.
Griežtai palaiko abortų draudimą
Kitokią nuomonę abortų draudimo klausimu turi Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS), Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), Nacionalinis susivienijimas. Šios politinės jėgos principingai pasisako už gyvybės išsaugojimą nuo jos pradėjimo.
„Gyvybė turi būti saugoma nuo pradėjimo. (...) Lietuvoje plačiai paplitęs sovietmečiu sukurtas požiūris, kad abortas – tik medicininė procedūra, be moralinių ir psichologinių pasekmių. Tai labai žalingas požiūris, kurį valstybė turi aktyviai stabdyti“, – akcentavo Nacionalinį susivienijimą į parlamentą vedantis Vytautas Sinica.
„Esame prieš abortus. Gyvybės išsaugojimas yra šventas. Kiekvienai vaiko besilaukiančiai moteriai privalo būti suteikta visa įmanoma psichologinė pagalba, kad ji nesirinktų tokio baisaus žingsnio. Juk po to dažnai moterys negali daugiau susilaukti vaikų ir tokio žingsnio gailimasi visą gyvenimą“, – teigė ir „Taikos koalicijos“ atstovas Mindaugas Puidokas.
Pasisako „už švietimą“
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) bei partija „Nemuno aušra“ aiškiai nedeklaruoja, ar palaiko moters teisę į apsisprendimą dėl nėštumo nutraukimo.
„Partijos vertybės ir politika yra nukreipta į gyvybės išsaugojimą, pagalbą moterims, kurios laukiasi ar dar tik planuoja šeimos pagausėjimą, taip pat pagalbą šeimoms įvairiose situacijose“, – Eltai perduotame komentare nurodė „valstiečiai“.
„Pasisakome už tai, kad būtų skiriama daugiau dėmesio pagalbai nėščioms moterims, ypač kurios yra krizėje. Dažniausia nėštumo nutraukimą pasirenka būtent ta pažeidžiama grupė“, – panašios pozicijos laikėsi ir kartu su „Nemuno aušra“ kandidatuojanti Agnė Širinskienė.
ELTA primena, kad Seimo rinkimai vyks šių metų spalio 13 dieną.